Προς το περιεχόμενο

Μπλε οθονη κ αλλα προβληματα σε λαπτοπ acer aspire 7720g


chris cs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το εξης προβλημα... τελευταια στα καλα καθουμενα μου βγαζει μπλε οθονη κ γραφει 'initialising disk for crαsh dump...' κτλ κτλ κ κανει restart συνεχεια μονο του. Αλλες φορες μολις το αναβω η οθονη μενει μαυρη κ φωτεινη κ δεν κανει τπτ, κ αλλες φορες λειτουργει κανονικα αλλα μετα απο λιγο παγωνουν ολα. Οταν μπαινω απο safe mode φαινεται σαν να μην εχει κανενα προβλημα, αμα κανω κανονικη εκκινηση ομως αρχιζει τα τρελα του οπως για παραδειγμα η αναλυση της οθονης πεφτει στα 640χ480 κ δεν αλλαζει, μου δειχνει εικονα με τελιτσες, δεν κουνιεαι ο δεικτης του mouse κ οταν μπαινει σε αναμονη γραφει οτι απαιτειται νεοτερη καρτα γραφικων που να υποστιριζει direct3d (αυτα οχι ολα μαζι, ποτε το ενα ποτε το αλλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

chris λογικά έχεις την NVIDIA GeForce 8400m. Ανήκει στις προβληματικές σειρές την Nvidia και με μια ματιά στο net βρήκα πολλές αναφορές σε παρόμοιο πρόβλημα στο συγκεκριμένο laptop.

 

Οι λύσεις που προτάθηκαν σε αντίστοιχα θέματα ήταν

1) απεγκατάσταση του driver της κάρτας γραφικων και εγκατάσταση του νεότερου ( σε safe mode )

2) αφαίρεση της κάρτας γραφικών και ψήσιμο της.

 

Στην περίπτωση που χρειαστεί τελικά και πιάνουν τα χέρια σου, εδώ θα δεις πως θα την αφαιρέσεις.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=bWy_lfNoRSw

 

Tέλος δεν χάνεις τίποτα να ελέγξεις και την υγεία του δίσκου σου. Τρέξε το hard disk Sentinel.

Επεξ/σία από magdalhnh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...