Προς το περιεχόμενο

ABI Research: Προβλέπει αύξηση των πωλήσεων των tablets κατά 28% το 2013, στα $64 δισ. ο τζίρος


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως άλλωστε έχει προβλεφθεί από πολλούς αναλυτές της βιομηχανίας, η απήχηση των tablets στο καταναλωτικό κοινό συνεχίζεται να αυξάνεται συνεχώς, με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου, ενώ μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις έχουν ξεπεράσει και τον αριθμό πωλήσεων των ηλεκτρονικών υπολογιστών.Η ABI Research έρχεται να επιβεβαιώσει την άποψη αυτή, υποστηρίζοντας συμπληρωματικά ότι οι πωλήσεις των tablets το 2013 θα αυξηθούν κατά 28% ενώ ο συνολικός τζίρος αναμένεται να διαμορφωθεί στα $64 δισ.

 

«Η ικανοποίηση που προσφέρουν αλλά και οι δυνατότητες των φορητών συσκευών με τις οποίες αυτά εξοπλίζονται δεν δείχνουν σημάδια μείωσης του καταναλωτικού ενδιαφέροντος, έπειτα από το ρεκόρ πωλήσεων και εσόδων που καταγράφηκε από τους κατασκευαστές το 2012», σημειώνει η ABI Research.

 

Να αναφερθεί ακόμα ότι εκτός από την αύξηση των πωλήσεων και των συνεπαγόμενων εσόδων που αναφέρθηκε προηγουμένως, αντίστοιχη αύξηση θα σημειώσει και η διάθεση τέτοιου είδους συσκευών, κατά 38% συγκεκριμένα. Πέρυσι το 60% των tablets που διατέθηκαν ήταν iDevices ενώ το 37%, συσκευές Android. Μόνο ένα ποσοστό της τάξεως του 3% αντιπροσωπεύει  Windows & BlackBerry OS.

 

Link.png Site: techspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικό. όπως τα netbook θα φουσκώσουν και μετά θα ξεφουσκώσουν και αυτά. Υπερτιμημένα gadgetάκια  προς το παρόν. 

Γνώμη μου είναι πως τα netbook(10.1) /subnotebook (11.6) αξίζουν πιο πολύ για ταξίδι. προσφέρουν πολύ καλύτερη εμπειρία χρήσης (πληκτρολόγιο, ποντίκι, χωρητικότητα αποθήκευσης). Για τον καναπέ και μια γρήγορη ματιά πχ στις ειδήσεις ίσως καλύτερα είναι τα tablets, αλλα πόσα να έχεις.. Πρέπει να διαλέξεις νομίζω και εκεί εμένα με κερδίζουν τα subnotebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πύρινη Αλεπού και ανθρωπισμέ (=ubuntu, ελεύθερη απόδοση), βγείτε από την κρυψώνα σας να έχουμε περισσότερες επιλογές, από το ανθρωποιδές, τα αι και τα παράθυρα... Περιμένω με ανυπομονησία, να γίνουν διαθέσιμες στο ευρύ κοινό, οι προτάσεις τις mozilla και της canonical. 3 open source λειτουργικά. Not bad... Αλλά, περιμένω και τις desktop εκδοχές (για μια ολοκληρωμένη εμπειρία) της Google και Mozilla. (όχι, το Chrome OS, δεν αποτελεί σοβαρό desktop OS).

 

Πάντως όλος ο κόσμος, goes open-source, που μόνο καλό μπορεί να είναι.

 

Κατά τα άλλα, αναμενόμενη η είδηση... Και πιστεύω ότι θα αυξηθούν ακόμα πιο πολύ τα ποσοστά στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πήρα ένα πρόσφατα και αυτό για΄τι έχω μεγάλη πληθώρα από pdf και βιβλία που θέλω να τα διαβάσω όταν χαλαρώνω και όχι να κάθομαι στο pc κάτι το οποίο πάντα ήταν αβολο για μένα όταν διαβάζω... Πήρα ένα με 59 ευρώ σαν συμπληρωματικό στο desktop που έχω και όχι για κύρια χρήση όπως αφήνουν όλες οι δημοσιεύσεις στο insomnia για τα tablets... Όταν θέλω να παίξω κάθομαι στο Pc, αλλά για απλό chat και browsing kai λίγο διάβασμα μια χαρά είναι.. Θα έμενα στο κινητό αλλά οι 3 ίντσες με έχουν τυφλώσει...

 

Νetbook ως κάτοχος από τις πρώτες μέρες που γβήκαν στην αγορά με ένα eeepc δεν θα έκανα ποτέ το σφάλμα να αγοράσω ξανά.. 300 ευρώ για ένα μηχάνημα το οποίο κολλαει στο παραμικρό και με 2-3 ώρες μπαταρίας μετά απο 2-3 μηνες χρήσης δεν πρόκειται να κάνω ξανά το σφ.αλμα ....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νetbook ως κάτοχος από τις πρώτες μέρες που γβήκαν στην αγορά με ένα eeepc δεν θα έκανα ποτέ το σφάλμα να αγοράσω ξανά.. ΐ300 ευρώ για ένα μηχάνημα το οποίο κολλαει στο παραμικρό και με 2-3 ώρες μπαταρίας μετά απο 2-3 μηνες χρήσης δεν πρόκειται να κάνω ξανά το σφ.αλμα ....  

Windows blue + intel haswell = όχι πια δάκρυα (για τη μικρή διάρκεια μπαταρίας, κολλήματα κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...