Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ερώτησις : Το XBMC θα πρέπει να εγκατασταθεί πού; Στο PC που έχω για κατεβαστήρι και έχει όλες μου τις ταινίες, ή στο Android TVBox που πήρα; Είναι server πρόγραμμα ή κάτι άλλο γιατί στο Wiki του δεν λέει πώς ακριβώς λειτουργεί.

 

 Έχω πρόβλημα γιατί ως DLNA συσκευή μπαίνει στη μέση ο WildMedia server (πρόγραμμα) που έχω εγκαταστήσει και δεν με αφήνει να δω τίποτα.

 Επίσης, μέσω δικτύου συνέχεια μου ζητάει password και μου το ξαναζητάει και στα subfolders και το ξαναζητάει όταν ξαναμπώ... τρέλλα δηλαδή...

 Έχω ξεκινήσει το ψάξιμο και το διάβασμα, αλλά ακόμα και για το πώς θα κάνω upgrade το Android 4.1 που έχει σε πιο καινούργιο φαίνεται δύσκολο να το βρω.

 

 Heeeeelp!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το xbmc είναι client

το βάζεις σε όλες τις συσκευές που θέλεις να βλέπεις ταινίες και του ορίζεις source που βρίσκονται οι ταινίες, είτε τοπικά είτε στο δίκτυο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, πρόβλημα... Οι ενσωματωμένοι υπότιτλοι μου παίζουν μια χαρά. Τελικά αγόρασα το MK809. Του έβαλα και μια μνήμη 8 γίγα και όλα καλά.

Το θέμα είναι ότι όλους τους υπότιτλους σε αρχείο τους βγάζει κινέζικα (πραγματικά). Επίσης, μου κολλάει μερικές στιγμές κατά την αναπαραγωγή και το πιο σημαντικό, το XBMC δεν βλέπει τα shares του MediaCenter μου.

Από τον explorer τα βλέπει, αλλά δίνω το password και εκτός που μου το ζητάει ξανά σε κάθε υποφάκελο, δεν το θυμάται και το ξαναδίνω κάθε φορά που μπαίνω... Τί βλακεία...

 Επισημαίνω ότι έχω αγοράσει το WildMedia Server, που είναι ένα πρόγραμμα DLNA ας πούμε, αλλά μου έχει δώσει license μόνο για την 40άρα μου που έχω στο σαλόνι. Οπότε όταν πάω να συνδεθώ σε αυτό ως DLNA συσκευή, μου βγάζει Trial Period Expired.

 Από φλασάκι παίζει, αλλά δεν μπορώ να κάνω αυτή τη δουλειά συνέχεια... γράψιμο σε φλασάκι και μεταφορά...

 

 Εσείς ποιόν player χρησιμοποιείτε; 

 

 Επίσης, κάνατε αναβάθμιση το λογισμικό; (έχω το 4.1)

 

 Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κατέβασα το Serviio που είναι και δωρεάν και παίζουν τα περισσότερα μια χαρά. Όμως έχω ακόμα θέμα με τους υπότιτλους. Τους ενσωματωμένους τους παίζει μια χαρά, αλλά τα ξεχωριστά αρχεία όχι. Είτε καθόλου, ή τα βγάζει κινέζικα.

  Εσείς ποιόν player χρησιμοποιείτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πήρε το μάτι μου σήμερα κάτι για android hdmi stick και άρχισα να ψάχνομαι και έχω ταραχτεί!

Ψάχνω για καλή πρόταση σε 4 core που να τρέχει XBMC κλπ. Μου αρέσει πολύ το form factor των stick αλλά ίσως καταλήξω τελικά σε κάτι μεγαλύτερο για να έχει και ethernet.

Κάθε πρόταση δεκτή καθότι απ ότι βλέπω τις πιατσοκολέ τιμές εσωτερικού μάλλον θα πάμε σε παραγγελία από κίνα και βλέπω να φτάνει Χριστούγεννα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οκ update.

 

 Έβαλα MX  Player και δεν παίζει τα του δικτύου μου.  Παίζει όμως πολύ καλά (ΚΑΙ υπότιτλους) από τα USB.

 

 Επίσης, το BSPlayer είναι σούπερ, παίζει από δίκτυο (shares, όχι DLNA) και όλα μια χαρά, αλλά όταν δει ταινιούλα HD μου τα χαλάει... δεν ξέρω τί φταίει ακόμα, ταχύτητα μηχανήματος, ή κάτι άλλο...

 Πάντως για να βλέπω τις σειρές μου στην τηλεόραση είναι σούπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περισσότερα forum απο οτι βλέπω προτείνουν MX player οποτε μείνε εκεί που είσαι μια χαρά.

xbmc πέρασες τελικά; αν ναι, τρεχει καλα, smoothly & responsivly στο δυπυρηνο σου; υπάρχει και ενα σχετικό αρχειακι για να κανεις τον MX default player στο xbmc.

Θέλει πολύ διάβασμα ρε γαμωτο... Μέχρι να αποφασισω πιο θα πάρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αφού βλέπω ενδιαφέρον στο φόρουμ σε ψιλοάσχετα θέματα, ας προχωρήσουμε αυτό το νήμα λιγάκι.

 

Δηλώνω λοιπόν εξαιρετικά χαρούμενος κάτοχος ενός CS968.

 

Να δηλώσω προκαταβολικά επίσης, ότι ήμουν άσχετος όχι μόνο με τα TV Boxes αλλά και με το android γενικότερα -για κινητό έχω ένα έριξον c510.

 

Υπάρχει γενικότερη υποστήριξη για το μοντέλο, αν είστε και αγγλομαθείς θα βρείτε πολλά ενδιαφέροντα θέματα σε αγγλόφωνα φόρα, ενώ παράλληλα υπάρχουν και έλληνες κάτοχοι, που με ένα μικρό ψάξιμο θα τους βρείτε σε παραδιπλανά φόρα.

 

Το μηχάνημα το πήρα έχοντας στο μυαλό μου να βλέπω ταινίες από εξωτερικό σκληρό, καθώς οι ενσωματωμένοι media players των LG δεν είναι πλήρεις -δεν κάνουν downmix κλπ- αλλά επίσης ήταν και η χαρά του γκάτζετ, ειδικά όταν με τόσα λίγα λεφτά, ουσιαστικά αποκτούσα ένα ακόμη υπολογιστή στο σπίτι.

 

Πλέον, έχω ξεχάσει τι σημαίνει εξωτερικός, καθώς το μηχάνημα είδε κατευθείαν το κοινόχρηστο δίκτυο του σπιτιού και βλέπει άψογα όλους τους κοινόχρηστους φακέλους και από linux που γράφω εγώ τώρα αλλά και από τα win8 της κυρίας μου.

 

Το μηχάνημα πετάει, δεν το έχω δει σε καμία περίπτωση να λαγκάρει ή να καθυστερεί όπως έχω δει κινητά να παθαίνουν.

 

Το έχω τσεκάρει και συνεργάζεται με ασύρματα πληκτρολόγια και ποντίκια logitech και ένα αρχαίο ασύρματο turbo-x που είχα. Επίσης του έχω μονίμως πάνω ένα 10άρι usb hub με δική του τροφοδοσία ρεύματος για να μην ανησυχώ για εξωτερικούς σκληρούς κλπ συσκευές που είναι ενεργοβόρες. Η κάμερα που έχει πάνω δουλεύει τυπικά, ενώ με έχει εντυπωσιάσει το μικρόφωνο που το περίμενα άχρηστο λόγω θέσης, αλλά τελικά κάνω κλήσεις skype και viber κανονικά.

 

Αρχικά το είχα συνδεδεμένο ασύρματα αλλά πλέον το συνέδεσα ενσύρματα πάνω στο ρούτερ, αν και δεν βλέπω καμία διαφορά.

 

Μαθαίνω σιγά σιγά την πλατφορμά του xbmc -που επίσης ήρθε προεγκατεστημένο- και τολμώ να πω ότι για μένα, που δεν είχα ποτέ καμία συμπάθεια σε streaming περιεχόμενο, άνοιξε ένας ολόκληρος νέος κόσμος θέασης video.

 

Για αρνητικά, έχω κυρίως ζητήματα σε επίπεδο λογισμικού,

ήρθε με προεγκατεστημένη μια πλειάδα περιττών κινέζικων εφαρμογών -για την ακρίβεια δεν ξέρω τι κάνανε γιατί ήταν στα κινέζικα- τις οποίες απεγκατάστησα εύκολα με το App Master, μια και η συσκεή ήρθε prerooted. Το μηχάνημα επίσης ανάβει ή σβήνει με περίεργο τρόπο: ενώ από το «μαμά» τηλεκοντρόλ μπορεί μόνο να πέσει σε ύπνωση ή να ξυπνήσει, αν του δώσεις κανονικό shut down παίρνει μόνο μπροστά αν γυρίσεις την τηλεόραση στο hdmi που είναι και το TV Box. Τέλος, σε χρήση κοντά δύο εβδομάδων, έχουν παρατηρηθεί δύο φρηζαρίσματα, το ένα ήταν ένα βράδυ που το είχα ξεχάσει ανοιχτό και την άλλη μέρα το είδα να έχει κολλήσει στην αρχική οθόνη δείχνοντας ώρα νύχτας, ενώ το άλλο αφορούσε δυσκολία ανάγνωσης αρχείου που οδήγησε σε ολοκληρωτικό πάγωμα του συστήματος -ή δεν είχα εγώ την υπομονή να περιμένω πάνω από δύο λεπτά και προχώρησα σε hard reboot.

 

Το «μαμά» remote κάνει τα απαραίτητα, κάτι που σημαίνει ότι δύσκολα θα μπορέσετε να παίξετε παιχνίδι, το rc11 που αγόρασα πακέτο κάνει καλύτερη δουλειά αν και το βρήκα δύσχρηστο στην αρχή και ακόμα μου φαίνεται λίγο κουμούτσα.

 

Δεν κατάφερα να σετάρω dlna server στον δικό μου υπολογιστή και έτσι δεν είδα πως συνεργάζονται με αυτό το πρωτόκολλο, χρήστες σε άλλα φόρα λένε ότι δουλεύει τζάμι. Υπάρχουν πολλές custom rom και συνέχεια βγαίνουν καινούριες για κάποιον που έχει χρόνο και διάθεση να παίξει εις βάθος με το μηχάνημα -εγώ έχω διάθεση αλλά δεν έχω χρόνο.

 

 

Αυτά τα ολίγα :X

 

αν δεν έχω αναφέρει κάτι σημαντικό για εσάς, ρωτήστε με.

Υπάρχει και ελληνικό review, στα αγγλικά βέβαια αλλά φτιαγμένο από ελληνικά χεράκια

Α ναι, τελευταίο τελευταίο, Antutu 4 score : 16236

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως παιδια ,πήρα το raspberry pi με 35 ευρω,του εβαλα μια καρτουλα sd γρηγορη που ειχα ,του εκανα λιγο overclock,του εβαλα και  xbmc,και εχω το ποιο τελειο player που εχει περασει απο τα χερια μου ποτε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως παιδια ,πήρα το raspberry pi με 35 ευρω,του εβαλα μια καρτουλα sd γρηγορη που ειχα ,του εκανα λιγο overclock,του εβαλα και  xbmc,και εχω το ποιο τελειο player που εχει περασει απο τα χερια μου ποτε

 

πιο ενδιαφέρουσα λύση,

προϋποθέτει χρόνο και γνωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Μου κάνανε δώρο ένα στικακι, και συγκεκριμένα το Bitmore Media Player Android AppTV

Δυστυχώς για το συγκεκριμένο δεν έχω βρει πληροφορίες στο ίντερνετ...

Αυτό που ξέρω σίγουρα, είναι πως με bs player βλέπει μεν αρχεία το δίκτυο, αλλά παίζει με σπασίματα...

Έχουμε καμία πρόταση για να λυθεί πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω για το συγκεκριμένο κάτι παραπάνω πέρα από το ότι το πούλαγε το public και το είχα στα υπόψιν για κανά μισάωρο, μέχρι να γκουγκλάρω και να βρω τα θέματα για αυτά τα μηχανήματα στο ελληνικό ίντερνετ.

 

Συμβουλή μου για να το ψάξεις, βρες τι επεξεργαστή έχει και ψάξε με βάση αυτόν για firmware, θέματα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...