Προς το περιεχόμενο

Laptop με λευκη οθονη


manios62

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το καλύτερο είναι αυτό για Diy στο σπίτι.

αρκεί να ξέρεις και θερμοκρασίες για να μπορείς να το "δουλέψεις".

ο "φούρνος" αυτά έχει..παράπλευρες μοιραίες/απώλειες

 

Screenshot_19.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους .... το εχω κανει σε 4 μητρικες και μονο η μια δουλευει ακομα οι δυο καταστραφηκαν ( τις ζεστανα πολυ και φυγανε κατι ανταλακτικα απο πανω )  και η τελευταια εμεινε οπως ηταν ... υπαρχει καποιος ιδιαιτερος τροπος η η καθε εταιρια θελει αλλη θερμοκρασια και χρονο ????

Έχω κάνει σε αρκετές μητρικές κάψιμο, μόνο ένα 10% κρατάει πάνω από ένα 6μηνο το καλύτερο είναι το reballing οι θερμοκρασίες είναι 100 βαθμοί από κάτω και ξεκινάς με 300 από πάνω για 3 λεπτά χωρίς να επικεντρώνεσαι στο κέντρο της γιατί θα σπάσει εσωτερικά και θα σου πετάξει τις κολλήσεις έξω περίπου στα 3 λεπτά κλείνεις την προθέρμανση από κάτω και ρίχνεις 50 βαθμούς από πάνω ανά 15-20 δευτερόλεπτα,

 

το κάψιμο από πάνω το κάνεις με κυκλικές κινήσεις και όχι πολύ γρήγορα....

 

προσωπικά έχω σταθμό για reworking ρυθμιζόμενο, αλλά για προθέρμανση από κάτω προσωρινά χρησιμοποιώ μια αλογόνου (LOL) αλλά με την ψυχή στο στόμα γιατί θέλει πολύ καλή εκτίμηση της θερμοκρασίας ένα λάθος και το αποτέλεσμα θα είναι σαν της 3 μητρικές σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλύτερο είναι αυτό για Diy στο σπίτι.

αρκεί να ξέρεις και θερμοκρασίες για να μπορείς να το "δουλέψεις".

ο "φούρνος" αυτά έχει..παράπλευρες μοιραίες/απώλειες

 

Screenshot_19.png

 

 

Θα συμφωνήσω αλλά μπορεί να πιάσει τις θερμοκρασίες που χρειάζονται και να είναι σταθερές;

Για μένα η καλύτερη λύση είναι ένας σταθμός πχ της aoyue που δεν είναι απαγορευτικοί στην τιμή και αλλάζεις τα tips και βάζεις διαστάσεις ανάλογα με το τσιπ. Και δεν έχει απαγορευτική τιμή. 70€ ο συγκεκριμένος. 

90850c.jpg

 

Έχω κάνει σε αρκετές μητρικές κάψιμο, μόνο ένα 10% κρατάει πάνω από ένα 6μηνο το καλύτερο είναι το reballing οι θερμοκρασίες είναι 100 βαθμοί από κάτω και ξεκινάς με 300 από πάνω για 3 λεπτά χωρίς να επικεντρώνεσαι στο κέντρο της γιατί θα σπάσει εσωτερικά και θα σου πετάξει τις κολλήσεις έξω περίπου στα 3 λεπτά κλείνεις την προθέρμανση από κάτω και ρίχνεις 50 βαθμούς από πάνω ανά 15-20 δευτερόλεπτα,

 

το κάψιμο από πάνω το κάνεις με κυκλικές κινήσεις και όχι πολύ γρήγορα....

 

προσωπικά έχω σταθμό για reworking ρυθμιζόμενο, αλλά για προθέρμανση από κάτω προσωρινά χρησιμοποιώ μια αλογόνου (LOL) αλλά με την ψυχή στο στόμα γιατί θέλει πολύ καλή εκτίμηση της θερμοκρασίας ένα λάθος και το αποτέλεσμα θα είναι σαν της 3 μητρικές σου...

Θέλουμε βίντεο οπωσδήποτε με την διαδικασία!

(Περιμένω να μου έρθει εξοπλισμός και ανοίγουμε επιτέλους ένα θέμα που λείπει απο το forum B)  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρες ενα σταθμο με ελεγχομενη θερμοκρασια και ζεστανε το στους 270 βαθμους για δεκα λεπτα,αφου πρωτα εχεις καμμια μια προθερμανση στους 100 για 2 λεπτα.Το συγκεκριμενο reflow πολλες φορες μπορει να κρατησει 1-2 μηνες ,αναλογα με την  βλαβη.

Αν και το σωστοτερο σε αυτες τις μεθοδους ειναι να προθερμενεται και απο κατω το board.

Τα heatguns που προαναφερθηκαν ,ειναι τελεια εργαλεια για καγκελα,βγαζουν την μπογια μπαμ μπαμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω Atten 858D και είμαι αρκετά ευχαριστημένος για τα λεφτά του, αλλά σε λίγο καιρό τελειώνουν τα ψέματα θα έχω ολόκληρη μονάδα για reballing από Αγγλία... ;) και εννοείται και τα σχετικά stencils-station-flux-lead μπορεί και lead free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλη τυχη.Τελειωσαν τα ψεμματα και αρχιζει η ταλαιπωρια,αλλα για μεγαλη ταλαιπωρια λεμε.

Θα βλεπεις μπιλακια στον υπνο σου και θα προσπαθεις να τα πιασεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α heatguns που προαναφερθηκαν ,ειναι τελεια εργαλεια για καγκελα,βγαζουν την μπογια μπαμ μπαμ.

 

Πες μου σε παρακαλώ αν οι σταθμοί της aoyue είναι για κάγκελα να αλλάξουμε επάγγελμα αν είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιά να μήν μπλέξεις με "χρώματα/κάγκελα/μπίλιες και το κακό συναπάντημα" όπως προαναφέρθηκε.

αγορά new μητρικής Link.png Site: http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-HP-Compaq-6730s-6735S-INTEL-Motherboard-491976-001-OEM-256mb-Discrete-Vid-/350582150622?pt=Motherboards&hash=item51a05315de">NEW HP Compaq 6730s

καί έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για καιρό.

 

 

**greekerkyra μάλλον σε εμένα πάει αυτό,γιά το πιστόλι(heat gun)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου σε παρακαλώ αν οι σταθμοί της aoyue είναι για κάγκελα να αλλάξουμε επάγγελμα αν είναι...

Χτυπα στο google heatgun και ανοιξε τις εικονες,και μετα διαβασε και το ποστ 16.

aoye heat gun δεν θα βρεις,rewoking station λεγεται.

Μην αλλαζεις επαγγελμα,ειναι καλο επαγγελμα

 

Αν και η καλυτερη λυση ειναι αυτη που προτεινει ο coolerman ,για αγορα brand new μητρικης δηλαδη.

Τα λεφτα ειναι καλα για καινουργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι ανακατασκευασμένες με το ίδιο τρόπο (rebbaling) αλλά από εταιρίες υπεύθυνες και με εγγύηση.

 

αν το αποφασίσεις πες μου να σου δώσω έναν seller ο όποιος είναι τέλειος επαγγελματίας μόνο στα HP

ειδικεύεται.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι υποχρεωμενος να γραφει refurbished,ή αλλιως manufacturer refurbished αν ειναι απο την μαμα εταιρεια ή καποιο ΄΄εξουσιοδοτημενο΄΄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο περιπτώσεις πάλι με τον ίδιο τρόπο γίνονται, και εργοστασιακά είναι τοποθετημένα μέσα σε φούρνο. ¨Όχι σαν του σπιτιού μας.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η καλυτερη λυση ειναι αυτη που προτεινει ο coolerman ,για αγορα brand new μητρικης δηλαδη.

Τα λεφτα ειναι καλα για καινουργια

+1

 

off topic

Υπάρχουν και heatgun τα οποία έχουν πολύ καλή/σταθερή απόδοση σε θερμοκρασίες  και μπορείς να αλλάξεις tips μπροστά. Αλλά εννοείται δεν κάνουν για αυτή τη δουλειά ειδικά σε σχέση με σταθμό, πόσο μάλλον για κάποιον που δεν ξέρει το άθλημα. 

Νόμιζα ότι αναφερόσουν και στα δύο ποστ λόγο πληθυντικού..

 

Για να μαζευόμαστε σιγά σιγά να φτιάξουμε ένα χώρο στο φόρουμ με συμβουλές για hardware repair και εξοπλισμό  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...