Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Ταυτότητας σε ΔΟΥ


kostis_74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

 

Πριν 10 ημέρες έχασα την ταυτότητα μου και μόλις την Παρασκευή παρέλαβα από το Αστυνομικό Τμήμα την καινούργια.

 

Δήλωση κάνω στην Αθήνα αλλά μένω μόνιμα στην Πάτρα. Πήγα σήμερα εδώ στην εφορεία στην Πάτρα στο μητρώο και μου είπαν να απευθυνθώ στην ΔΟΥ που κάνω δήλωση.

 

Μπορώ να κάνω εξουσιοδότηση στους γονείς μου στην Αθήνα να μου κάνουν αλλαγή στο μητρώο στην ΔΟΥ που ανήκω;

 

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω είτε μέσω ΚΕΠ ή κάτι άλλο;

 

Υπάρχει κάποιο πρόστιμο αν δεν γίνει η αλλαγή άμεσα;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

 

Πριν 10 ημέρες έχασα την ταυτότητα μου και μόλις την Παρασκευή παρέλαβα από το Αστυνομικό Τμήμα την καινούργια.

 

Δήλωση κάνω στην Αθήνα αλλά μένω μόνιμα στην Πάτρα. Πήγα σήμερα εδώ στην εφορεία στην Πάτρα στο μητρώο και μου είπαν να απευθυνθώ στην ΔΟΥ που κάνω δήλωση.

 

Μπορώ να κάνω εξουσιοδότηση στους γονείς μου στην Αθήνα να μου κάνουν αλλαγή στο μητρώο στην ΔΟΥ που ανήκω;

 

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω είτε μέσω ΚΕΠ ή κάτι άλλο;

 

Υπάρχει κάποιο πρόστιμο αν δεν γίνει η αλλαγή άμεσα;

 

Ευχαριστώ!

 

Πρόστιμο αν δε γίνει άμεσα η αλλαγή, νομίζω πως είναι κάπως δύσκολο να σου κάτσει. Εξαρτάται ίσως και τι είδους συναναστροφές έχεις με την εφορία.

Άλλαξα ταυτότητα πριν 5+ χρόνια. Η ΔΟΥ ακόμα έχει την παλιά μου. Παλιότερα που παίρναμε και καμιά επιστροφή, τα λεφτά έμπαιναν κανονικά στην τράπεζα, τελευταία που πληρώνουμε, πάλι κανονικά τα παίρνουν (όχι που θα χαν πρόβλημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόστιμο δεν πρόκειται να φας.Πάμε παρακάτω:

Για άλλη μια φορά τα κοπροντόγκια του δημοσίου έδειξαν τα δόντια τους.Κανονικά έπρεπε να κάνουν την αλλαγή της ταυτότητας και να στείλουν τα δικαιολογητικά στη ΔΟΥ που ανήκεις.

Αν κάνεις φορολογική δήλωση,περίμενε (όπου να 'ναι έρχεται.....)να κάνεις τη δήλωση και αλλάζεις τον αριθμό της στο Ε1.

Αλλιώς,εξουσιοδότηση στους γονείς,με ένα επικυρωμένο Φ/Ο για να κάνουν την αλλαγή στην Πάτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που άλλαξα ταυτότητα το 2012 γιατί δεν δέχονταν στα ΚΕΠ την παλιά μου (η οποία είχε εκδοθεί το 1995, αλλά ο Προϊστάμενος του ΚΕΠ του Δήμου μου μου ξεκαθάρισε ότι αν ξαναπήγαινα με παλιά ταυτότητα ΔΕΝ θα με εξυπηρετούσαν), πήγα στη ΔΟΥ μου και άλλαξα τα στοιχεία, όπως και στις τράπεζες, στο ΤΕΒΕ, κλπ. Το θέμα όμως είναι ότι ενώ όλα έγιναν κανονικά, μόλις πριν από ένα μήνα προέκυψε πρόβλημα καθώς στα pc τους (εφορία) εμφανιζόταν μόνο η παλιά, ακόμα και ένα τηλέφωνο που είχα όταν είχα επιχείρηση πριν από χρόνια. Προφανώς κάτι παίζει με τα backup τους. Δηλαδή είχαν στοιχεία δικά μου τα οποία είχα αλλάξει και είχα ενημερώσει μαζί με το λογιστή μου. Η πλάκα είναι ότι στα ΚΕΠ δεν δέχονταν την ταυτότητά μου, ενώ του πατέρα μου που γράφει ακόμα "Βασίλειον της Ελλάδος" την δέχονται κανονικότατα χωρίς να του έχουν πει ποτέ τίποτα. Ίσως επειδή είναι ηλικιωμένος.

 

Η αλλαγή των στοιχείων ταυτότητας δεν γίνεται αυτόματα. Πας μόνος σου. Σίγουρο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...