Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμηση


Cpkdemian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το  pc εεχει τα εξης: Cpu: Intel core 2 duo E8500 3.16 Ghz

Gpu: Ati radeon 5770 hd

Skliros: Western digital 500 gb

Ram: 4gb kingston ddr2

Motherboard: P5qpro

 

Σκεφτομαι να αγορασω ενα καινουριο υπολογιστη αλλα επειδη τα λεφτα ειναι πολλα σκεφτηκα να τον κανω μια αναβαθμηση. Αλλα επειδη δεν εχω κανει ποτε και δεν γνωριζω αν μπορει καποιος να με βοηθησει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cpu-z μπορει να βοηθησει την κατασταση γιατι δεν ξερω συγκεκριμενα ποιο εχω? Τον υπολογιστη τον θελω για τα παντα. Παιχνιδια,ιντερνετ,για προγραμματα κτλπ. ΟΣον αναφορα τα χρηματα εσεις που ειστε ψαγμενοι περισσοτερο θελω να μου πειτε αν αξιζει να τον κανω αναβα8μηση ή να αγορασω ενα καινουριο συστημα γιατι με τις απαιτησης τησ σημερινης εποχης τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολα. Και αν συμφερει να τον κανω αναβαμθηση πειτε μου και ενα ποσο γιατι οπως σας ειπα και ποιο πανω δεν εχω ιδεα ποσο πανε οι αναβαθμησεις... Τωρα για οθονη και τροφοδοτικο 8α σας ενημερωσω το μεσημερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή βάζεις έναν SSD με >100 ευρώ.
https://www.skroutz.gr/s/2506637/Samsung-840-Series-120GB-2-5-inch-SSD.html

 

Αλλά πρέπει να μας πεις και σε ποιο τομέα δε σε καλύπτει το συστημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για SSD. Βέββαια δεν θα έχεις απόδοση 100% λόγω SATA II (διαφορά δεν θα καταλάβεις). Τώρα για συνολική αναβάθμιση περίμενε για το νέο socket της intel και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με καλυπτει κυριως οταν θελω να παιξω ενα παιχνιδι κολαει.. Ο δευτερος λογος ειναι το εχω 5 χρονια και επειδη οσο περναει ο καιροσ το συστημα αρχιζει και "τα φτηνει" σκεφτομαι να παρω καινουριο ή να το αναβαθμησω (οχι τπτ τρελο) αλλα δεν ξερω τι αξιζει να κανω.



Πρέπει να αναφέρεις: χρήση υπολογιστή, πόσα χρήματα διαθέτεις, τι ανάλυση έχει η οθόνη σου, ποιο τροφοδοτικό συγκεκριμένα έχεις.

 φιλε το τροφοδοτικο μου ειναι ενα της thermaltake 750w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με καλυπτει κυριως οταν θελω να παιξω ενα παιχνιδι κολαει.. Ο δευτερος λογος ειναι το εχω 5 χρονια και επειδη οσο περναει ο καιροσ το συστημα αρχιζει και "τα φτηνει" σκεφτομαι να παρω καινουριο ή να το αναβαθμησω (οχι τπτ τρελο) αλλα δεν ξερω τι αξιζει να κανω.

 

 φιλε το τροφοδοτικο μου ειναι ενα της thermaltake 750w

 

 

Μα γιατί απαντάτε επιλεκτικά και όχι σε ΟΛΑ όσα σας ρωτάνε???

 

Αν δεν απαντήσετε επαρκώς, πως περιμένετε τη σωστή βοήθεια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να αναφέρεις: χρήση υπολογιστή, πόσα χρήματα διαθέτεις, τι ανάλυση έχει η οθόνη σου, ποιο τροφοδοτικό συγκεκριμένα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροφοδοτικο ειπα thermaltake 650 w τον υπολοηιστη τον θελω για παιχνιδια-προγραμματα-ιντερνετ για τα παντα. αναλυση οθονης μεγιστη 1280 * 1024 ( 19'') το τροφοδοτικο συγκεκριμενα πως θα το βρω ποιο ειναι δεν γνωριζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ έχει και ετικέτα το τροφοδοτικό, κοτζάμ Thermaltake... ;)

Επίσης, πριν είπες 750W κι όχι 650W.

 

Αν δε σκέφτεσαι αλλαγή οθόνης ή αν κρίνεις ότι δε σου χρειάζεται για τα παιχνίδια, τότε με έναν ssd κάνεις τη δουλειά σου.

 

Πολύ μικρή η ανάλυσή της και δε συμφέρει ν' αλλάξεις κάρτα γραφικών, αν και δε πιστεύω ότι αυτή σε περιορίζει, εκτός κι αν έχει χαλάσει. 

 

Τώρα για cpu, είναι 5ετίας όπως λες ο Ε8500 και ίσως να σε περιορίζει λίγο. Όμως, για ν' αλλάξεις cpu, αναγκαστικά θες και νέα μητρική καθώς και ram...

 

Γι' αυτό ρωτάμε επιμόνως, πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις? Ποιο είναι το όριό σου?

 

* Έχεις κάνει πρόσφατα format και φρέσκο πέρασμα windows? Ποια windows έχεις?

** Μήπως ο hdd σου είναι Caviar Green???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εκανα λαθος με το τροφοδοτικο. την οθονη θα την αντικαταστησω με μια τηλεοραση που εχω 21'' οταν τελειωσω με τη σχολη το καλοκαιρι. ελεγα να αγορασω ενα καινουριο tower μεχρι 800-900 ευρω αλλα δεν ξερω τωρα αν ειναι να αλλαξω οπω λες cpu-gpu-hard disc και να αφησω μονο το τροφοδοτικο μεσα ειναι σα να παιρνω καινουριο στην ουσια :P εχω κανει φορματ ναι . windows 7 ultimate 64.

φιλε τωρα για να δω αν ειναι caviar green δεν ξερω πως θα το δω αμα μου πεισ κατι θα γινει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 800-900 ευρω κανεις την top αναβαυμηση τροφοδοτικο εχεις καλο οποτε θες cpu - ram - mobo και γραφικων και αν θες αργοτερα περισσοτερες επιδοσεις βαζεις και εναν ssd



ΠΡΟΪΟΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΙΜΗ LstWo.png
1747800.jpg 1747800 Intel Core i7 3770 (s 1155 , 3.4 GHz , 8 MB)
Άμεσα διαθέσιμο - Παράδοση σε 24 ώρες
X
 
xCloseButtonBasket.png 279,80 € LstWo.png
1559737.jpg 1559737 Xigmatek Gaia SD1283 Heatpipe Cooler 120mm (Intel 775, 1156, 1366 & AMD AM2/AM3)
Άμεσα διαθέσιμο - Παράδοση σε 24 ώρες
X
 
xCloseButtonBasket.png 32,90 €
1812246.jpg 1812246 MSI Z77A-G45 (s 1155, Z77, DDR3)
Άμεσα διαθέσιμο - Παράδοση σε 24 ώρες
X
 
xCloseButtonBasket.png 126,00 € LstWo.png
1622536.jpg 1622536 Corsair DDR3 4GB Dimm 1600MHz Vengeance Blue
Άμεσα διαθέσιμο - Παράδοση σε 24 ώρες
X
 
xCloseButtonBasket.png 61,01 € LstWo.png
1833111.jpg 1833111 Sapphire 7850 1GB DP OC
Άμεσα διαθέσιμο - Παράδοση σε 24 ώρες
X
 
xCloseButtonBasket.png 195,00 €  
σύνολο : 694,71 €


και υπολογισε γυρο στο 80αρι κανενα 120αρι ssd απο τις αγκελιες



(80 ευρω για 120GB)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...