Προς το περιεχόμενο

imac σε οικιακό δίκτυο win7 μέσω wifi


notikos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από notikos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας!

 

προσπαθώ να βρώ τον τρόπο για το πώς θα μπορέσω να εντάξω το νέο μου ιμακ στον οικιακό δίκτυο που έχω με win 7.

 

η λεπτομέρεια που υπάρχει έιναι οτι η προσβαση επιχειρείται μέσω wifi (δλδ, το ιμακ ειναι συνδεμένο στο δικτυο μεσω wifi).προς το παρον έχω απλά προσβση στο ιντερνετ, το θέμα μου ειναι να μπορέσω να μπώ (απο το ιμακ) στους σκληρούς (ειναι σε κοινη χρήση) των άλλων υπολογιστών οι οιποιοι τρέχουν με win7.

 

οποιος ξέρει και μπορεί ας με βοηθήσει.

Επεξ/σία από notikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε τον Finder και πάτα Command + K (ή πήγενε Go->Connect to Server) και εκεί γράφεις smb://192.168.1.x (την IP του υπολογιστή που θες να συνδεθείς δηλαδή). Δοκίμασέ το και θα δείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας!

 

προσπαθώ να βρώ τον τρόπο για το πώς θα μπορέσω να εντάξω το νέο μου ιμακ στον οικιακό δίκτυο που έχω με win 7.

 

η λεπτομέρεια που υπάρχει έιναι οτι η προσβαση επιχειρείται μέσω wifi (δλδ, το ιμακ ειναι συνδεμένο στο δικτυο μεσω wifi).προς το παρον έχω απλά προσβση στο ιντερνετ, το θέμα μου ειναι να μπορέσω να μπώ (απο το ιμακ) στους σκληρούς (ειναι σε κοινη χρήση) των άλλων υπολογιστών οι οιποιοι τρέχουν με win7.

 

οποιος ξέρει και μπορεί ας με βοηθήσει.

Εχεις στα windows 7 ενεργοποιημένο το share? Γιατί στους δικούς μας υπολογιστές εδώ στο σπίτι πριν πάρω το μακμπουκ έχω καποιους φακέλους shared (το λαπτοπ τρέχει 7αρια και το desktop τρέχει Vista) και με το μακμπουκ φαίνονται αμέσως δεν έκανα τίποτε άλλο. 

 

Πήγαινε απλά στους φακέλους/σκληρούς που θέλεις στα 7 και κάνε δεξί κλικ και share κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Και οι δύο λύσεις που προτείνατε αφορουν κοινή χρήση φακέλων που είναι κοινοχρηστοι στα win 7, οι λεγόμενοι "public".

 

Εγώ ζητώ να μάθω πως μπορώ να έχω προσβαση απο το μακ στο δίκτυο των win7 (οικιακή ομάδα)  σε ΟΛΑ οσα ειναι κοινοχρηστα.πχ έχω ολόκληρο δίσκο "d"  ο οποιος αν και εχει "κοινη χρήση", κι ενώ εμφανίζεται στο μακ μετά το "connect to server..." δεν έχω πρόσβαση! βγαζει σφάλμα ¨Δεν είναι δυνατή η ολοκλήρωση της λειτουργίας επειδή δεν είναι δυνατό να βρεθεί το πρωτότυπο στοιχείο για το «D»."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η λογική "Οικιακή ομάδα" δεν λειτουργεί στο Mac OS. Πρέπει να δώσεις δικαιώματα σε έναν χρήστη των windows για τον κάθε φάκελο ή δίσκο που θες να μοιράσεις και όταν συνδέεσαι απο το Mac να βάζεις τα στοιχεία αυτού του χρήστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Λύση

επειδή κάποιος να ψάχνει λυση για το ιδιος θέμα, κι επειδή βρήκα τη λύση θέλω να την μοιραστώ.

 

1ον.Θα πρέπει να κάνουμε στον υπολογιστή με τα windows, κοινή χρήση το δίσκο που θέλουμε

2ον. Βάζουμε κωδικό (μας τον ζητάει οταν ξεκιναει το pc)  στο pc μας και σημειώνουμε σε χαρτί ¨) το ακριβες user name & pass που μόλις βαλαμε

3ον .Επανεκινουμε το pc.

 

 

4ον Στον mac μας, παμε στις ρυθμίσεις > κοινη χρήση > επιλεγουμε "κοινη χρήση αρχείων"

5ον Ανοιγουμε το finder και στα αριστερα κάπου μας εμφανίζει τον υπολογιστή των windows, παταμε με το mouse πανω του και στην πανω δεξιά γωνιά επιλέγουμε "σύνδεση ώς" επιλεγουμε "ως εγγεγραμένος χρηστης" και στα πεδία απο κάτω βαζουμε τα στοιχεια που έχουμε βαλει στον pc  με τα windows( που σας ειπα να σημειώσετε στο χαρτί).

 

Νομίζω οτι συνδεθήκατε με το δίσκο που έχετε κανει κοινη χρήση στο pc.

Kαι στην άλλη με το καλό. :-D
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω πάντως εμενα δε χρειάστηκε τίποτα, οι φακελοι στο λάπτοπ ήταν ήδη shared με το desktop και το μακμπουκ τους ειδε και ειχε πρόσβαση αμέσως χωρίς να κάνω κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από παλιά τα windows είχαν θεματάκια στο sharing στην περίπτωση που ο χρήστης έχει ρυθμιστεί να κάνει login χωρίς password (το πρόβλημα δεν υπάρχει στο Linux και το Mac OS X γιατί εκεί πάντα ο χρήστης έχει password, ακόμα και αν το σύστημα είναι ρυμισμένο να μην του το ζητάει στο login)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω πάντως εμενα δε χρειάστηκε τίποτα, οι φακελοι στο λάπτοπ ήταν ήδη shared με το desktop και το μακμπουκ τους ειδε και ειχε πρόσβαση αμέσως χωρίς να κάνω κάτι άλλο.

It just works που λένε, αχαχα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από παλιά τα windows είχαν θεματάκια στο sharing στην περίπτωση που ο χρήστης έχει ρυθμιστεί να κάνει login χωρίς password (το πρόβλημα δεν υπάρχει στο Linux και το Mac OS X γιατί εκεί πάντα ο χρήστης έχει password, ακόμα και αν το σύστημα είναι ρυμισμένο να μην του το ζητάει στο login)

Χμμμμ password δεν έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται Pass για να μπεις στους public φακέλους. μπαίνεις ακριβώς επειδή τα windows τους έχουν ανοιχτούς"δημόσιους".
Η αναφορά που έγινε εξαρχής σε αυτο το πόστ αφορά πρόσβαση ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ δίσκους σε δίκτυα win7 απο μακ!

 

Χμμμμ password δεν έχω...

 

:-D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...