Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με 10.8.3


daino92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Μόλις έκανα και γω αναβάθμιση στην έκδοση 10.8.3. Έχει κανείς άλλος προβλήματα ή είμαι ο μόνος; Αυτό που μου κάνει δηλαδή, εκεί που όλα είναι ωραία και καλά σβήνει η οθόνη (χωρίς απαραίτητα να κλείσει ο iMac) και ακούγεται κάτι σαν τς τς τς τς σαν να έχει κολλήσει. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα στη προκειμένου περίπτωση και αναγκάζομαι να το κλείσω από το power button.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Μόλις έκανα και γω αναβάθμιση στην έκδοση 10.8.3. Έχει κανείς άλλος προβλήματα ή είμαι ο μόνος; Αυτό που μου κάνει δηλαδή, εκεί που όλα είναι ωραία και καλά σβήνει η οθόνη (χωρίς απαραίτητα να κλείσει ο iMac) και ακούγεται κάτι σαν τς τς τς τς σαν να έχει κολλήσει. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα στη προκειμένου περίπτωση και αναγκάζομαι να το κλείσω από το power button.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Μπορείς να διαπιστώσεις αν φταίει το update κάνοντας restore απο το timemachine σε έκδοση πριν το update. Αν και περισσότερο για hardware πρόβλημα μου ακούγεται ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Μόλις έκανα και γω αναβάθμιση στην έκδοση 10.8.3. Έχει κανείς άλλος προβλήματα ή είμαι ο μόνος; Αυτό που μου κάνει δηλαδή, εκεί που όλα είναι ωραία και καλά σβήνει η οθόνη (χωρίς απαραίτητα να κλείσει ο iMac) και ακούγεται κάτι σαν τς τς τς τς σαν να έχει κολλήσει. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα στη προκειμένου περίπτωση και αναγκάζομαι να το κλείσω από το power button.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Θα μας πεις και τί μηχάνημα έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ειναι να κανεις backup πριν κανεις οτιδήποτε και το timemachine ειναι για μένα το καλύτερο software για αυτη την δουλειά.

Λογικά θα έχουν περάσει όλα τα updates αυτόματα αλλα δεν χάνεις τίποτα να δεις κάποιο για το δικό σου μοντέλο εδω: http://support.apple.com/downloads/#imac

Τέλος μια καθαρή εγκατάσταση θα μας λύσει την απορία αν ειναι όντως το λειτουργικό ή το hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές ακόμη λεπτομέρειες: Το mac os μπορεί να κολλήσει και χωρίς να σβήσει η οθόνη όπως προανέφερα. Επίσης κατά κόρο κολλάει όταν χρησιμοποιώ safari και ιδίως στο youtube. Μερικές φορές κολλάει αλλά ξεκολλάει. Άλλες όμως freezάρει τελείως και αναγκάζομαι να το κλείσω από το power button.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή δοκίμασε να κάνεις repair disk permissions.

θα το βρεις στην εξής διαδρομή Applications  --> Utilities --> Disk Utility.

Επιλέγεις το όνομα του δίσκου του λειτουργικού σου (Παράδειγμα Macintosh HD), πηγαίνεις στο δεξί παράθυρο και προς τα κάτω επιλέγεις το "Repair Disk Permissions"

Αν δεν γίνει κάτι, τα ξαναλέμε εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή δοκίμασε να κάνεις repair disk permissions.

θα το βρεις στην εξής διαδρομή Applications  --> Utilities --> Disk Utility.

Επιλέγεις το όνομα του δίσκου του λειτουργικού σου (Παράδειγμα Macintosh HD), πηγαίνεις στο δεξί παράθυρο και προς τα κάτω επιλέγεις το "Repair Disk Permissions"

Αν δεν γίνει κάτι, τα ξαναλέμε εδώ

 

Φίλε αυτά ήταν από τα πρώτα που έκανα. Τελοσπάντων το πρόβλημα παραμένει και η συχνότητά του μπορώ να πω πως έχει αυξηθεί. Αν γνωρίζετε κάτι πείτε μου διότι δεν μπορώ να εργαστώ σ' αυτό το mac πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ti σημαινει combo ? γιατι εχει κ χωρις combo update...Πιο απο τα 2 740 mb k to αλλο 520 χονδρικα

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Για ρίξε μια ματιά στο άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..... κάτι σαν τς τς τς τς σαν να έχει κολλήσει. 

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

εμενα αυτο σαν σκληρος δισκος μου ακουγεται.

Λιγοτερο πιθανο βεβαια αφου συνεβη μετα απο update αλλα για ελεγξε και αυτο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα αυτο σαν σκληρος δισκος μου ακουγεται.

Λιγοτερο πιθανο βεβαια αφου συνεβη μετα απο update αλλα για ελεγξε και αυτο το θεμα.

 

Δεν είναι σκληρός, αν δε κάνω κάτι, συνηθως δε θα ακουστεί τπτ και απλά θα freezάρει. Αν πχ δω καμιά ταινία και κάτι ακούγεται εκείνη τη χρονική στιγμή, θα κολλήσει και ο ήχος μαζί, εξού και το τς τς τς που έλεγα στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...