Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής για μυωπία και αστιγματισμό


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ήθελα να κάνω μία ερώτηση... Υπάρχουν φακοί επαφής για μυωπία και αστιγματισμό μαζί;
Πήρα μηνιαίους μόνο για μυωπία αλλά από το Αριστερό μάτι έχω και αστιγματισμό και βλέπω λίγο θολά...

 

Υπάρχουν φακοί και για τα δύο (μόνο για το ένα μάτι);

Οι βαθμοί μου είναι: ΔΕΞΙ 4.5μυωπία... αλλά για φακό επαφής μου έχει γράψει 4.25...
ΑΡΙΣΤΕΡΟ 3.75μυωπία... αστυγματισμό 0.5 και 160μοίρες... για φακό επαφής μου έγραψε 4...

Σε ποιά τιμή υπάρχουν εάν υπάρχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως κάνουν μια διόρθωση στο βαθμό μυωπίας των φακών για να "διορθώσουν" έμμεσα και τον αστιγματισμό.

 

Αστιγματικοί φακοί υπάρχουν, νομίζω ότι είναι λίιγο πιο δύσκολοι στην εφαρμογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι υπαρχουν  θα πας στο οπτικο και θα σου παραγγείλει, κανουν καμια 20αρια μερες να ερθουν (ειναι απο το εξωτερικο) και ειναι αρκετα πιο ακριβοι απο τους απλους μυωπικους φακους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπολόγισε γύρω στα 30-40 ευρώ για μια συσκευασία 3 φακών (για το ένα μάτι μόνο που θα περάσεις 3 μήνες). Στην εφαρμογή δεν έχουν κανένα πρόβλημα, απλά οι αστιγματικοί φακοί για να μένουν σταθεροί ως προς τις μοίρες κλπ, έχουν στο ένα μέρος ελάχιστα πιο παχύ άκρο για να λειτουργεί ως βάρος και να μην περιστρέφονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολόγισε γύρω στα 30-40 ευρώ για μια συσκευασία 3 φακών (για το ένα μάτι μόνο που θα περάσεις 3 μήνες). Στην εφαρμογή δεν έχουν κανένα πρόβλημα, απλά οι αστιγματικοί φακοί για να μένουν σταθεροί ως προς τις μοίρες κλπ, έχουν στο ένα μέρος ελάχιστα πιο παχύ άκρο για να λειτουργεί ως βάρος και να μην περιστρέφονται.

Υπάρχοι κάποιο σιτε με τιμές...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και υπαρχουν.
Οπως ειπαν και οι απο πανω, θελουν 15 μερες να ερθουν γιατι γινεται ειδικη παραγγελια.
Δυστυχως κοστιζουν πολυ περισσοτερο απο τους απλους φακους επαφης.
Εγω τους 6μηνους απο τα grand optical τους παιρνω στα 125e.
Παλιοτερα επαιρνα απο τοπικα οπτικα και με πιανανε κοτσο.
Δεν ξερω αν υπαρχουν πιο φθηνα απο το μαγαζι αυτο.
Παντως καπου εκει κυμαινονται οι τιμες.
Τωρα δεν ξερω, ισως σου ερθουν φθηνοτερα εφοσον εχεις μονο απο το ενα ματι αστιγματισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπερα, συμφωνα με την συνταγη του οφθαλμιατρου εχω στο δεξι ματι- 5μυωπια, 2αστιγμ., 180μοιρες- και στο αριστερο - 3,25μυωπια, 3αστιγμ.170μοιρες- δοκιμασα τους Air optix & Oasys πριν αγορασω και τελικα κατεληξα στους Air optix (μηνιαιοι).

oi οποιοι ειναι προσαρμοσμενοι στο 4,75-1,75-180μοιρες στο δεξι και 3,50-2,25-170μοιρες στο αριστερο.

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος, δεν με "κοβουν" και εχω καλη οραση (τους φοραω πολλες ωρες καθε μερα), Ομως εχω παρατηρησει οτι με τον αριστερο φακο θολωνει το ματι πιο συχνα (σχεδον συνεχεια) και δεν εχω τοσο καλη οραση οσο με το δεξι στο οποιο δεν εχω κανενα προβλημα.

Ξερετε που μπορει να οφειλεται αυτο?? ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και με τον Oasys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλημέρα, Παίδες είμαι σε αναζήτηση να αγοράσω πακέτο φακών (6αδα) απο το nternet καθώς το κατάστημα που έπαιρνα ως τώρα, μου ζητάει 14ε το μήνα!! 

 

Είμαι ανάμεσα στους Baush+lomb Ultra και στους Air Optix.

 

Τι θα μου προτείνατε? επίσης έχετε υπόψιν κάποιο κατάστημα στο διαδίκτυο με καλές τιμές (που ίσως να μην το ξέρω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...