Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να κάνω boot. (fedora)


SlavEATgoD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι καινούριος σε αυτό το λογισμικό αλλά από τότε που άλλαξα κάρτα γραφικών (gt630) , επειδή η προηγούμενη κάηκε, δεν μπορώ να κάνω boot στο Linux. Μου βγάζει αυτή την οθόνη  post-259188-0-78093700-1364065915_thumb.jpg   η οποία στην αρχή λέει bios bug found. Εγώ δεν έχω πειραξει τίποτα στο Bios. Μπορώ να κάνω κάτι για να το φτιάξω;

 

p.s. έχω κάνει διαμέρισμα στο σκληρό μου για να μπορώ να εχώ και το linux. θα λυθεί το πρόβλημα αν κάνω φορματ στο partition που έχω το linux και το ξαναπεράσω;

 

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάρτα είχες πριν; Νομίζω ότι το screenshot δεν είναι και πολύ κατατοπιστικό.

 

Επίσης πες μας και ποια διανομή χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάρτα είχες πριν; Νομίζω ότι το screenshot δεν είναι και πολύ κατατοπιστικό.

 

Επίσης πες μας και ποια διανομή χρησιμοποιείς;

 

Η κάρτα ήταν 9600gt. δεν την εγκατέστησα εγώ. την εγκατέστησαν στο κατάστημα και πέρασαν και τους drivers(νομίζω).

 

έχω εγκατεστημένο fedora 15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τους drivers για linux δεν νομίζω να τους πέρασαν και δεν χρειάζεται κιόλας. Απλά ρώτησα γιατί μπορεί πριν να είχες ATi και τώρα να έβαλες nvidia.

 

Στο τέλος σε βγάζει σε κονσόλα ή τεσπα σε κάτι για να γράψεις ή κολλάει και δεν κάνει τπτ;

 

Θα μπορούσες να βάλεις και κανένα άλλο screenshot μήπως και γράφει κάτι που να εντοπίζεται το πρόβλημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο τέλος μπορείς να γράψεις αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω και τι εντολές να γράψω...

 

άλλη φωτογραφία ειναι πολύ δύσκολο να βγάλω γιατί φορτώνει πολύ γρήγορα και το μόνο που προλαβαίνω και εγώ να δω είναι το bios bug found.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σε βγάζει σε κάτι της μορφής user@desktop ή κάτι άλλο;

 

Αν ναι δοκίμασε ένα startx για αρχή και αν δεν μπει βάλε το log που θα σου βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικό μου λάθος. Πρώτα πρέπει να κάνεις login. Βάζεις το username και μετά το Password(που δεν φαίνεται) και μετά startx.

 

Αν μπορείς βάλε και ένα screenshot από το τέλος που σου βγάζει την κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έκανα αλλά δεν πέτυχε. δεν έγινε τίποτα. πάτησα ο,τι μου είπες αλλά απλά άλλαζε σειρά.

 

ευχαριστώ για το ενδιαφερον σου, δεν θέλω να σε ζαλίζω γιατί δεν ξέρω και πολλά κιόλας. μάλλον θα πάω για φορμάτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε λίγο πριν κάνεις το format. 

 

1) Μπορεί κάποιος να έχει κάποια ιδέα;

 

2) Προσπάθησε να δώσεις και κανένα ακόμα screenshot.

 

Γενικά δεν είναι στις πρακτικες του linux να κάνουμε format. Μόνο σε περιπτώσεις που δεν μπορούμε να λύσουμε το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...