Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα!


JimxxZe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!!

 

Εγκατέστηα χθές στο λάπτοπ τον samsung 840 129gb ssd και είχα δημιουργήσει κλώνο του C του εσωτερικού που είχα και τον είχα περάσει στον ssd. Δούλευε μια χαρά μέχρι που το απόγευμα κάτι κοίταζα στο samsung magician και επειδή είχε τον ssd ως not configured κοίταζα κάτι επιλογές που είχε στο OS optimization και νομίζω πως άλλαξα κάτι που αφορούσε Virtual memory (αν και απλά κοίταγα τις επιλογές, δεν πάτησα τίποτα apply ή ok). Ξαφνικά ενώ έκανα αυτό βγάζει error για τον windows explorer, κλείνουν όλα τα προγράμματα και τα παράθυρα.. Πάτησα να κάνω επανεκκίνηση και στην μπλε οθόνη που γράφει "περιμένετε" είχε κολλήσει και μάλιστα η οθόνη μια έσβηνε μια άναβε συνεχώς μέχρι που τον έκλεισα απο το power.

Πλέον δεν μπορώ να μπω στα windows βγάζει windows start fail λόγω αλλαγής στο software ή hardware..    

Έβαλα ενα dvd που έχω με το windows repair μήπως και το διορθώσει αλλά ενώ πατάω boot απο το DVD την ώρα που φορτώνει η μπάρα με τα windows files το λαπτοπ σβήνει μόνο του και δεν μπορώ να κάνω τίποτα... επίσης όταν πατάω f8 στην αρχή δεν βγάζει την ανάλογη οθόνη και με παραπέμπει στο windows start fail.... 

Τι έχει συμβεί; γιατί έτσι; Χθές τον αγόρασα τον δίσκο.... 

 

υ.γ την στιγμή που κράσαραν τα windows το λαπτοπ ειχε ζεσταθεί πολύ επειδή έκανα κάτι τέστ επίδοσης στον δίσκο και το δωμάτιο είχε αρκετή ζέστη... πλέον έχουν περάσει αρκετές ώρες το λάπτοπ έχει κρυώσει αλλά πάλι σβήνει όταν βάζω το disk repair και πάει να περάσει τα windows files

υ.γ1 Παρατήρησα πως και τίποτα να μην κάνω μετά απο λίγα secs το λαπτοπ σβηνει μόνο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κλείνει απότομα.... Μάλιστα έλεγξα να δω αν δουλεύει το ανεμιστηράκι και γυρνάει μια χαρά, αλλά άγγιξα λίγο εκει τα χάλκινα και ήταν πολύ ζεστά για μισο λεπτό που δουλεύει το λαπτοπ και μετά κλείνει...

 

Πως να μετρήσω την τάση του τροφοδοτικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κλείνει απότομα.... Μάλιστα έλεγξα να δω αν δουλεύει το ανεμιστηράκι και γυρνάει μια χαρά, αλλά άγγιξα λίγο εκει τα χάλκινα και ήταν πολύ ζεστά για μισο λεπτό που δουλεύει το λαπτοπ και μετά κλείνει...

 

Πως να μετρήσω την τάση του τροφοδοτικού;

δέν μπορεί να επηρεάσει το λάπτοπ ένας ssd και να κλείνει το λάπτοπ ξαφνικά.

2 λόγοι υπάρχουν..

υψηλή θερμοκρασία cpu

η βγήκε Off το τροφοδοτικό

 ^με κάλυψε ο από πάνω για το μέτρημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω πολύμετρο οπότε δεν μπορώ να ελέγξω το τροφοδοτικό,

γιατί ξαφνικά η cpu να ανεβάζει υψηλή θερμοκρασία και τι μπορώ να κάνω γιαυτό; Δεν έχω πολύμετρο οπότε δεν μπορώ να ελέγξω το τροφοδοτικό,

γιατί ξαφνικά η cpu να ανεβάζει υψηλή θερμοκρασία και τι μπορώ να κάνω για αυτό;

Δεν έχω πολύμετρο οπότε δεν μπορώ να ελέγξω το τροφοδοτικό,

γιατί ξαφνικά η cpu να ανεβάζει υψηλή θερμοκρασία και τι μπορώ να κάνω γιαυτό;

Επεξ/σία από JimxxZe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πολύμετρο οπότε δεν μπορώ να ελέγξω το τροφοδοτικό,

γιατί ξαφνικά η cpu να ανεβάζει υψηλή θερμοκρασία και τι μπορώ να κάνω γιαυτό;

 

 

Το τροφοδοτικό δουλεύει μια χαρά τελικά το σύνδεσα σε άλλο λαπτοπ και έδινε ρεύμα κανονικά.

Δοκίμασα διάφορα, έβγαλα μνήμες μηπως έφταιγαν αυτές αλλά τίποτα και πάλι έσβηνε.

Μάλλον έχει πρόβλημα η cpu γιατί καιρό τώρα έτρεχα στο λάπτοπ ένα βραυ πρόγραμμα και δούλευε πολύ η cpu και προχθές που είχε ζέστη στο δωμάτιο σε συνδυασμό με κάτι 65 που εφτανε η CPU μάλλον τα έπαιξε..

Το έστειλα για service στην EBW αφού δεν μπορούσα πλεον να κάνω κάτι εγώ, εχει κανείς εμπειρία απο το service της εταιρείας αυτής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε νομίζω να είναι η cpu καθώς συνήθως τα φτύνει τελευταία. Οι 65 βαθμοί δεν είναι τίποτα! Από 90 και πάνω πρέπει να φοβάσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είχαν πρόβλημα τα chipsets της CPU και της GPU είπε ο τεχνικός. Τα άλλαξε έβαλε και καινούργιες πάστες έκανε και καθαρισμό και τώρα δουλεύει ρολόι,  (50e κόστισε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...