Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να το αγοράσω?


plakalis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Πρόσφατα παρέδωσε πνεύμα ένας τίμιος Pentium4.

 

Ηταν μόνιμα ανοιχτός, κατεβαζε, YouTube έβλεπα, λίγο photoshop, και τον ειχα στο δικτυο να στελνει στην tv στο wd tv live ταινιες. Αυτά πάνω κάτω.. Μετά την αγορά ενός iPad δεν πολύ καθόμουν.

 

Επειδή δεν θέλω να ξοδέψω πολλά, ρώτησα για κανέναν μτχ. Ενας γνωστός μου, μου δίνει το εξής σύστημα του.

 

AMD Athlon 64 X2 4600+ Windsor 2.4GHz Socket AM2 Dual-Core Processor

Gigabyte ga-m68m-s2p

4Gb ddr2 800mhz

450watt psu

Radeon hd 3450

Εναν 120gb sata2 σε ενα μέτριο κουτί..

Ολα αυτά 140€.

 

Αξίζει να τον πάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρούλα μου φαίνεται σε αυτά τα λεφτά για χαλαρή χρήση λίγο απ'όλα.Τσέκαρε για χαζό προβλήματα εκτός και αν είναι καλός γνωστός οπότε η εμπιστοσύνη είναι δεδομένη.Go for it από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό τι μάρκα-μοντέλο είναι και σε τι οθόνη σκέφτεσαι να το χρησιμοποιήσεις το pc?

 

Άποψη μου,βρες καμία 4870-4890 με κάνα 50αρικο και θα είσαι μια χαρά (χωρίς dx11,αλλά σε χαμηλή ανάλυση δεν θα δεις και καμία τρελή διαφορά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικό δεν θυμάμαι καλά.. Το είδα, δεν ήταν άσχετο.. Να ήταν chieftec? ίσως.. Οθόνη έχω μια lg 23' full hd 3ετιας... Εντάξει δεν περιμένω να παίξω crysis κλπ..! Racer είμαι.. Σε rfactor και αν σηκώνει f1 2012-13, θα είμαι ευχαριστημένος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τα λεφτά που θες να δώσεις και την κάλυψη που θα έχεις από το τροφοδοτικό.

 

Αν το τροφοδοτικό είναι κάποιο ποιοτικό-αξιόλογο που να μην έχει τραβήξει τα πάνδεινα πας σε μια 5850 και είσαι μια χαρά παίζοντας αξιόλογα στην ανάλυση σου (70-80 ευρώ είναι μια καλή τιμή για αυτή τη κάρτα,μην κοιτάς τα 100αρια που παίζουν,εάν έχεις υπομονή βρίσκεις).Επίσης στο 100αρικο με ανάλογες επιδόσεις,πιο νέα σειρά και καλύτερη συμπεριφορά ως προς την κατανάλωση είναι η 6870.

 

Μπουκάλι δεν θα τρως και ειδικά στα παιχνίδια που θες να παίζεις καθώς δεν είναι και τόσο cpu-based.Σίγουρα ένας καλύτερος επεξεργαστής θα συνεργαζόταν καλύτερα με τις παραπάνω κάρτες,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τώρα δεν θα μπορέσουν να βγάλουν τα αναμενόμενα.

 

Το πολύ θετικό που μόλις παρατήρησα ψάχνοντας περισσότερο τα spec σου για να σου προτείνω κάρτα,και αφορά την μητρική,είναι ότι μπορείς να αλλάξεις επεξεργαστή με άλλο νεότερης γενιάς πχ κάποιον phenom II x4,φοβερό upgrade ability που σου δίνει την δυνατότητα αν και όποτε το χρειαστείς να ανανεώσεις τις επιδόσεις του συστήματος σου με λίγα σχετικά χρήματα. 

 

Εάν θες πες μας μέχρι ένα ποσό που θες να διαθέσεις για κάρτα,να σου δώσουμε και πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τα λεφτά που θες να δώσεις και την κάλυψη που θα έχεις από το τροφοδοτικό.

 

Αν το τροφοδοτικό είναι κάποιο ποιοτικό-αξιόλογο που να μην έχει τραβήξει τα πάνδεινα πας σε μια 5850 και είσαι μια χαρά παίζοντας αξιόλογα στην ανάλυση σου (70-80 ευρώ είναι μια καλή τιμή για αυτή τη κάρτα,μην κοιτάς τα 100αρια που παίζουν,εάν έχεις υπομονή βρίσκεις).Επίσης στο 100αρικο με ανάλογες επιδόσεις,πιο νέα σειρά και καλύτερη συμπεριφορά ως προς την κατανάλωση είναι η 6870.

 

Μπουκάλι δεν θα τρως και ειδικά στα παιχνίδια που θες να παίζεις καθώς δεν είναι και τόσο cpu-based.Σίγουρα ένας καλύτερος επεξεργαστής θα συνεργαζόταν καλύτερα με τις παραπάνω κάρτες,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τώρα δεν θα μπορέσουν να βγάλουν τα αναμενόμενα.

 

Το πολύ θετικό που μόλις παρατήρησα ψάχνοντας περισσότερο τα spec σου για να σου προτείνω κάρτα,και αφορά την μητρική,είναι ότι μπορείς να αλλάξεις επεξεργαστή με άλλο νεότερης γενιάς πχ κάποιον phenom II x4,φοβερό upgrade ability που σου δίνει την δυνατότητα αν και όποτε το χρειαστείς να ανανεώσεις τις επιδόσεις του συστήματος σου με λίγα σχετικά χρήματα. 

 

Εάν θες πες μας μέχρι ένα ποσό που θες να διαθέσεις για κάρτα,να σου δώσουμε και πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.

Αυτό με τον επεξεργαστή που μου είπες με ευχαρίστησε παρά πολύ! Να έχω τη δυνατότητα για τέτοιο upgrade.

Τώρα για κάρτα 70-80 που λες ειναι ιδανικά. Το καλό ειναι ότι δεν την θέλω άμεσα, οπότε δεν εχω πρόβλημα να ψάχνω μέχρι να βρω την ευκαιρία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παντως που έριξα μια 5850 δοκιμαστικά πανω σε ένα G540 το μπουκάλι παει σύννεφο! Φαντάσου τι θα γίνεται με τον Athlon 64 X2 4600+

Δεν διαφωνώ αλλά τα παιχνίδια που θέλει να παίζει,μια χαρά θα τα παίζει σε 1920*1080 άσχετα με το μπουκάλι.

 

Πρότεινα 5850 ή 6870 για να είναι future proof για όταν αλλάξει επεξεργαστή να μην χρειαστεί να ξανά αλλάξει gpu για να μπορεί να στήσει ένα σωστό-καλό σύστημα.Είναι κρίμα να αγοράσει τώρα μια 4850 πχ και μετά από ένα χρόνο που θα θέλει μια ανανέωση,βάζοντας έναν phenom να θέλει ξανά και άλλη κάρτα γραφικών.

 

Αυτό με τον επεξεργαστή που μου είπες με ευχαρίστησε παρά πολύ! Να έχω τη δυνατότητα για τέτοιο upgrade.

Τώρα για κάρτα 70-80 που λες ειναι ιδανικά. Το καλό ειναι ότι δεν την θέλω άμεσα, οπότε δεν εχω πρόβλημα να ψάχνω μέχρι να βρω την ευκαιρία..

 

Ναι και εγώ έμεινα λίγο γιατί δεν το περίμενα.Το καλό είναι ότι με αυτό το σύστημα μπορείς να αγοράσεις 2-3 πραγματάκια που σε περίπτωση ολικής αναβάθμισης δεν θα σου μείνουν στο ράφι αλλά θα τα ξαναβάλεις και στο νέο pc.Για παράδειγμα μπορείς να πάρεις και να βάλεις στο υπάρχον σύστημα έναν phenom 965,μια 5850 και ένα καλό τροφοδοτικό (εάν τελικά αυτό που έχει δεν επαρκεί) και πχ μετά από ένα χρόνο που θα θες να 'ανέβεις' κατηγορία πας σε μια am3+ μητρική και ένα ζευγάρι μνήμες ddr3 και τελείωσες.

 

Να ξαναπώ πως όλα αυτά έχεις την δυνατότητα να τα κάνεις,σου δίνεται αυτή η επιλογή,δεν είναι ότι πρέπει να τα κάνεις.Εάν σκέφτεσαι αργότερα να αναβαθμίσεις και επεξεργαστή πας σε μια 5850,εάν όχι πας σε μια 4870 με το μειονέκτημα ότι αργότερα δεν θα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σαν gaming card εάν 'ανέβεις' κατηγορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...