Προς το περιεχόμενο

Iphone 5 πρόβλημα με την ένταση;


maximusgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις απέκτησα το Iphone 5 και έβαλα τα ακουστικά να ακούσω μουσική. Προς μεγάλη μου απογοήτευση ενώ το βάζω στο τέρμα είναι πολύ χαμηλή η ένταση. Έχω και το iphone 4s και με αυτό ξεκουφαίνομαι!

 

Είναι δυνατόν; Μείωσαν το επίπεδο της έντασης στο iphone5; 

 

Μπορείτε να μου πείτε τί γνωρίζετε γι'αυτό; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μόλις απέκτησα το Iphone 5 και έβαλα τα ακουστικά να ακούσω μουσική. Προς μεγάλη μου απογοήτευση ενώ το βάζω στο τέρμα είναι πολύ χαμηλή η ένταση. Έχω και το iphone 4s και με αυτό ξεκουφαίνομαι!

 

Είναι δυνατόν; Μείωσαν το επίπεδο της έντασης στο iphone5; 

 

Μπορείτε να μου πείτε τί γνωρίζετε γι'αυτό; 

 

Τόσο μεγάλη διαφορά από το 4S που περιγράφεις δεν είναι φυσιολογικό. Είναι ελάχιστα πιο χαμηλή η τελική ένταση στο 5 αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό ώστε να είναι έντονη η διαφορά! Φαντάζομαι το δοκιμάζεις με τα ίδια ακουστικά που είχες πριν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο μεγάλη διαφορά από το 4S που περιγράφεις δεν είναι φυσιολογικό. Είναι ελάχιστα πιο χαμηλή η τελική ένταση στο 5 αλλά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό ώστε να είναι έντονη η διαφορά! Φαντάζομαι το δοκιμάζεις με τα ίδια ακουστικά? 

Ναι με τα ίδια και είναι αρκετά χαμηλότερη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι με τα ίδια και είναι αρκετά χαμηλότερη.. 

 

 

Το δοκίμασες και με τα νέα ακουστικά της apple που είχε στη συσκευασία? Έχει τύχει πολλές φορές ανάλογα με το μοντέλο των ακουστικών που χρησιμοποιω, να υπάρχουν διαφορες στην ένταση ανά συσκευή.

 

Αν  τίποτα από αυτά δεν λειτουργήσει και υποθέσουμε πως δεν έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή σου, έχεις 2 επιλογές:

 

1. Κάνεις jailbreak για να αφαιρέσεις τον περιορισμό της ευρωπαϊκής ένωσης για τη μέγιστη ένταση του ήχου στα ακουστικά

 

2. Να επιλέξεις όλα σου τα τραγούδια στο itunes και από τις ιδιότητες να αυξήσεις λίγο το "volume limit" (όχι πολύ γιατί μετά θα αλλοιωθεί και η ποιότητα!

 

http://www.engadget.com/2012/10/02/iphone-vs-rivals-audio-tests/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με τα ίδια και είναι αρκετά χαμηλότερη.. 

Στο κάνει σε όλα τα αρχεία/τραγούδια ή μονο σε κάποια? Γιατί πχ άκουγα και γω κάποια από youtube και η έντασή τους ήταν αρκετά χαμηλή, σε άλλα ήταν πολύ δυνατή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δε δοκίμασα με τα νέα. Αλλά έχω δίπλα δίπλα τις 2 συσκευές μου κ στο μεν IPhone 4S η ένταση είναι μπόμπα στο δε IPhone 5 αρκετά πιο χαμηλή.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ακόμα δε δοκίμασα με τα νέα. Αλλά έχω δίπλα δίπλα τις 2 συσκευές μου κ στο μεν IPhone 4S η ένταση είναι μπόμπα στο δε IPhone 5 αρκετά πιο χαμηλή.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Δοκίμασε όμως και με τα νέα γιατί στοιχηματίζω πως θα δεις μεγάλη διαφορά (διαβάζω πως το αναφέρουν πολλοί αυτό γι'αυτό επιμένω)!

 

Εγώ χρησιμοποιούσα τα ibeats in ear στο 4S και με τη μετάβαση στο 5 δεν παρατήρησα κάποια πολύ σημαντική διαφορά (προφανώς συγκρίνοντας τα ίδια μουσικά κομμάτια κλπ)

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και με διαφορετικά ακουστικά. Με τα μαμίσια ακουστικά του iPhone 4 στο τέρμα, ενοχλούμαι. Με τα AKG K 313 της κοπέλας μου, πονάνε τ' αυτιά μου. Δε μπορώ με τίποτα να τα βάλω στο τέρμα, νιώθω ότι θα πεταχτεί αίμα. Ποιότητα ίδια― ένταση πολύ υψηλότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

By default αυτό είναι off. Και έχει και δεύτερη επιλογή από κάτω για EU Volume limit on/off.

Στο δικό μου τουλάχιστον iPhone 5 είναι ON και το έχω αφήσει έτσι.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο δικό μου τουλάχιστον iPhone 5 είναι ON και το έχω αφήσει έτσι.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Και δεν σε ενοχλεί όταν ακους μουσική σε μερη που εχει φασαρία? Εγώ στο μετρό κλπ είχα θέμα όταν το δοκίμασα on...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διόρθωσα κάπως. Πήγα itunes, επέλεξα όλα τα τραγούδια από το library, έκανα get info και ανέβασα το volume στο +100. Τώρα είναι τέρμα δυνατά αλλά έχει παραμόρφωση.

 

Ξέρετε καλά ακουστικά που να μην παραμορφώνουν τον ήχο όσο δυνατά και να είναι η ένταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με το 100% που ανέβασες τη ρύθμιση θα έχεις αλλοίωση ο,τι ακουστικά και να πάρεις! Δοκίμασε κάτι μέχρι 50% το πολύ! Επίσης δοκίμασες και τα ακουστικά πυ είχε στη συσκευασία του iphone 5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 100% που ανέβασες τη ρύθμιση θα έχεις αλλοίωση ο,τι ακουστικά και να πάρεις! Δοκίμασε κάτι μέχρι 50% το πολύ! Επίσης δοκίμασες και τα ακουστικά πυ είχε στη συσκευασία του iphone 5?

 

Έχεις δίκιο αυτό θα κάνω. Πάντως με τα νέα ακουστικά που είχε μέσα ακούγεται πολύ καλύτερα. Τη μεγάλη παραμόρφωση την είχε με τα ακουστικά του 4s. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...