Προς το περιεχόμενο

Αγορά Laptop


Jazzman87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους

 

Πρόκειται για το πρώτο μου post οπότε θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο περιεκτικός  γίνεται.

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω Laptop μέσα στον επόμενο ένα μήνα, τα βασικά χαρακτηριστικά που θέλω να έχει είναι τα παρακάτω:

 

Οθόνη: 15,6" (αυστηρά)

CPU: i5

RAM: 8GB (δε με πειράζει αν είναι 4GB αρκεί να παίρνει επέκταση)

Σκληρός Δίσκος: οτιδήποτε από 500GB και πάνω

Κάρτα Γραφικών: αρκετά δυνατή για να μπορώ να παίξω παιχνίδια όπως το Skyrim

 

 

Γενικότερα, θέλω ένα laptop που να μπορώ να πραγματοποιώ μεγάλος εύρος εργασιών χωρίς να αντιμετωπίζω ιδιαίτερους περιορισμούς (εξ' ου και ο i5 & τα 8GB RAM). Πέρα από αυτό, δε χρησιμοποιώ γραφιστικά προγράμματα αλλά κάνω "βαρύ" multitasking και έχω συνέχεια επέκταση οθόνης με VGA. Δεν πιστεύω στα gamer laptops αλλά δυστυχώς ο τρόπος ζωής μου με υποχρεώνει για laptop παρά desktop. Το λειτουργικό δε με ενδιαφέρει γιατί μπορώ να περάσω μόνος μου τα Win 7

 

Το budget μου είναι μεταξύ 600€ - 700€. Θα ήμουν διατεθειμένος να ανέβω λίγο παραπάνω (50€) αλλά θα πρέπει να είναι κάτι πραγματικά εξαιρετικό. 

 

Μέχρι τώρα έχω βρει αυτό:

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.902713

 

αλλά φοβάμαι ότι δεν παίρνει επέκταση η RAM.

 

Περιμένω τις συμβουλές σας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://e-box.skroutzstore.gr/p.Lenovo-G580AH-i7-3520M-4GB-500GB-GT-610M.800758.html  χωρις λογια  :X

 

δεν εχεις πολλες επιλογες με καλη καρτα γραφικων και i5   (αστην την μνημη , βαζεις εσυ δεν ειναι ακριβες)  στο ποσο  που διαθετεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου έλεγα να το σκεφτείς σχετικα με αγορά laptop acer από το eshop γιατι δεν είναι και ο καλύτερος συνδυασμός, για αυτά που θέλεις θα σου πρότεινα το dell http://www.skroutz.gr/s/2524217/Dell-Inspiron-15R-5520-i5-3210M-4GB-500GB-W8.html (παίρνει 8GB) σχετικά με τις απαιτήσεις του παιχνιδιού που αναφέρεις θα σε βοηθήσουν καλύτερα οι φίλοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aquamarine όλα καλά και ωραία φαίνονται αλλά η κάρτα γραφικών είναι entry level (GeForce GT 610M) και σε πολλές περιπτώσεις οι απλές integrated graphic cards (4000) της Intel την ξεπερνάνε. Όσο για τα Lenovo, δεν έχω κάποια προκατάληψη με μάρκες κτλ αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια για τα Laptop τους.

 

@skaouter,  δεν έχω ακούσει τίποτα για το συνδυασμό που λες (ευχαριστώ για το tip), φαίνεται πολύ ωραία η πρότασή σου απλά κοιτάω πάλι την κάρτα γραφικών η οποία έρχεται οριακά στις απαιτήσεις μου 

 

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια για τα Laptop τους.

Παλιά λεγόταν IBM αλλά απορροφήθηκε από την Lenovo πρίν μερικά χρόνια.

είναι από της ποιοτικότερες εταιρίες στον χώρο τους και απο τι ποιό αξιόπιστες.

δέν συγκρίνεται η acer με την lenovo,σαφώς ποιοτικότερη η lenovo.

 

*υπόψην αν "κατεβάσει ρολλά" το eshop χάνεται η εγγυηση(είναι παραεισαγωγής)από τα ποιό πολλά λάπτοπ που έχει.

σκέψου το είναι 700 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτα που ζητας θες μινιμουν καρτα γραφικων gt640m και εναν i5....στα λεφτα που διαθετεις υπαρχουν μονο turbo-x με αυτα τα χαρακτηριστικα....δεν θα στα προτινα τα συγκεκριμενα....αν διαθετεις παραπανω υπαρχουν αρκετα αξιολογα μοντελα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Coolerman το γνωρίζω αυτό με την IBM γιατί στη δουλειά έχουμε Lenovo και η αλήθεια είναι ότι ένας τεχνικός τους με αποθάρρυνε από τα Laptop. Σαν ποιότητα κατασκευής έχεις εικόνα πως είναι;

 

@evagelou γιατ turbo-X ούτε συζήτηση !!! ;) Ανεξάρτητα από το κόστος, έχεις κάτι να μου προτείνεις; Ρωτάω ενδεικτικά για να ξέρω τι παίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως τα ειπανε....το e-shop εχει θεματα!  δεν ειναι κατι με 50 ευρω που λες ε οκ και να κλεισει κλαιν....πολυ καλο το λαπτοπ αλλα το καταστημα δεν ξερω αν θα δινα εγω τοσα λεφτα  εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε σκεψου πολυ σοβαρα το dell , νομίζω σε καλυπτει πληρως και δεν θα βρεις κατι τοσο αξιοποιστο σε αυτο που ψαχνεις.

Πριν κανα 3 μηνο ειχα Lenovo , η ποιοτητα επετρεψε μου να πω ειναι με χαοδες διαφορα η καλυτερη απο ολες τις υπολοιπες εταιριες , γιατι εχουν περασει αρκετα laptop απο τα χερια μου .

Αν ποτε ξαναπαρω laptop  με κλειστα ματια μονο lenovo θα παρω. (αυτο προσωπική μου αποψη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Coolerman το γνωρίζω αυτό με την IBM γιατί στη δουλειά έχουμε Lenovo και η αλήθεια είναι ότι ένας τεχνικός τους με αποθάρρυνε από τα Laptop. Σαν ποιότητα κατασκευής έχεις εικόνα πως είναι;

δέν ξέρω αν ήταν γνωστός/άγνωστος αυτός που σε "αποθάρρυνε" για την Lenovo,είναι από της καλύτερες παγκοσμίως μαζί με την dell.

έχω δεί/αφή από θέμα ποιότητας,μπορείς να το δέις και εσύ σε κάποιο μεγάλο πολυκατάστημα που έχουν διάφορα μοντέλα εκεί.

από καί και πέρα εσυ αποφασίζεις και καλά έκανες και ρώτησες 

ανέβασε λίγο το πόσον και θα αγοράσεις καλό μηχάνημα ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τελευταιες σειρες της lenovo εχουν τρομερη ποιοτητα κατασκευης , αν παρεις θα με θυμηθεις , απλα υστερουν λιγακι σε ομορφια μερικα μοντελα της γιατι δινουν μια πιο επεγγελματικη οικονα , π.χ. αυτο που ειχα παρει εγω δεν ειχε λεντακια ενδειξης (σκληρου - wifi - μπαταρια φορτιση  κ.α.)  , λιγο τετραγωνισμενο σε σχεση με αλλα αλλων εταιριων , ελαφρος δηλαδη πιο ασχημο ,  αλλα .... ποιοτητα κορυφη !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...