Προς το περιεχόμενο

299e = lenovo g585g 15.6'' amd e1-1200 4gb ram


thatama

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτρεψτε μου μια παρεμβαση, πριν απο καποια χρονια εργαζομουν σε σχετικη εταιρια με service IBM μηχανων, πλεον Lenovo.

Η Lenovo εχει παγκοσμια εγγυηση και φυσικα εχει συνεργατες στην Ελλαδα, μερικοι απο αυτους ειναι η InfoQuest και η Byte και οι δυο σοβαρες εταιριες που θα εξυπηρετησουν τον πελατη και δεν θα ενδιαφερθουν να σου εμφανισουν εκτος εγγυησης το μηχανημα οπως κανουν μερικα μπακαλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως το να μην δινεις πανω απο 300 για λαπτοπ πρεπει να το αναθεωρησεις αν θελεις να παρεις κατι αξιοπρεπες

 

Αν ειναι θεμα μπατζετ μπορεις να στραφεις σε μεταχειρισμενο που βεβαια θελει αρκετο ψαξιμο...

 

Οτι καινουργιο βρεις σε αυτην την τιμη πιθανοτατα θα εχει χαλια επεξεραστη, ΟΚ θα σε καλυπτει για ταινιες κτλ, αλλα ακομα και για φαρμες κτλ στο FB θα ζοριζεται και θα ειναι θεμα χρονου να ψαχνεις αντικαταστατη...

φαντάσου οτι αυτό που έχω τώρα είναι ένα HP του 2008 που το είχα πάρει πάλι 300Ε. Άσε που έχει γυρίσει όλη την Ελλάδα και την μισή Ευρώπη και έχει πέσει 200 φορές σε αεροδρόμια και ξενοδοχεία (συνήθως το είχα πάνω από μια άλλη βαλίτσα με τα ρούχα μου) άσε που έμαθε η μικρή κόρη μου σ αυτό, το έχω κάνει τούμπανο με 0 λεφτά (9 Ε πρόπερσι το κάθε GB RAM), το έχω σε πρώτη ζήτηση στο σαλόνι για να μπαίνουμε Ιντερνετ. Μπαταρία 19Ε από eBay και 3 ώρες διάρκεια μετά από 1 χρόνο. Το περνάς με Armorol (αυτό που κάνουμε το ταμπλό στο αυτοκίνητο, πρόσεχε γιατί μετά γλιστράει για λίγο) και το πουλάς για καινούργιο.  Τώρα ζήταγα φορητό γιατί τρώγονται τα παιδιά και δεν έχω χώρο για σταθερό. Τελικά αποφάσισα και έκανα μια TV Smart με ένα android TV BOX (24$ Cortes dual Core 1,6 1GB DDR3 Android 4.1 το  είχα παραγγείλει πρόσφατα και το είχα καταχωνιασμένο) και ησύχασε το κεφάλι μου. Παρήγγειλα άλλα 4. Θα κάνω Smart όλες τις τηλεοράσεις μέχρι στα σπίτια των παππούδων θα βάλω.

Φορητό: πάλι το πιο κοινό μοντέλο της εποχής θα πάρω και ναι δεν πρόκειται να δώσω πάνω από 300 ούτε σέντσι. Μεταχειρισμένο θέλει πολύ ψάξιμο ή πολύ τύχη να πέσεις στην περίπτωση. Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι ότι πολλοί από όσους πουλάνε το έχουνε πάρει δώρο και φυσικά δεν έχουν απόδειξη. Κλεπταποδόχος δεν γίνομαι. Αν το πάρω στα χέρια μου και διαπιστώσω ότι είναι κλεμμένο, θα προσπαθήσω να το παραδώσω στον ανθρωπάκο που το έχασε και βέβαια να κλείσω μέσα τον παλιανθρωπάκο που μου το πούλησε. Έτσι ζητάω ταυτότητα και χειρόγραφη απόδειξη και δεν μου κάθεται κανένας. Μου κλείνουν Γκραπ το τηλέφωνο. Όχι βέβαια ότι είναι όλοι έτσι. Έχω ξαναπάρει από αγγελίες.  Ευχαριστώ που έγραψες, βασικά ήθελα να δω πόσο ευκαιρία είναι αλλιώς να πάρω κάτι προς καλοκαίρι.        

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://yourlogicalfallacyis.com/black-or-white

 

Και να πω ότι ήταν δύσκολο να το ψάξει κανείς... http://www.lenovo.com/services_warranty/gr/en/

ή ότι ακούγεται λογικό το να επιτρέπεται η εμπορική δραστηριότητα της κάθε Lenovo σε κάποια "πολιτισμένη" χώρα σαν την Ελλάδα χωρίς να προστατεύεται ο καταναλωτής...

 

Κατά τα άλλα το μηχάνημα δεν τραβάει και IMO δεν αξίζει αλλά αν κάποιος το θέλει για FB και YouTube πάσο.

 

PS: Oric atmos respect, γυρίσαμε πολλά χρόνια πίσω.

Η διαδικασία τουλάχιστον για τα nonthinκpad μοντέλα  όπως τα πχ g530 είναι η εξής: Τους παίρνεις στο 800 μπλα μπλα, σε ρωτούν το serial number και μόλις δουν το μοντέλο σου δίνουν το τηλέφωνο της cpi και καληνύχτα μαργαρίτα γιατί μπλέκεις με τρίτους όπως είπα επιπέδου αλμαν, οι οποίοι και  θέλουν και μπορούν και βγάζουν εκτός εγγύησης. 

 

Γενικά όταν βλέπω γνωστή εταιρεία να μην έχει δικό της service παρά να κρατά μόνο το εμπορικό ( δλδ το καλό-προσοδοφόρο) κομμάτι για πάρτη της και να δίνει το support σε τρίτη δεν μπορώ να την πάρω στα σοβαρά. Τα ίδια έκαναν ή κάνουν και άλλοι πχ η eizo, η nokia με το γνωστό ρδελομπού (alpha copy) που είχα φτάσει σε σημείο να στέλνω πελάτες απευθείας γιατί όποτε τους έστελνα κινητό σε εγγύηση μου τα έκαναν ζεπελιν, φυσικά η περιπτωσάρα η acer και διάφορες άλλες. Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο που οι περισσότερες απ'αυτές είναι στην κορυφή στην λιστα παραπόνων πελατών στα διάφορα fora. Και μιλάω πάντα για τα εντός εγγύησης γιατί στα εκτός ξαφνικά το τέρας γίνεται κουκλάρα και ξεμπλέκεις με συνοπτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...