Προς το περιεχόμενο

macbook pro retina..


johnn1314

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια...βλεπω καποια βιντεο στο youtube με το ενλογω μακ να εχει καποια προβληματα με την οθονη του..το γνωστο ghosting...τι παιζει μ'αυτο το αντικαθιστα η apple η σ αφηνει ξεκρεμαστο?
τα προβληματα εμφανιζοταν στα αρχικα μοντελα? και τωρα οχι? τι παιζει?
μιλαω παντα για το 2.3 οχι το 2.4...καποιος χρηστης του εν λογω μακ...ας ενημερωση...γιατι ειμαι ενα βημα πριν το παρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι ποιά έκδοση ήταν αυτό που μου ήρθε, αλλά η ιδιοκτήτρια τελικά έβγαλε άκρη μέσω Apple.

Η Apple το αντικαθιστά αρκεί να έχεις την απόδειξη αγοράς και να είναι σχετικά εμφανές (κλείνουν λίγο τα μάτια τους)

Αν πληρείς  τις προϋποθέσεις μη καθυστερείς ΛΕΠΤΟ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο μένα.Όπως και ο johnn1314 πιο πάνω ενδιαφέρομαι και εγώ για το συγκεκριμένο macbook pro retina 15 την έκδοση ME664 δηλαδή που στην ουσία είναι η early version του 13.Διαβάζω και εγώ πολλά στο support της apple από χρήστες που συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν προβλήματα με ghosting και άλλα θέματα στην οθόνη.Προσπαθώ να καταλάβω άν τα συγκεκριμένα θέματα αντιμετωπίστηκαν με την νέα αυτή έκδοση ή παραμένουν ώς είχαν αλλά δέν βγάζω άκρη πραγματικά.Είναι πρόβλημα που εμφανίστηκε στα πρώτα μοντέλα του 2012 η όχι? Απ'όσο γνωρίζω δέν έχει αλλάξει κάτι απο την μετάβαση σε θέμα hardware,και αυτό με προβληματίζει περισσότερο.Αν κάποιος γνωρίζει πραγματικά για το τι γίνεται θα παρακαλούσα να ενημερώσει καθώς είναι αρκετά λεπτό ζήτημα (πολλά τα χρήματα για να ρίξω ζαριά για να δώ άν πέσω σε LG ή Samsung Panel...) Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Επειδή θέλω να πάρω και εγω ένα MacBook Pro retina, απο τον king και διαθέτω μέχρι 1900 ευρώ. αξίζει να το αγοράσω τώρα , η αναμένοντας νέα μοντέλα σύντομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο μένα.Όπως και ο johnn1314 πιο πάνω ενδιαφέρομαι και εγώ για το συγκεκριμένο macbook pro retina 15 την έκδοση ME664 δηλαδή που στην ουσία είναι η early version του 13.Διαβάζω και εγώ πολλά στο support της apple από χρήστες που συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν προβλήματα με ghosting και άλλα θέματα στην οθόνη.Προσπαθώ να καταλάβω άν τα συγκεκριμένα θέματα αντιμετωπίστηκαν με την νέα αυτή έκδοση ή παραμένουν ώς είχαν αλλά δέν βγάζω άκρη πραγματικά.Είναι πρόβλημα που εμφανίστηκε στα πρώτα μοντέλα του 2012 η όχι? Απ'όσο γνωρίζω δέν έχει αλλάξει κάτι απο την μετάβαση σε θέμα hardware,και αυτό με προβληματίζει περισσότερο.Αν κάποιος γνωρίζει πραγματικά για το τι γίνεται θα παρακαλούσα να ενημερώσει καθώς είναι αρκετά λεπτό ζήτημα (πολλά τα χρήματα για να ρίξω ζαριά για να δώ άν πέσω σε LG ή Samsung Panel...) Σας ευχαριστώ!

Από την εως τώρα εμπειρία μου με το 15'' retina του 2013 δεν έχω αντιμετοπίσει τέτοια φαινόμενα.Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός αλλα το μηχάνημα ειναι εκπληκτικά γρήγορο και δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα στα γραφικά.Το  hardware βέβαια ειναι τρελο i7 ,16gb ram, αλλά σε καμια περιπτωση δεν θα συνιστούσα την αγορά του από Eυρώπη,λόγω της μεγάλης διαφοράς στην τιμή με τον υπόλοιπο κόσμο....

Αν το πρόβλημα οφείλεται στο panel,τότε με την ιδια λογική δεν θα πρέπει κάποιος να αγορασει τις ultra HD τηλεοράσεις της Samsung και της LG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εως τώρα εμπειρία μου με το 15'' retina του 2013 δεν έχω αντιμετοπίσει τέτοια φαινόμενα.Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός αλλα το μηχάνημα ειναι εκπληκτικά γρήγορο και δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα στα γραφικά.Το  hardware βέβαια ειναι τρελο i7 ,16gb ram, αλλά σε καμια περιπτωση δεν θα συνιστούσα την αγορά του από Eυρώπη,λόγω της μεγάλης διαφοράς στην τιμή με τον υπόλοιπο κόσμο....

Αν το πρόβλημα οφείλεται στο panel,τότε με την ιδια λογική δεν θα πρέπει κάποιος να αγορασει τις ultra HD τηλεοράσεις της Samsung και της LG.

 

+1000, έτσι ακριβώς είναι και η δική μου εμπειρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα καινούργια περίμενε, το revA ήταν πολύ πείραμα με αρκετά UI lags.

 

Αρχίζω και πιστεύω τελικά ότι τα όποια προβλήματα στο UI έχουν να κάνουν καθαρά με το software και όχι με το hardware. Άλλωστε αν τρέξεις στο ίδιο hardware άλλο λειτουργικό (π.χ..windows 8) θα παρατηρήσεις ότι δεν υπάρχει η παραμικρή υστέρηση.

 

Θυμάμαι όταν πήρα το πήρα το Macbook Retina 15" i7 2.3Ghz είχα παρατηρήσει και εγώ τα θεματάκια στο UI και το scrolling σε ορισμένα site. Απογοητεύτηκα τότε και επέστρεψα στο Macbook Air.

 

Πριν λίγες μέρες αποφάσισα να δώσω μια ακόμη ευκαιρία στα Retina αγοράζοντας το Macbook Retina 13" i7 3.0Ghz (Early 2013) και προς ευχάριστη έκπληξη μου είδα ότι τα πράγματα έχουν βελτιωθεί σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό. Επίσης έχουν λυθεί θέματα όπως το conflict σε bluetooth και wifi και σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι είναι απροβλημάτιστο το μηχάνημα. Θεωρώ ότι θα έχουμε ακόμη καλύτερα αποτελέσματα με τα Maverick.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγείες!

 

Όχι για πολύ.... :-D  

Το φθινόπωρο σκάνε μύτη τα haswell Retina με 3+ ώρες μεγαλύτερη αυτονομία, καλύτερη θερμική συμπεριφορά και πολύ καλύτερη GPU. Θα δω τι κάρτα γραφικών θα βάλουν στο 15αρι (κάποιοι αναφέρουν ότι θα έχει μόνο την intergrated intel 5200) και θα δω αν επιλέξω το 13αρι ή το 15αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...