Προς το περιεχόμενο

AMD: Παρουσιάζει την dual-GPU Radeon HD 7990


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου αρέσει που δεν θα έβγαζε άλλες κάρτες και θα στρεφόταν στην αναβάθμιση των drivers....και από τότε έχει βγάλει 2 κάρτες και κανέναν driver(πλην beta)!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά δουλευουν oι τωρινοί drivers, microstuttering υπάρχει σε όλες τις multigpu λύσεις, απλά υπάρχει θέμα με το crossfire (πόσοι να έχουν δύο 7990) και τώρα πλέον που βγήκε επίσημα η κάρτα λογικά θα επιλυθεί.

παρεπιμπτώντος έχω την club 3d και στα περισσότερα games είναι ταχύτερη της 690 που είχα οπότε αν η επίσημη 7990 έχει όπως ακούγεται τους gigahertz πυρήνες θα είναι ότι ταχύτερο υπάρχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαν του υψηλου κοστους αποκτησης, οι καρτες αυτου του επιπεδου χρειάζονται κ την αντιστοιχη υποστήριξη απο το υπολοιπο hardware(βλ. Cpu, ram) που απογειωνει το συνολικο κοστος στα υψη.

Παραλληλα, παντα τα παιχνιδια της εποχης του εκαστοτε h/w δεν μπορουν να εκμεταλευτουν ολη τη δυναμη, αφηνοντας μια αισθηση απογοητευσης. Πιστευω πως καλυτερα να ριχνουν περισσότερους πόρους στο να βελτιωθουν drivers παρα να βγαζουν super duper gpus!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"αλλά συγχρόνως και αθόρυβη εξαιτίας των τριών ανεμιστήρων που επιστρατεύτηκαν."

 

​Τι εννοούν ότι όσο πιο πολλοί  ανεμιστήρες τόσο πιο αθόρυβη; γιατί νομίζω ισχύει το αντίθετο αν είχε δύο θα ήταν μάλλον καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"αλλά συγχρόνως και αθόρυβη εξαιτίας των τριών ανεμιστήρων που επιστρατεύτηκαν."

 

​Τι εννοούν ότι όσο πιο πολλοί  ανεμιστήρες τόσο πιο αθόρυβη; γιατί νομίζω ισχύει το αντίθετο αν είχε δύο θα ήταν μάλλον καλύτερα.

Για να μπορεσεις να πετυχεις την ιδια ψυξη με 2 ανεμιστηρακια αντι για 3 θα πρεπει αυτα τα 2 ανεμιστηρακια να δουλευουν με πολυ περισσοτερες στροφες πραγμα που σημαινει οτι θα κανουν και ποιο πολυ θορυβο, αυξανοντας τους ανεμιστηρες και μεγαλονοντας το μεγεθος τους καταφερνουμε να μειωσουμε τις στροφες που πρεπει να δουλευουν ετσι ωστε να παραγουν την απαραιτητη ροη αερα, με αποτελεσμα να εχουμε χαμηλοτερο θορυβο λογω χαμηλων στροφων λειτουργιας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπορεσεις να πετυχεις την ιδια ψυξη με 2 ανεμιστηρακια αντι για 3 θα πρεπει αυτα τα 2 ανεμιστηρακια να δουλευουν με πολυ περισσοτερες στροφες πραγμα που σημαινει οτι θα κανουν και ποιο πολυ θορυβο, αυξανοντας τους ανεμιστηρες και μεγαλονοντας το μεγεθος τους καταφερνουμε να μειωσουμε τις στροφες που πρεπει να δουλευουν ετσι ωστε να παραγουν την απαραιτητη ροη αερα, με χαμηλοτερο θορυβο λογω χαμηλων στροφων λειτουργιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να καταλάβετε ότι τέτοιες κάρτες δεν βγαίνουν με σκοπό να πουλήσουν πολλά κομμάτια. Βγαίνουν έτσι ώστε να δείξουν σε τι επίπεδα ισχύος έφτασε η εκάστοτε σειρά, εδώ η 7xxx. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Μια χαρά είναι οι οδηγοί της AMD..</p>

<p>Άλλα πρέπει να φτιάξει, όπως το Texture Filtering..</p>

 

Βγάζουν και για Linux ; Γιατί παλιότερα τις ati μόνο 2d παίζανε στο Linux δεν είχανε drivers.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω οτι ειμουν nVidia πολλα χρονια μεχρι που αγορασα (οπως αναφερθηκε παραπανω για VFM) μια 4870) και καναμε με ενα φιλο ενα τεστ (εκεινος 2x480, εγω i7-2600κ εκεινος τον extreme 1ης γενιας τα υπολοιπα ιδια) και οι διαφορες ηταν της ταξεως απο 0 εως το πολυ 5-6 frames. Σαφως και αλλαξα γνωμη για τις nVidia. Πλεον εχω 2x6970 και ειμαι υπερευχαριστημενος σε ολα τελος οσον αφορα τιμες ηα θορυβο, υπαρχουν λυσεις και ο μεσος Gamer να παρει μια τετοια με δωσεις και χωρις να του φανει ποσο κανει πραγματικα. Θορυβος? οσο παλιοτερη η gpu τοσο περισσοτρτος ο θορυβος γιατι σημαινει περισσοτερη καταναλωση ρευματος=περισσοτερη θερμοκρασια συν οτι οσο πιο παλια πας ειναι και μεγαλητερη η αρχιτεκτονικη της Gpu που παιζει και αυτη το ρολο της!

ΥΓ: Φιλικα μιλαμε εδω μεσα δν χρειαζετε να τσακωνομαστε για το ποια εταιρεια ειναι καλλητερη, στην τελικη δεν μας ταιζουν κι'ολλας :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα θα ναι πιο γρηγορη απο τις αναιπισημες εκδοσεις...διορθωστε με....

Αλλα πως λενε οτι απευθυνονται σε mid range αγορα εφοσον 2XGPU καρτες δεν αναφερονται ουτε στις high αλλα ακομα πιο πανω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα πως λενε οτι απευθυνονται σε mid range αγορα εφοσον 2XGPU καρτες δεν αναφερονται ουτε στις high αλλα ακομα πιο πανω....

 

Aναφέρεται για την 7790!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι μιλούσε για VFM, ειδάλλως δεν στέκει η ερώτησή του.

Άμα μιλάς και 'συ για fail με τέτοιο hardware..

Εννοειται...Αχαχαχαχα καλα σε λιγο θα βαλεις τα κλαματα για το hardware που εχω. Κλασσικος Ελλην.  

 

Για να κανουμε και λιγο πλακα, η καρτα βγηκε μονο για ενα λογο. να μπορει να τρεχει TressFX  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...