Προς το περιεχόμενο

corsair h80i vs coolermaster v8


La_MoRt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,

Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος, το ερώτημα είναι το εξής:

coolermaster v8 ή corsair h80i, η μητρική μου είναι https://www.asus.com/ROG/MAXIMUS_V_FORMULA/ asus maximus v formula, επεξεργαστής  http://ark.intel.com/products/65523 core i7 3770k overclocked στα 4.2 και δουλεύω με coolermaster v8 η ανώτερη θερμοκρασία που χτυπάει σε stress test είναι 66 βαθμούς, σε load κατάσταση είμαι στους 37-40. Θα έχω καλύτερη απόδοση με το corsair h80i ή δεν θα είναι μεγάλη η διαφορά και τσάμπα τα λεφτά; 

 

P.S.το κουτί είναι το http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=16 coolermaster cm stacker 831 se black.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανομοιωτυες ειναι και οι δυο ... αποκλεισεις 2-3 βαθμων μαξ..

και οχι παντα...

 

απο κει και περα ειναι καθαρα οικονομικο το θεμα και εχει να κανει και το αν θες να εχεις μια γομαροψυκτρα η απλα ενα ψυγειο στην θεση της εξαγωγης...

αν ειχες ηδη μια απο τις δυο η μεταβαση απο την μια στην αλλη θα ηταν ασκοπη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε υδροψυξη μονοδρομος κατεμε ειναι η Η80i/h100i αν χωραει παντα η δευτερη στο κουτι σου...

και ο λογος ειναι οτι με  την προσθηκη αυτων ναι μεν βλεπεις θερμοκρασιες πολυ καλες αλλα εχεις και χωρο μεσα στο κουτι σου που με τις αεροψυκτρες αναλογων επιδοσεων δεν εχεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα νομιζω για να δεισ διαφορα σοβαρη πηγαινεις σε h100i η σε καμια silver arrow η στην αγαπημενη μου noctua nh d14. Αν και πιστευω οτι η v8 σε αυτες τις ταχυτητες

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που δεν ξέρω αν μπορω να τη βάλω αυτή τη ψυκτρα και αν χωράει. Βέβαια μπορεί να μπει στο κάτω μέρος αλλά δεν ξέρω πρώτον αν φτάνουν οι σωλήνες επάνω και δεύτερων αν θα βρίσκουν τα καλώδια σύνδεσης του κουτιου της μητρικησ στο κάτω μέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην το κουτι σου ειναι πολυ ωραιο (πως μου ειχε ξεφυγει αυτο της coolermaster :) )..

Aπο οτι βλεπω στα specs πανω υποστηριζει 1 ανεμιστηρα για εξαερισμό που σημαινει οτι η H100 δεν μπορει να μπει αφου χρειαζεσαι 2Χ120 fans .Μπορεις ευκολα ομως να πας στην H80 απλα τσεκαρε αν πανω στον εξαερισμο εχει υποδοχη να μπουν οι βιδες που νομιζω θα εχει .Επισης μπορεις να την βαλεις στην θεση του πισω ανεμιστηρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάτω μέρος εχει θέση για 2 120 mm εκεί λες δεν χωράει! Απο v8 σε h80i δεν αλλάζω δν αξίζει, αν χωρούσε η h100i θα το σκεφτομουνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η noctua και η silver arrow έχουν καλύτερη απόδοση απο h100i δηλαδή; Αφού δεν θα έχω διάφορες μεγάλες απο v8 σε h80i δεν την βάζω την h80i. Ομως αν έχω διάφορες μεγάλες με h100i θα τη προτιμούσα. Εσυ λες ότι θα εχει καλύτερη απόδοση η noctua η η silver arrow;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλυτερη και ποιο αθορυβη και αν γραψεις h100i problems θα βρεις παρα πολλα σε αντιθεση με την νοκτυα . Παντως αν δεν σα αρεσει η νοκτυα απο αποψη χρωματος δες και την silver

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλυτερη και ποιο αθορυβη και αν γραψεις h100i problems θα βρεις παρα πολλα σε αντιθεση με την νοκτυα . Παντως αν δεν σα αρεσει η νοκτυα απο αποψη χρωματος δες και την silver

 

Αποστολή από το U20i με τη χρήση Insomnia App

OΠΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ???????????? ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΙΔΙΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ?

 

ΔΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΑΣ

 

ΚΑΙ ΝΑΙ ΦΩΝΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΟΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΘΑ ΤΑ ΛΕΓΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

 

http://www.thelab.gr/heatsinks-coolers-watercooling-reviews/corsair-hydro-series-h100i-review-120081.html

 

τωρα που το ανακαλυψες οτι η Η100i  ειναι χειροτερη μονο εσυ ξερεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...