Προς το περιεχόμενο

Επιλογη καρτας Ηχου


akisgoku1234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα αγαπητό forum ήρθε η ώρα να ξανά ζητήσω την γνώμη των ειδικόν επί του θέματος.Λοιπόν μάγκες πρόσφατα απέκτησα τα z506 τις logitech αν και η onboard είναι 7.1 πιστεύω ότι δη αποδίδει καλά μιας και τα ηχεία είναι λες και βραχνιάζουν ώρες ώρες.Έτσι αποφάσισα να πάρο μια κάρτα ήχου.

Η mobo μου είναι η εξής "Gigabyte GA-EP31-DS3L v1"
προσωπικά είμαι ανάμεσα σε δυο κάρτες την άσους "χοναρ" ds και d1 τώρα θα ήθελα να προτείνεται καμια καλή καρτούλα τα λεφτά που διαθέτω είναι από 50-75.Περιμένω τα φώτα σας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα όταν δυναμώνω πάνω αρτίν μέση τότε χαλι τρομερά η ποιότητα και όταν τα βάζο με μπάσο πάνω από 75/100 με ένταση περίπου στου 30/100 ακούγονται σαν να έχουν βραχνιάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ένταση στα ηχεία που την εχεις; εχω τα ιδια και τα έχω δουλεψει και με την onboard της realteck και με την asus dx. Ελαχιστες διάφορες και βραχνιασμα οπως λες και με τις δύο καρτες σε μεγαλη ένταση. Χαμήλωσε τα ηχεια απο ποτενσιομετρο και δυναμωσε τερμα απο τα windows. Μετα άρχισε να δυναμωνεις σταδιακα απο τα ηχεία ωστε να βρεις το peak. Ωραια ηχεία αλλα αν θες αλλη καρτα θα χρειαστεις και αλλα ηχεια. Εγω σημαντικές διαφορές βλεπω μονο με ακουστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα όταν δυναμώνω πάνω αρτίν μέση τότε χαλι τρομερά η ποιότητα και όταν τα βάζο με μπάσο πάνω από 75/100 με ένταση περίπου στου 30/100 ακούγονται σαν να έχουν βραχνιάσει

 

Ειδες που τελικά δεν φταίει η καρτα αλλα τα ηχεια.

 

Μην περιμένεις απο τετοιας κατηγορίας ηχεία να δουλευουν χωρις παραμορφώσεις με ένταση πανω απο το μισο και τοσο ψηλά το μπασο.

 

Γενικα το μπασο μην το ανεβάζεις ποτε πανω απο 50%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στα ακουστικα pc 350 θα δω διαφορα με onboard kai tin dx η d1?

 

Ψαχνεις τη ποιοτητα ή την ενταση? Γιατι για να εχεις και τα δυο μαζι θα πρεπει να πληρωσεις αρκετα. Τα συγκεκριμενα ακουστικα θα παιξουν πιο ποιοτηκα απ οτι τα συγκεκριμενα ηχεια.

Επεξ/σία από Zapee995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνήθως το μπάσο το είχα στο τέρμα gt μου αρέσει να τρίζει το δωμάτιο :P τέλος πάντων μάγκες αγόρασα την dgx τώρα θα δω τι φάση θα είναι και θα σας πω εντυπώσεις την πήρα στα 36 ευρώ καλή τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την dgx την έχω . Η κάρτα προορίζεται κυρίως για χρήση με ακουστικά. Μιας και στην βασική πράσινη θύρα της έχει ενίσχυση για ακουστικά. Με ηχεία δεν αποδίδει τόσο καλα. Το ίδιο θα έλεγα με μια on board. Οπότε κατα την γνώμη μου τζάμπα τα 36.

 

 

Δεν μπορείς να απαιτείς από ηχεία αυτής της κατηγορίας να έχει το μπάσο στο φάουλ και να μην παραμορφωνουν. Εδω ηχεία 100αδων ευρώ και δεν την παλεύουν με το μπάσο τόσο ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταιει η καρτα ηχου, φταινε τα ηχεια.

 

Εγω θα ελεγα να μεινει με την onboard, Αν θελει τωρα εφε κλπ. και δεν μπορει να τον καλυψει το software της onboard, τοτε μπορει να δοκιμασει το προγραμμα/drivers SRS Audio Essentials ή καποιο αντιστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: http://maxedtech.com/asus-xonar-unified-drivers/">Εδώ είσαι. Με το που τρεξεις την εγκατασταση, ρολαρεις στο βελακι που λεει "deafault card profile", και επιλεγεις το μοντελο που εχεις. Εχει νομιζω 3-4 διαφορετικα management, το καθε ενα για διαφορετικη δουλεια ας πουμε. Τα υπολοιπα στη συνεχεια.... :)

 

**Edit**

 

Στη φωτο μπορεις να δεις τα θετικα και τα αρνητικα του καθε "driver". Τελικα εχει 3 και οχι 4 που ειπα. Εγω χρησιμοποιω το τελευταιο, C-Media Audio Panel.

 

Btw, δεν εβρισκα τροπο να χρησιμοποιησω το front panel, γιατι το προγραμμα διαχειρησης αλλαζει. Αλλα μολις ειδα οτι εχουν βγαλει ξεχωριστο addon για αυτη τη δουλεια.

 

 

features-comparasion2.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...