Προς το περιεχόμενο

Η Apple χρησιμοποιεί στις εγκαταστάσεις της κατά 75% ανανεώσιμη ενέργεια


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις δει τα data centers της Apple? Τις κεντρικές της εγκαταστάσεις? 

Τα rack της έχουν mac mini όπως πρότεινε παλιότερα να βάλουν οι υπόλοιποι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα γενικεύεις και παραποιείς. Νομίζω είσαι καλύτερος από αυτό. 

νομιζεις... :P

 

Γιατι αμα εχουν μακ μινι και αν δεν εχουν γιατι να χαρακτηρισεις τον gnsX?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα γενικεύεις και παραποιείς. Νομίζω είσαι καλύτερος από αυτό. 

Nope,η γενίκευση έγινε γιατί υπήρξε γενίκευση απο τον billdanos :P

Για το θέμα αν δεν έβλεπα το σχόλιο του billdanos θα σχολίαζα θετικά

 

Νταξ παραποιώ,πρότεινε και τα Mac Pro

 

Apple will remove the XServe server platform form the Apple Store on January 31, 2011, suggesting instead the server-oriented Mac Mini with no optical drive or the Mac Pro.

 

http://techcrunch.com/2010/11/05/apple-drops-xserve-pitches-mac-pro-instead/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα rack της έχουν mac mini όπως πρότεινε παλιότερα να βάλουν οι υπόλοιποι;

 

http://www.theregister.co.uk/2012/10/19/apple_data_center_breaks_ground_in_prineville_oregon/

 

http://www.theregister.co.uk/2011/06/09/apple_maiden_data_center/

 

http://www.apple.com/environment/renewable-energy/

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια ως γνωστόν στην Καλιφόρνια αυτές οι λύσεις είναι μονόδρομος αφού υπάρχει έλλειμμα ηλεκτρικής ενέργειας στην πολιτεία και οι εταιρείες "αναγκάζονται" να παράγουν την δική τους ενέργεια ενώ υπάρχει και το προηγούμενο της κρίσης του 2001. Επίσης τα ίδια κάνει και η google και επίσης οι μεγάλες εταιρείες γλυτώνουν φόρους με διάφορα τέτοια τερτίπια.

 

Οπότε τα περί καλής Apple (αλήθεια ποίος είναι ο κακός; ) μου ακούγονται λίγο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομενως αφου τα κινητρα της ειναι αμφιλεγομενα ειναι καλυτερα να μην χρησιμοποιει ανανεωσιμες πηγες ενεργειας οπως κανουν οι περισσοτερες μεγαλες εταιρειες.Ωραια ελληνικη λογικη για αυτο εχουμε παει μπροστα  επειδη ειμαστε κομπλεξικοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aclemist, δεν νομίζω ότι είπε κανείς πως η Apple είναι "καλή" με την έννοια που το θέτεις.

 

Απλά είναι μία καλή κίνηση από μία μεγάλη εταιρία. Πού είναι το μεμπτό; Μπορείς να μου απαντήσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα θα με τρελάνετε εσείς;

 

Φυσικά και δεν υπάρχει κάτι μεμπτό αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να "θεοποιούμε" μια εταιρεία η οποίο το μόνο που την ενδιαφέρει είναι το κέρδος.

 

Αν είναι να πω μπράβο σε κάποιον θα είναι το κράτος των ΗΠΑ (ή την πολιτεία δεν ξέρω) που με την κατάλληλη νομοθεσία "σπρώχνει" τις μεγάλες εταιρείες προς τις ΑΠΕ.

 

Και λίγο προσοχή στους χαρακτηρισμούς μας. Δεν είμαστε φιλαράκια από το σχολείο για να ξέρεις ότι είμαι κομπλεξικός Φώτη.



Και επιτέλους σταματήστε να αντιμετωπίζετε τις μεγάλες εταιρείες όπως οι πωρωμένοι οπαδοί τις ομάδες τους (κι αυτές εταιρείες είναι αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα θα με τρελάνετε εσείς;

 

Φυσικά και δεν υπάρχει κάτι μεμπτό αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να "θεοποιούμε" μια εταιρεία η οποίο το μόνο που την ενδιαφέρει είναι το κέρδος.

 

Αν είναι να πω μπράβο σε κάποιον θα είναι το κράτος των ΗΠΑ (ή την πολιτεία δεν ξέρω) που με την κατάλληλη νομοθεσία "σπρώχνει" τις μεγάλες εταιρείες προς τις ΑΠΕ.

Καλο ειναι να παραδειγματιζομαστε απο τον καλυτερο. Για το δικο μας καλο.

 

Για να γινει αυτο ομως, το πρωτο βημα ειναι να αναγνωρισουμε οτι ειναι ο καλυτερος, και να δείξουμε τον σεβασμο που πρεπει.

 

Και η google ειναι πολυ μπροστα στην ενεργειακη διαχειριση, παλια ειχα διαβασει οτι ειχε βαλει πρωτη στα data center της, κατι πειραματικα fuel cells που λειτουργουσαν με υδρογονο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Δεν ειναι θεμα θεοποιησης αλλα οπως λενε "αν δεν παινέψεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει" Δεν καταλαβαινω που το κακο στο ολο θεμα αφου το εχει καταφερει αυτο και ειναι πολυ σημαντικο για την εποχη μας (κλιματικες αλλαγες κλπ)  γιατι να μην το δειξει σαν ενα ακομα θετικο της εταιριας. . 

  Γιατι εταιρια ειναι δεν ειναι το μαγαζακι της γειτονιας οποτε η γενικη εικονα και η κοινωνικη της ευθυνη εχει μεγαλη σημασια για πολλους και πολλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν δείτε επενδύει στο μέλλον η apple.. Χώνει τώρα άπειρα λεφτά για πάνελ και βιοκυψέλες που κοστίζουν απίστευτα πολύ και το μόνο κέρδος είναι να γλυτώνει την ΔΕΗ.. Αυτές οι επενδύσεις μακροπρόθεσμα σου βγάζουν κέρδος αλλά μπράβο που άρχισαν από τώρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά ούτε 80% δεν πέτυχε και μας το λένε ου να μου χαθούν οι ρυπαροί.Δε παίρνουν παράδειγμα από τη δικιά μας την ΔΕΗ  εκεί να δείτε εξοικονόμηση και προστασία του περιβάλλοντος  και θερμική απόδοση.Τι να μας πουν και οι φιρίκιδες από προστασία του περιβάλλοντος όταν αυτοί πήγαιναν εμείς ερχόμασταν και όταν αυτοί οι φλώροι  χρησιμοποιούσαν ανανεώσιμες πηγές ενέργειας εμείς είχαμε γεμίσει την Ελλάδα ανεξέλεγκτες χωματερές τους χαμένους με σύγχυσαν πάλι.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...