Προς το περιεχόμενο

ide & ahci


nickvas19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα μια ερωτηση περι ahci και ide...ο ssd ειπαμε δουλευει καλυτερα με ahci

 

ο hdd..που πρεπει να δουλευει?!εαν ειναι καλυτερα στο ide...εαν το βαλω ahci...τι επιπτωσεις θα χει?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Se ahci ενεργοποιειται και το NCQ που εχουν ορισμενοι καλοι σκληροι. Επισης, μην σε παραξενεψει, το σημα του removable storage κατω δεξια θα φαινεται συνεχεια (αυτο που φαινεται οταν βαζεις Usb stick) επειδη και ο δισκος σου θα θεωρειται removable storage (σε ahci λειτουργει και το hot swapping)

 

Αν το εχεις ηδη σε ide μην το αλλαζεις γιατι δεν θα μπαινει στα windows και θα θελει επανεγκατασταση. Σε νεα εγκατασταση δοκιμασε το.

Μπορει να κανει λιγο πιο πολυπλοκη την εγκατασταση, γιατι ενδεχομενως να χρειαστεις drivers απο flash/δισκετα καθως εγκαθιστας τα windows

Επεξ/σία από Bspus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ιδια απορια εχω και εγω..σημερα εβαλα εναν ssd ocz vertex 4 και περασα win και μολις μπηκα στο bios ειδα οτι ειναι σε native ide κατασταση και κανοντας το σε ahci δεν εκανε boot!Μετα απο λιγο ψαξιμο αλλαξα μια ρυθμιση στη registry που υποτιθεται οι λυνει το θεμα αλλα παλι τπτ..αν ξαναπερασω win πρεπει απο πριν να εχω ρυθμισει σε ahci?Δοκιμασα να κανω κατι αναλογο βγαζοντας οτι αλλο ειχα σε sata αλλα δεν αναγνωριζε τπτ και δεν εκανε εγκατασταση!Οποιος μπορει ας δωσει τα φωτα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα ενα hdd σε ide...και τον αλλαξα σε ahci...εκανα registry και κατι ρυθμισεις και δουλεψε χωρις κατι αλλο.

 

τον ssd οπως θελω το βαζω και δεν crasharei επειτα απο αυτο.

 

οποτε δεν ειναι το προβλημα οτι δεν μπαινει σε windows το θεμα ειναι πια ρυθμιση ειναι καταλληλη.

 

φιλε vzgouz

ssd μονο σε ahci...εαν διαβασες ενα θεμα που ειχα ανοιξει ενα παιδι μου ειπε να βαλω καπου μηδεν...μετα πας στο disk managment  διαγραφη τομου και κανεις εγκατασταση τον ssd κανονικα.εφαγα ενα μηνα αλλα το βρηκα εαν εχεις απορια πες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Προσπάθησα να αφού μπήκα στο bios και και το γύρισα σε ahci να κάνω format αλλά διάβασε ποτέ τον δίσκο!Αν σου είναι εύκολο θες να μου πεις λίγο τα βήματα που πρέπει να κάνω;και τη registry πείραξα και πάλι τπτ δεν δούλεψε!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εκανα τα εξης...ειχα windows σε εναν hdd...αλλα ειχα και τον ssd φαινοταν σαν 2ος.

εκανα το registry 0...και μετα πηγα disk manager και πατησα διαγραφη τόμου στον ssd.

επανακινηση και μετα bios...εδω μπορεις να κανεις 2 πραγματα

να βαλεις IDE τον HDD(εαν εχεις) και τον ssd ahci ή ολα ahci.

πως θα βαλεις τον hdd ide και τον ssd ahci?!αυτο θα στο πω εν καιρο αφου πρωτα περασεις windows στον ssd.

πας bios λοιπον και βαζεις ahci εκει που λεει storage configuration..και μετα βαζεις στην καρτελα boot την επιλογη

boot from cd/dvd.

 

κανεις boot απο το cd/dvd και λογικα θα τον δεις εκει...δες οτι σου βγαζει εναν εναν και οταν δεις καποιον σκληρο στο μεγεθος που ειναι ο ssd πατα εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για αλλαγές στο bios (ide -> ahci και τούμπαλιν) ΜΕΤΑ την εγκατάσταση των Windows, τότε πράγματι τα Win7/8 μπορούν να "επιζήσουν" με την γνωστή αλλαγή στη registry.

 

Αν μιλάμε για μη εύρεση του δίσκου @ achi mode κατά το setup φρέσκων Windows, τότε απλά χρειαζόμαστε τους achi drivers του chipset της μητρικής μας, από το site του κατασκευαστή.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...