Προς το περιεχόμενο

Root κινητών.


nikolas_st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.δεν ξέρω αν είναι η σωστή ενότητα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί είμαι άσχετος.ποιος ο λόγος να γίνει root σε ένα κινητό?ποια τα υπέρ και τα κατά?κατά πόσο θα βλάψει το κινητό αν δεν πετύχει?

υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης σε jellybean αν γίνει root?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

To root ειναι στην ουσια administrator access στη συσκευη σου. Μπορεις δηλαδη να διαβαζεις και να γραφεις στους φακελους συστηματος.

 

Θετικα:

Εχεις πληρη προσβαση/ελεγχο στη συσκευη

Μπορεις να χρησιμοποιησεις εφαρμογες που το απαιτουν (βλ. Τitanium Backup κ.α)

Μπορεις να αφαιρεσεις αχρηστες εφαρμογες που επηρεαζουν τη μνημη και τη μπαταρια της συσκευης

και ισως αλλα που μου διαφευγουν.

 

Αρνητικα:

Χανεις την εγγυηση οσο το εχεις

Εχεις πληρη προσβαση.ελεγχο στη συσκευη. Αυτο ειναι θετικο αλλα αν δεν ξερεις τι κανεις μπορει να μπρικαρεις τη συσκευη σου και να δημιουργησεις χαος στο συστημα. Συνηθως διορθωνεται αν ξαναφλασαρεις το firmware/rom

 

 

Αν δεν πετυχει μπορει και να μπρικαρεις τη συσκευη. Μπορει και τιποτα. Εξαρταται απο τη συσκευη, απο το τι μπορει να παει λαθος και δεν πετυχε κλπ. Συμβουλη μου ειναι να διαβασεις ΠΟΛΥ καλα τις οποιες οδηγιες πριν το επιχειρησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι κανένας τρελός χρήστης, αλλά έκανα root το κινητό μου πριν ακόμη το ανοίξω για πρώτη φορά. Οι λόγοι:

-Για να απεγκαταστήσω όλες τις σαβουροεφαρμογές που είχε το κινητό στην εργοστασιακή του μορφή.

-Για να εγκαταστήσω μία εφαρμογή αφαίρεσης των διαφημίσεων.

-Για να εγκαταστήσω ένα ισχυρό πρόγραμμα για backup και εκκαθάριση του κινητού.

-Για να εγκαταστήσω ένα mod για αύξηση της έντασης του ήχου.

 

Για να γίνουν όλα αυτά, το κινητό έπρεπε να είναι rooted. Αν χρειάζεσαι κάτι από τα παραπάνω, τότε πρέπει να κάνεις root. Φυσικά υπάρχουν και ένα σωρό άλλα, εγώ απλά ανέφερα αυτά που ενδιέφεραν εμένα ως απλό χρήστη, για να σου δώσω μερικές ιδέες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί εννοείς κολλήματα; Αν εννοείς κρασαρίσματα, επανεκκινήσεις, παγώματα, σχεδόν σίγουρα όχι. Αυτά οφείλονται είτε σε κάποια προγράμματα που έχεις εγκαταστήσει, είτε σε εγγενή bug του κινητού, που ίσως τα λύσει κάποια στιγμή η εταιρία με κάποια αναβάθμιση.

Αν εννοείς μειωμένη απόδοση, καθυστερήσεις, μη απαλή και ομαλή λειτουργία, εδώ μπαίνουμε σε άλλα χωράφια. Πέρα από root, θα πρέπει να εγκαταστήσεις και custom ROMS, τροποποιημένες εκδόσεις του λειτυοργικού δηλαδή, όπου κάποιοι ταλαντούχοι τύποι έχουν βρει τρόπους να κάνουν καλύτερη διαχείριση μνήμης, να κάνουν O/C σε διάφορα υποσυστήματα κτλ. Εδώ τα πράγματα μπλέκουν πια και, προσωπικά, δεν έχω ασχοληθεί και δεν το βλέπω πολύ πιθανόν να ασχολούμαι ούτε στο μέλλον.

Και τελικά ποιό κινητό είναι; Πολλά κινητά έχουν πάρει ανεπίσημη αναβάθμιση σε JB, με τον δεύτερο τρόπο που σου περιέγραψα, δηλαδή rooting και εγκατάσταση custom ROM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί εννοείς κολλήματα; Αν εννοείς κρασαρίσματα, επανεκκινήσεις, παγώματα, σχεδόν σίγουρα όχι. Αυτά οφείλονται είτε σε κάποια προγράμματα που έχεις εγκαταστήσει, είτε σε εγγενή bug του κινητού, που ίσως τα λύσει κάποια στιγμή η εταιρία με κάποια αναβάθμιση.

Αν εννοείς μειωμένη απόδοση, καθυστερήσεις, μη απαλή και ομαλή λειτουργία, εδώ μπαίνουμε σε άλλα χωράφια. Πέρα από root, θα πρέπει να εγκαταστήσεις και custom ROMS, τροποποιημένες εκδόσεις του λειτυοργικού δηλαδή, όπου κάποιοι ταλαντούχοι τύποι έχουν βρει τρόπους να κάνουν καλύτερη διαχείριση μνήμης, να κάνουν O/C σε διάφορα υποσυστήματα κτλ. Εδώ τα πράγματα μπλέκουν πια και, προσωπικά, δεν έχω ασχοληθεί και δεν το βλέπω πολύ πιθανόν να ασχολούμαι ούτε στο μέλλον.

Και τελικά ποιό κινητό είναι; Πολλά κινητά έχουν πάρει ανεπίσημη αναβάθμιση σε JB, με τον δεύτερο τρόπο που σου περιέγραψα, δηλαδή rooting και εγκατάσταση custom ROM.

είναι το xperia s και ναι εννοω αυτο που λες.μερικές φορές καθυστερεί.κολλάνε μερικές εφαρμογές.όχι πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορεί να οφείλεται σε κυριολεκτικά ένα σωρό λόγους. Τα κολλήματα στα κινητά είναι πια θέμα πιο περίπλοκο και από τα PC, οπότε θα σου δώσω μερικές απλές ιδέες.

-Για αρχή, κάνει εκκαθάριση της cache των εφαρμογών που σου κολλάνε. Δεν ξέρω το μενού του S, οπότε δεν μπορώ να σου πω πού ακριβώς βρίσκεται η επιλογή. Σαν γενική ιδέα, πηγαίνεις στις "ρυθμίσεις", μετά σε κάτι σαν "διαχείριση εφαρμογών", επιλέγεις μία εφαρμογή και εκεί θα έχει μία επιλογή "εκκαθάριση cache".

-Κάνεις μία επαναφορά του κινητού, για να καθαρίσει. Προσοχή, με αυτήν την επιλογή χάνεις όλα σου τα δεδομένα που είναι στην εσωτερική μνήμη του κινητού, οπότε θα πρέπει να τα ξαναπεράσεις από την αρχή.

-Εγκαθιστάς λιγότερες εφαρμογές. Όσο πιο πολλές εγκαθιστάς, τόσο πιο πιθανό γίνεται να βαραίνει το κινητό.

 

Αυτά ήταν τα απλά. Υπάρχουν και πιο ριζικές κινήσεις για να κάνεις το κινητό πιο σβέλτο στη λειτουργία του.

-Εγκαθιστάς έναν custom launcher. Ο launcher αλλάζει τελείως το μενού (που λέγαμε παλιά) και το τον τρόπο λειτουργίας του κινητού, κάνοντάς το σχεδόν πάντα πιο σβέλτο. Αν έχεις βολευτεί με το κινητό και το μενού του έτσι όπως είναι, τότε ίσως να δυσκολευτείς να προσαρμοστείς, πάντως θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο. Ενδεικτικά, ο αδερφός μου έχει ένα xperia sola που ήταν λίγο τεμπέλικο στη λειτουργία του, με την εγκατάσταση ενός launcher, πήρε τα πάνω του. Όλοι οι launchers είναι καλοί λίγο-πολύ, αλλά προτείνω τον nova launcher, υπάρχει και free έκδοση, οπότε δοκιμάζεις και βλέπεις.

-Απεγκαθιστάς τις περιττές προεγκατεστημένες εφαρμογές που υπάρχουν στο κινητό. Αν αυτές οι εφαρμογές είναι ενσωματωμένες στο κινητό από την Sony, τότε για να γίνει αυτό χρειάζεται να είσαι root και να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα σαν το titanium backup pro.

-Μετά πια, αν επιδιώκεις ακόμη πιο σβέλτη λειτουργία, αρχίζεις να ψάχνεσαι με custom ROMS, αλλά για αυτά δεν ξέρω τίποτα.

 

Πληροφοριακά, έχουν καταφέρει να τρέξουν Jelly Bean στο xperia S, αλλά από όσο κατάλαβα, η ROM δεν είναι ακόμη σταθερή και έτοιμη για το κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα θες εκκαθάριση εφαρμογών και πέρασα launcher (ADW).πάει πολύ καλύτερα απ'οτι πριν.όσο αφορά την cache κάνω αρκετά συχνά εκκαθάριση μέσω της εφαρμογής clean master(αν αυτη κάνει αυτό που λέει).μέχρι στιγμής δουλέυει άψογα.οσο για το αν θα το κάνω root θα το δώσω σε κάποιον που ξέρει καλύτερα.εμένα μου φαίνεται λίγο περίπλοκο να το κάνω.είμαι και στην διαδικασία αναζήτησης ενός δεύτερου κινητού(iphone η nokia lumia 900).γοα την ώρα είμαι πολύ ευχαριστήμενος με το xperia s.είναι άψογο.

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις συμβουλές.θα τις ακολουθήσω.καλή σου μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...