Προς το περιεχόμενο

USB is on με κλειστό PC ?


aquadim3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενω το PC μου ειναι κλειστο τα USB εχουν τροφοδοσια , ξερει κανεις πως μπορω να το απενεργοποιησω ?

Εχω καποια καταναλωση με ανοιχτο συνεχεια , η μηπως ζορίζω την μητρικη ?

 

Εχω αυτην την μητρικη και το μονο που βρηκα στο manual ειναι η πιο κατω φωτο .

Κανει τιποτε απο κει η ειναι για τιποτε αλλο?

post-251886-0-84794100-1364240031_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι περισσοτερες μητρικές πλεον δίνουν ρευμα στις Usb ακομη και με τον υπολογιστή κλειστο για χαρην ευκολίας. πχ φορτιση κινητών κτλ κτλ. 

ΔΕΝ ζοριζεις την μητρική σου και η κατανάλωση είναι επειροελαχιστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω το PC μου ειναι κλειστο τα USB εχουν τροφοδοσια , ξερει κανεις πως μπορω να το απενεργοποιησω ?

Εχω καποια καταναλωση με ανοιχτο συνεχεια , η μηπως ζορίζω την μητρικη ?

 

Εχω αυτην την μητρικη και το μονο που βρηκα στο manual ειναι η πιο κατω φωτο .

Κανει τιποτε απο κει η ειναι για τιποτε αλλο?

 

 

Αν θέλεις όμως να το απενεργοποιήσεις αυτό υπάρχουν επιλογές απο το BIOS που στο επιτρέπει. Τουλάχιστον στη δική μου γίνεται... Επίσης αν δεν εγκαταστήσεις ενα λογισμικό που είναι για φόρτιση απο τις usb τότε πάλι μένουν απενεργοποιημένες...

 

Αλλά όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω η κατανάλωση είναι μηδενική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν θέλεις όμως να το απενεργοποιήσεις αυτό υπάρχουν επιλογές απο το BIOS που στο επιτρέπει. Τουλάχιστον στη δική μου γίνεται... Επίσης αν δεν εγκαταστήσεις ενα λογισμικό που είναι για φόρτιση απο τις usb τότε πάλι μένουν απενεργοποιημένες...

 

Αλλά όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω η κατανάλωση είναι μηδενική.

 

Και στα δύο που αναφέρεις εξαρτάται απο την μητρική. Αλλες δεν έχουν επιλογη απενεργοποιησεις και αλλες δεν χρειαζονται προγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θυμάμαι (πολύ παλιά) ένα pc του είχα και ενώ τον έκλεινα συνέχιζε να δίνει ρεύμα.

Σπαστικό μεσα στο σκοτάδι ,γιατί φωτειζε το mouse και μου σπαγε τα νεύρα.

Αν έκλεινες το τροφοδοτικό και το ξανάνοιγες έσβηνε ,στο bios δεν είχα βρει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κλείσεις το τροφοδοτικό απο πίσω δεν κλείνει και η παροχή ρεύματος στη μητρική? άρα?..είσαι ok.

και έγώ αυτό έκανα τότε και μάλιστά όπως έγραψα ,όταν ξανάνοιγα το psu δεν έδινε ρεύμα μέχρι να ανοίξω το pc.

Ωστόσο πολλές φορές δεν βολεύει να τραβας το pc για να κλείσιες το τροφοδοτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γτ τοσο ποια προβλημα με την παροχη ρευματος απο τις Usb?

Δεν είναι πρόβλημα σίγουρα .Εγώ προσωπικά δεν έχω καν το pc αυτό πλέον ,το χάρισα σε ένα φίλο πριν αρκετά χρόνια .Απλά τότε θυμάμαι πως μου την έσπαγε να φεγγοβολάει το mouse μέσα στο σκοτάδι ή να συνεχίσει να δουλεύει κανένας σκληρός δίσκος ,αν ξέχναγες να βγάλεις το καλώδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά βολικό το βρίσκω αυτό απλά όπως λέει και ο φίλος παραπάνω μου την σπάει που φωτίζει το ποντίκι το βράδυ και για φτο σύνδεσα τον υπολογιστή με ένα UPS και έτσι το κλείνω οπότε θέλω και επίσης έχω ασφάλεια για τυχόν πτώση κεραβνού ή πτώση του ρεύματος... Ίσως να είναι λίγο ακριβούτσικα τα ups αλλά σε γλιτώνουν από πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...