Προς το περιεχόμενο

στη κατάψυξη


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβαζα πως απαγορεύονται τα πλαστικά στην κατάψυξη για αποθήκευση τροφών γιατί στις θερμοκρασίες αυτές εκλύουν διοξίνες που εισέρχονται στις τροφές και δημιουργούν καρκίνο κλπ. Τι εναλλακτικοί τρόποι υπάρχουν για να αποθηκεύσει κανείς τροφές (πχ. κρέας) στη κατάψυξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παίζει ρόλο και το εάν είναι μεγάλη μάρκα αλλά έτσι όπως έχουμε γίνει και όλοι πάνε για το κέρδος πρέπει πάντα τα μάτια μας να είναι ανοιχτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως στη καταψυξη βαζω φαγητα μεσα σε αλουμινενια σανιτας και αλλα τυλιγμενα μπιφτεκια κλπ μεσα σε ζελοφαν. Σε ταπερακια βαζω πιο πολυ φαγητα με σαλτσες. Τιποτα δεν εχω παθει :Ρ (Νομιζω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεοχλωμο ειναι, βασικα ειναι αδυνατο ακριβως επειδη ειναι χαμηλη η θερμοκρασια. αντιθετως καποια πλαστικα σε υψηλη θερμοκρασια πχ 100 βαθμους απελευθερωνουν τοξικες ουσιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, ακόμα κι αν είναι χλωμό ή θεόχλωμο ή καράχλωμο, όπως θέλετε πείτε το, εγώ είμαι σκεπτικιστής με αυτά και χωρίς κάποια επίσημη έρευνα παραμένω υποψιασμένος (χωρίς παρεξήγηση ε!) οπότε το ερώτημα είναι σε τι άλλο μέσο μπορώ να τα βάζω ώστε να τα καταψύχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν γινει ερευνες οτι τα πλαστικα οπως τα μπουκαλακια του νερου ειναι ακινδυνα στις χαμηλες θερμοκρασιες, ενω αν τα ζεστανεις αποβαλουν διαφορες καρκινογονες ουσιες.

 

 

Το μονο που δεν εχω καταλαβει,μπορει να συμβαινει μονο σε μενα, οταν παιρνω ενα μπουκαλι νερα απο την καταψυξη γιατι μου φαινεται απο εξω λερωμενο.



Διαβαστε απο την σελιδα 110 και μετα, τα εξηγει παρα πολυ καλα.

 

http://www.elke.teicrete.gr/LinkClick.aspx?fileticket=0_pfVNOgiE0%3D&tabid=1034

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την κατάψυξη είναι αποτελέσματα τελευταίων ερευνών αλλά δεν νομίζω ότι οι θερμοκρασίες που έχουμε στους οικιακούς καταψυκτες (έως -18) μπορούν να επηρεάσουν την δομή των πλαστικών που χρησιμοποιούνται ως άμεση συσκευασία τροφίμων. Αν πάμε σε άλλες θερμοκρασίες όπως -40 που φτάνουν οι shock freezers ή -80 που είναι οι καταψύκτες σε κάποια εργαστήρια, ίσως εκεί να πούμε ότι μπορεί να έχει κάποια επίπτωση αλλά και πάλι σε κάποια λίγα πλαστικά που και πάλι αμφιβάλω αν χρησιμοποιούνται ως άμεσες συσκευασίες. (α, και δεν μιλάω για διοξίνες καθώς ο μηχανισμός δημιουργίας τους διαφέρει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ αλλα λετε μαλακιες ομαδικως εκτος απο τον λιβερπουλ88. το μονο που μπορει να κανει η χαμηλη θερμοκρασια στα πλαστικα ειναι να τα κανει εύθραυστα οποιος δεν με πιστευει του προτεινω να κανει μια DSC η TGA με σπεκτροσκοπιο μαζας για να παρει την αποδειξη που ψαχνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...