Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για amazon


KTh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά. Ελπίζω κάποιος να μπορεί να βοηθήσει. Πρόσφατα έκανα λογαριασμό στο amazon. Σε κάποια φάση κατά τη διαδικασία αγοράς μου ζητάει το νούμερο και το όνομα της κάρτας μου. Έχω μια χρεωστική κάρτα της Eurobank που τη "φορτίζω" εγώ. Ποιό νούμερο πρέπει να βάλω και ποιό όνομα και σε ποιά ακριβώς μορφή; Εννοώ προφανώς πρέπει να βάλω το όνομα μου αλλά σε ποια γλώσσα [ελληνικά ή αγγλικά], [κεφαλαία ή μικρά], [ολογράφως ή σε συντομογραφία]; Και όσον αφορά το νούμερο. Προφανώς είναι τα νούμερα που έχει πάνω η κάρτα αλλά χρειάζοντα παύλες ή όχι; Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παρακάτω ισχύουν για όλες τις κάρτες: πιστωτικές/debit/prepaid κλπ.

 

  • Το ονοματεπώνυμό σου ολογράφως με κεφαλαία λατινικά (δες την αστυνομική ταυτότητά σου για τη σωστή λατινική γραφή)
  • Ο αριθμός της κάρτας είναι το 16ψήφιο μακρυνάρι, το συμπληρώνεις με τα 16 ψηφία όλα κολλητά (δηλαδή χωρίς κενά ή παύλες μεταξύ των 4 τετράδων).
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνοντας τις παραπάνω σωστές οδηγίες του parsifal, και μιας και ξεκινάς τώρα τις αγορές από το εξωτερικό και, ειδικά, από το amazon, χωρίς, όμως, να διευκρινίζεις από ποια χώρα, αφού έχει σημασία γιατί από το αγγλικό μπορείς να αγοράσεις προιόντα χωρίς μεταφορικά ενώ από το αμερικάνικο πρέπει να συνυπολογίσεις και ΦΠΑ, έξοδα τελωνείου κλπ, πρέπει να γνωρίζεις ότι εάν αγοράσεις σε συνάλλαγμα, που είναι προτιμότερο, για τη μετατροπή του σε ευρώ, αρκετές τράπεζες χρεώνουν επιπλέον και προμήθεια συναλλάγματος, η οποία στην περίπτωση της Eurobank είναι 2% επί της αξίας της αγοράς και είναι αρκετά σημαντικό επιπλέον έξοδο σε μια αγορά μεγάλης αξίας.

 

Πολλά στοιχεία σχετικά με τις αγορές από το εξωτερικό θα βρεις στον οδηγό της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα παρακάτω ισχύουν για όλες τις κάρτες: πιστωτικές/debit/prepaid κλπ.

 

  • Το ονοματεπώνυμό σου ολογράφως με κεφαλαία λατινικά (δες την αστυνομική ταυτότητά σου για τη σωστή λατινική γραφή)
  • Ο αριθμός της κάρτας είναι το 16ψήφιο μακρυνάρι, το συμπληρώνεις με τα 16 ψηφία όλα κολλητά (δηλαδή χωρίς κενά ή παύλες μεταξύ των 4 τετράδων).

 

Να συμπληρώσω ότι πρέπει να βάλεις ακριβώς το όνομα σου όπως αναγράφεται στην κάρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στην κάρτα αναγράφεται ονοματεπώνυμο στα λατινικά, εννοείται πως αυτό έχει προτεραιότητα! Δε νομίζω όμως πως θα έχει διαφορά από αυτό που θα βρεις στο Α.Δ.Τ. σου.

 

Υπάρχουν όμως περιπτώσεις καρτών που δεν αναγράφουν καν ονοματεπώνυμο κατόχου, ούτε στην εμπρός ούτε στην πίσω όψη. Οι πρόσφατες Prepaid της Eurobank, αυτές με το μπεζ χρωματάκι (για τις προηγούμενες με το κοκκινωπό δε θυμάμαι με σιγουριά, νομίζω και αυτές όμως), είναι μία τέτοια περίπτωση... ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...