Προς το περιεχόμενο

αναβαθμιση μετα απο 5 χρονια..


Onoma_Epi8eto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, μετα απο 5 χρονια και μια επιτυχημενη ολοκληρωση του farcry 3, σκεφτομαστε μια αναβαθμιση του pc. το ανωθεν παιχνιδι ελαχιστες φορες εκανε καθυστερηση στην αποκριση των γραφικων. το παρον συστημα ειναι αυτο που περιγραφεται στο συνημμενο και θα θελαμε την αποψη των πιο ειδικων για μια ποιοτικη αναβαθμιση χωρις να ξεφυγουμε πολυ σε χρηματα, μονο τα απαραιτητα. επισης, προτασεις για ενσυρματα Mouse και keyboard ευπροσδεκτες. σας ευχαριστουμε!

Επεξ/σία από Onoma_Epi8eto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλησπέρα. Απ'τη φωτογραφία μπορούμε να δούμε μόνο τί επεξεργαστή έχεις και πόσα gb ram, για όλα τα υπόλοιπα υπάρχει άγνοια. Οπότε πες μας αναλυτικά το παρόν σου σύστημα (στο psu πες μας το μοντέλο και όχι μόνο τα Watt), την ανάλυση της οθόνης σου, τη χρήση του υπολογιστή και έστω και στο περίπου τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις για αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, δεν είμαστε κ πολυ γνωστες και νομίζαμε ότι ηταν αρκετά.

Στην επόμενη σύνδεση θα φροντίσουμε να εχουμε όλα τα στοιχεία της φόρμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσό που διαθέτουμε : value for money / 2-3  επιλογες (οικονομικη, μετρια, ακριβη) θα ηταν ιδανικες (300-600)


Χρήση υπολογιστη: gaming


Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: n/a

οθόνη? 23" samsung, ειναι οκ, οχι hd
 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? πληκτρολόγιο,ποντίκι ενσυρματα


Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε (για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). αδιαφορο

 

Αν τα κομμάτια pου θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την
αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? αδιαφορο


Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? αδιαφορο


Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο. οχι


Για αναβάθμιση υπολογιστή

 

Αναφέρουμε:


Εκτός απο τα παραπάνω στοιχεία , ποια κομμάτια έχουμε στο υπολογιστή που θα να
αναβαθμίσουμε (ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ)

 

NVIDIA GeForce 9800 GT, 512
Core 2 Duo E8500 3,16GH

RAM 4GB

motherboard Asus P5Q



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσό που διαθέτουμε : value for money / 2-3  επιλογες (οικονομικη, μετρια, ακριβη) θα ηταν ιδανικες (300-600)

 

Χρήση υπολογιστη: gaming

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: n/a

 

οθόνη? 23" samsung, ειναι οκ, οχι hd

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? πληκτρολόγιο,ποντίκι ενσυρματα

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε (για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). αδιαφορο

 

Αν τα κομμάτια pου θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την

αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? αδιαφορο

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? αδιαφορο

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο. οχι

 

Για αναβάθμιση υπολογιστή

 

Αναφέρουμε:

 

Εκτός απο τα παραπάνω στοιχεία , ποια κομμάτια έχουμε στο υπολογιστή που θα να

αναβαθμίσουμε (ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ)

 

NVIDIA GeForce 9800 GT, 512

Core 2 Duo E8500 3,16GH

RAM 4GB

motherboard Asus P5Q

 

 

 

σκληρο δισκο δεν εχεις? η οθονη ουτε καν hd δν ειναι?δλδ τι αναλυση εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκληρό δεν αναφέρω γιατί είναι sata II 500 gb κ δε θα αλλαχτει. Μόνο επεξεργαστη κ κάρτα γραφικών σκεφτόμαστε. Αλλιώς δε θα καναμε αναβαθμιση, θα παίρναμε καινούριο.

Η οθόνη επίσης δε θα αλλαχτει, οπότε δε μπήκα σε λεπτομέρειες. Είναι η p2350 κ παίζει σε 1920x1080 ως recommended απο την κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκληρό δεν αναφέρω γιατί είναι sata II 500 gb κ δε θα αλλαχτει. Μόνο επεξεργαστη κ κάρτα γραφικών σκεφτόμαστε. Αλλιώς δε θα καναμε αναβαθμιση, θα παίρναμε καινούριο.

Η οθόνη επίσης δε θα αλλαχτει, οπότε δε μπήκα σε λεπτομέρειες. Είναι η p2350 κ παίζει σε 1920x1080 ως recommended απο την κάρτα γραφικών.

αυτες οι λεπτομεριες ομως κανουν την διαφορα! γτ εγω αλλη καρτα σου εβαζα σε αλλη αναλυση και αλλη τωρα! επιστρεφω!

 

αυτες οι λεπτομεριες ομως κανουν την διαφορα! γτ εγω αλλη καρτα σου εβαζα σε αλλη αναλυση και αλλη τωρα! επιστρεφω!

δλδ θες επεξεργαστη/μητρικη/ραμ/καρτα γραφικων/ssd και τα περιφεριακα που ζητησες σωστα?

 

αυτες οι λεπτομεριες ομως κανουν την διαφορα! γτ εγω αλλη καρτα σου εβαζα σε αλλη αναλυση και αλλη τωρα! επιστρεφω!

 

δλδ θες επεξεργαστη/μητρικη/ραμ/καρτα γραφικων/ssd και τα περιφεριακα που ζητησες σωστα?

επισης ποιο τροφοδοτικο εχεις τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες οι λεπτομεριες ομως κανουν την διαφορα! γτ εγω αλλη καρτα σου εβαζα σε αλλη αναλυση και αλλη τωρα! επιστρεφω!

 

δλδ θες επεξεργαστη/μητρικη/ραμ/καρτα γραφικων/ssd και τα περιφεριακα που ζητησες σωστα?

και τροφοδοτικο λογικα evagelou μην ξεχασεις, εχουν περασει και 5 χρονια λεει ο φιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ακριβώς τι χρειάζεται για να μην κάνει τα ελάχιστα κολληματα που κάνει τώρα. Μου είπε κάποιος ότι κ μόνο με νέα κάρτα κ λίγη μνήμη ακόμα θα ναι οκ.

Αν ομωσ είναι αυτά που λες, οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι ο φιλος μας μπορει να κανει μια ωραια κυκλικη αναβαθμιση δεν νομιζετε? 300-400Ε καρτα+τροφοδοτικο τωρα, και αλλαγη πλατφορμας οταν βγουν οι νεοι επεξεργαστες. Το μονο εμποδιο ειναι ισως ενα bottleneck απο την μερια του Ε8500 αλλα πιστευω οτι μαλλον θα ειναι αμελητεο με 7870ΧΤ ή 7950 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ακριβώς τι χρειάζεται για να μην κάνει τα ελάχιστα κολληματα που κάνει τώρα. Μου είπε κάποιος ότι κ μόνο με νέα κάρτα κ λίγη μνήμη ακόμα θα ναι οκ.

Αν ομωσ είναι αυτά που λες, οκ.

ακου φιλε μου....η τεχνολογια τρεχει με τρελους ρυθμους....πλεον οι 2πυρηνοι δεν αντεχουν ποια...ειναι ξεπερασμενοι....οπως βλεπεις στην υπογραφη μου τον εχω και εγω....παμε παρακατω.....

δεν αξιζει να επενδυσεις λεφτα στο σοκετ 775 που βρισκεσαι εσυ....1000 φορες πουλας μητρικη επεξεργαστη καρτα ραμ  και τα τσονταρεις στο max ποσο σου και φτιαχνεις ενα μηχανημα τουμπανο....;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου φιλε μου....η τεχνολογια τρεχει με τρελους ρυθμους....πλεον οι 2πυρηνοι δεν αντεχουν ποια...ειναι ξεπερασμενοι....οπως βλεπεις στην υπογραφη μου τον εχω και εγω....παμε παρακατω.....

δεν αξιζει να επενδυσεις λεφτα στο σοκετ 775 που βρισκεσαι εσυ....1000 φορες πουλας μητρικη επεξεργαστη καρτα ραμ και τα τσονταρεις στο max ποσο σου και φτιαχνεις ενα μηχανημα τουμπανο....;)

Αν πάμε σε αυτή τη λύση, πόσο να τα εβαζα σε μια αγγελία;

 

 

νομιζω οτι ο φιλος μας μπορει να κανει μια ωραια κυκλικη αναβαθμιση δεν νομιζετε? 300-400Ε καρτα+τροφοδοτικο τωρα, και αλλαγη πλατφορμας οταν βγουν οι νεοι επεξεργαστες. Το μονο εμποδιο ειναι ισως ενα bottleneck απο την μερια του Ε8500 αλλα πιστευω οτι μαλλον θα ειναι αμελητεο με 7870ΧΤ ή 7950

Σε τι αναφέρονται τα 7870xt και 7950;

 

 

νομιζω οτι ο φιλος μας μπορει να κανει μια ωραια κυκλικη αναβαθμιση δεν νομιζετε? 300-400Ε καρτα+τροφοδοτικο τωρα, και αλλαγη πλατφορμας οταν βγουν οι νεοι επεξεργαστες. Το μονο εμποδιο ειναι ισως ενα bottleneck απο την μερια του Ε8500 αλλα πιστευω οτι μαλλον θα ειναι αμελητεο με 7870ΧΤ ή 7950

Σε τι αναφέρονται τα 7870xt και 7950;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NVIDIA GeForce 9800 GT, 512
Core 2 Duo E8500 3,16GH

RAM 4GB

motherboard Asus P5Q

γυρω στα 120-140 ευρω πακετο αν και δν ξερω υλοποιηση Vga και ποιες ραμ εχεις!

αν διαθετεις πχ αυτα τα 130 +τα 600 που ελεγες ως μαξ θα  επαιρνες κατι αντιστοιχο======>712 ευρω

 

cEbmry9.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...