Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τo Ping (Οnline Games)


VortexLoL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Το προβλημα βασικά ειναι το το 'MS (ping) latency' δεν είναι πάντα σταθερό

 

Η πιο σταθερή τιμή που έχει αρκετές φορές και σε πολλά games ηταν στα 57 ( και τόσο θέλω να είναι συνέχεια )

 

Αλλά πολλές φορές και είδικά τώρα τελευταία έχει αρχίσει και κάνει πολλές αναποδιές 

Είναι στα 80+ σίγουρα και πολλές φορές για κάποια seconds πηγαίνει μέχρι και 200+ και ξαναπέφτει μετά στα 80-100+ ( συνεχώς αλλάζει )

Προγράμματα όπως uTorrent και τέτοια δεν είναι το πρόβλημα , τα κλείνω όλα....

 

 

Άμα παίζει ρόλο..

(( Είμαι στην Forthnet ))

(( το Router είναι Thomson TG585v8 , το'χω αρκετό καιρό ))

(( Χρησιμοποιώ Ethernet, αλλά παίρνει και ο συγκάτοικος ασύρματα απ' άλλο δωμάτιο :P ))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά επειδή σερφάρει ο συγκάτοικος ανεβαίνει το ping, εφόσον δεν κάνεις κάτι άλλο εσύ.

Ένα facebook να ανοίξει με τόσες photo που φορτώνει πάει περίπατο το καλό ping :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια ? γιατί και μια άλλη φορά που είχα ρωτήσει, μου είπαν ότι δεν παίζει ρόλο αυτό γιατί εγώ έχω ethernet και αυτός ασύρματα ή κάτι τέτοιο ( στο plaisio , μετά έκλεισε :o )

 

Λέω μήπως έφταιγε το router ή τίποτα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό. Μοιραζόσαστε την ίδια σύνδεση. Οπότε τα spikes πιθανότατα να οφείλονται σε αυτό.

 

Τώρα το ping από σταθερό 57ms να πάει σταθερό 80ms, είναι λόγω φόρτου δικτύου της Forthnet. 

Σε ώρες αιχμής θα έχεις λίγο χειρότερο ping.

 

Θα μπορούσε επίσης να σου αυξήσει το ping προσωρινά το antivirus σου, εάν κάνει αυτόματα update ή το windows update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο javavall τα λεει σωστά, γενικά όλα τα backround updates δεν τα συμπαθούμε, ειδικά στο gaming, kill them to kill faster online. 

τσέκαρε τα και δοκίμασε να μας πεις τα Ping σου, όταν λείπει ο συγκάτοικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...