Προς το περιεχόμενο

Google: 1.5 εκ. ενεργοποιήσεις Android συσκευών καθημερινά


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον περασμένο Σεπτέμβριο, ο επικεφαλής της Google, Eric Schmidt, ανακοίνωσε ότι περίπου 1.3 εκατομμύρια Android συσκευές ενεργοποιούνται κάθε μέρα ενώ πριν από λίγες ημέρες δεν έχασε την ευκαιρία να επανέλθει στο θέμα κάνοντας λόγο ότι ο αριθμός αυτός έχει αγγίξει το 1.5 εκατομμύριο την ημέρα.Το σχόλιό του αποτελεί μέρος των δηλώσεών του στο συνέδριο AllThingsD Dive Into Mobile που έλαβε χώρα στη Νέα Υόρκη.

 

Προσέθεσε μάλιστα ότι βρισκόμαστε πολύ κοντά στη στιγμή που θα δούμε, περίπου 1 δισεκατομμύριο ενεργοποιήσεις συσκευών Android σε παγκόσμιο επίπεδο σημαντικά υψηλότερο από τα 750 εκατομμύρια συσκευές που έχουν ενεργοποιηθεί μέχρι σήμερα όπως έχει δηλώσει ο πρόεδρος της εταιρείας Larry Page.

 

Ο Schmidt ακόμα σημείωσε ότι το κλειδί για την περαιτέρω ανάπτυξη του οικοσυστήματος του Android, - κάτι το οποίο περιλαμβάνει τα 5 δισ. κόσμο που δεν είναι ακόμα συνδεδεμένοι-, είναι το εύρος τιμής των συσκευών να κυμαίνεται στα $100, κάτι που όπως πιστεύει δε θα αργήσει να γίνει πραγματικότητα.

 

Link.png Site: engadget.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να ρίξουν τις τιμές, να τις ρίξουν και οι ανταγωνιστές.

 

Έκανε παράπονα η Microsoft, Nokia κλπ στην Ε.Ε. για τις μονοπωλιακές τακτικές της Google με το Android, και ανέφερε εκτός των άλλων ότι οι συσκευές της (nexus) ακολουθούν επιθετική τιμολογιακή πολιτική και δεν μπορούν να την συναγωνιστούν κλπ

 

Η Google έχει τα κακά της, αλλά στο θέμα της τιμής την παραδέχομαι. Με εξαίρεση φυσικά το fail, Pixel.

 

Τέσπα, μακάρι να δούμε συσκευές στα 100$, για να γίνουν προσιτές σε περισσότερο κόσμο. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες την 4.2.2 ψάξου λίγο. Διαφορετικά μένεις σε αυτό που σου σερβίρουν. Αν δεν σου κάνουν αυτά τότε πας σε άλλα λειτουργικό που καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες σου. Αν μη τι άλλο έχεις επιλογές.

 

Έτσι λειτουργεί το Android με τα καλά και κακά του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αυτό το 1.5μυριο,πόσα τρέχουν το 4.2.2;

Αυτό να μας πει η γκουγκλ

για αυτό δεν ευθύνεται η google αλλά οι εταιρίες sony,samsung,lg κλπ. και στο κάτω κάτω το android 4.2.2 τι να το επενδύσουν σε συσκευές χρόνου και πίσω? αφού δεν υπάρχει λόγος αύξησης πωλήσεων σε παλιά μοντέλα.

και αν θες να έχεις το top και είσαι "ψαγμένος" βάλε custom rom.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτό δεν ευθύνεται η google αλλά οι εταιρίες sony,samsung,lg κλπ. και στο κάτω κάτω το android 4.2.2 τι να το επενδύσουν σε συσκευές χρόνου και πίσω? αφού δεν υπάρχει λόγος αύξησης πωλήσεων σε παλιά μοντέλα.

και αν θες να έχεις το top και είσαι "ψαγμένος" βάλε custom rom.

 

Μερίδιο ευθύνης έχει ΚΑΙ η Google, αλλά κυρίως οι κατασκευαστές. Όχι όμως να βγει η Google λάδι. Μη λέμε ότι θέλουμε. Αν δεν έχει ο κατασκευαστής του λειτουργικό ποιος έχει;;;

 

Απλά η Google έχει βρει τη χρυσή τομή να τα έχει καλά και με τους χρήστες και με τους κατασκευαστές.

 

Τι εννοώ:

 

Ψαγμένοι χρήστες: Βάζουν custom rom, το παίζουν χάκερ και χαίρονται, οπότε είναι ευχαριστημένοι.

 

Αρχάριοι χρήστες: Δεν έχουν απαιτήσεις πέρα από τα βασικά, οπότε δεν τους χρειάζεται και η νέα έκδοση. Μια γκόμενα που έχει το κινητό μόνο για να βλέπουν τις μπουτάρες της στο facebook τα λιγούρια, δε θα χαλαστεί αν δεν τρέχει 4.2.2 Jelly Bean. Η δουλειά της θα γίνει όπως και να 'χει.

 

Κατασκευαστές: Παίρνουν δωρεάν το λειτουργικό, αναβαθμίζουν όποια μοντέλα γουστάρουν και έχουν και τα καλά παιδιά από τους xda developers να βγάζουν το φίδι από την τρύπα (η Sony παροτρύνει να πας στους xda αν δεν βγάλει αυτή update. Τα συμπεράσματα δικά σας.).

 

 

Οπότε για την υποστήριξη, το ανοιχτό λογισμικό έχει και τα κακά του... άλλο που στο android του έχουν έρθει όλα δεξιά μέχρι στιγμής.

 

Και ναι, την 4.2.2 την τρέχουν ελάχιστα. Και όσα την τρέχουν, την έχουν πάρει πολύ καθυστερημένα, σε αντίθεση με τα nexus. Αλλά στα nexus έχουμε το θέμα της έλλειψης microsd card, αλλά αυτό είναι μία άλλη (πονεμένη) ιστορία. Είπαμε, το ανοιχτό λογισμικό έχει και τα κακά του...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να ρίξουν τις τιμές, να τις ρίξουν και οι ανταγωνιστές.

 

Έκανε παράπονα η Microsoft, Nokia κλπ στην Ε.Ε. για τις μονοπωλιακές τακτικές της Google με το Android, και ανέφερε εκτός των άλλων ότι οι συσκευές της (nexus) ακολουθούν επιθετική τιμολογιακή πολιτική και δεν μπορούν να την συναγωνιστούν κλπ

 

....

 

αχου τι μου λες? μου ρχεται να κλαψω,οταν microsoft κ Nokia εχουν/αν μονοπωλιακη θεση στην αγορα μπορουν να τιμολογουν οπως γουσταρουν ε?

 

η Google γινεται εξαιρετικα επικινδυνη κυριοι κ δυστηχως οπως φαινεται κανεις αλλος παικτης δεν μπορει να την ακολουθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο (αν όχι ήδη,δεν ξέρω) θα είναι πιο πολλές οι ενεργοποιήσεις Android από τις γεννήσεις...

 

(-Καινούργιο smartphone; να σας ζήσει,τι είναι; -Jellybean)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχου τι μου λες? μου ρχεται να κλαψω,οταν microsoft κ Nokia εχουν/αν μονοπωλιακη θεση στην αγορα μπορουν να τιμολογουν οπως γουσταρουν ε?

 

η Google γινεται εξαιρετικα επικινδυνη κυριοι κ δυστηχως οπως φαινεται κανεις αλλος παικτης δεν μπορει να την ακολουθησει

Μάθε να διαβάζεις και κυρίως να καταλαβαίνεις τι σου λέει ο άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτα νούμερα απο τη google. Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το android αλλά ελπίζω και η MS να καταφέρει να προωθήσει τα WP8 (που όσο το έχω δει μια χαρά λειτουργικό είναι ειδικά για όσους δε θέλουν να ασχοληθούν ιδιαίτερα) γιατί δεν είναι καλό μια εταιρία να έχει 80% μερίδιο αγοράς.

Η apple αν συνεχίσει να ακολουθεί την ίδια στρατηγική θα καταλήξει στο 5% που έχει στο desktop. Επικερδές 5% σίγουρα, αλλά αδιάφορο όσον αφορά τις εξελίξεις στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως η Microsoft δε νομίζω να χολοσκάει ιδιαίτερα.

 

μια χαρά φράγκα βγάζει για κάθε συσκευή Android που πουλιέται (δικαιώματα σε πατέντες κλπ.)

 

win win φάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερίδιο ευθύνης έχει ΚΑΙ η Google, αλλά κυρίως οι κατασκευαστές. Όχι όμως να βγει η Google λάδι. Μη λέμε ότι θέλουμε. Αν δεν έχει ο κατασκευαστής του λειτουργικό ποιος έχει;;;

 

Απλά η Google έχει βρει τη χρυσή τομή να τα έχει καλά και με τους χρήστες και με τους κατασκευαστές.

 

Τι εννοώ:

 

Ψαγμένοι χρήστες: Βάζουν custom rom, το παίζουν χάκερ και χαίρονται, οπότε είναι ευχαριστημένοι.

 

Αρχάριοι χρήστες: Δεν έχουν απαιτήσεις πέρα από τα βασικά, οπότε δεν τους χρειάζεται και η νέα έκδοση. Μια γκόμενα που έχει το κινητό μόνο για να βλέπουν τις μπουτάρες της στο facebook τα λιγούρια, δε θα χαλαστεί αν δεν τρέχει 4.2.2 Jelly Bean. Η δουλειά της θα γίνει όπως και να 'χει.

 

Κατασκευαστές: Παίρνουν δωρεάν το λειτουργικό, αναβαθμίζουν όποια μοντέλα γουστάρουν και έχουν και τα καλά παιδιά από τους xda developers να βγάζουν το φίδι από την τρύπα (η Sony παροτρύνει να πας στους xda αν δεν βγάλει αυτή update. Τα συμπεράσματα δικά σας.).

 

 

Οπότε για την υποστήριξη, το ανοιχτό λογισμικό έχει και τα κακά του... άλλο που στο android του έχουν έρθει όλα δεξιά μέχρι στιγμής.

 

Και ναι, την 4.2.2 την τρέχουν ελάχιστα. Και όσα την τρέχουν, την έχουν πάρει πολύ καθυστερημένα, σε αντίθεση με τα nexus. Αλλά στα nexus έχουμε το θέμα της έλλειψης microsd card, αλλά αυτό είναι μία άλλη (πονεμένη) ιστορία. Είπαμε, το ανοιχτό λογισμικό έχει και τα κακά του...

ξέχασες και τους παρόχους που επίσης σκαλίζουν τις ρομ και κωλογουσταρουν το android

 

Όσο για τις αναβαθμίσεις, η Google δεν εμπόδισε κανένα να χρησιμοποιήσει το λειτουργικό της, ούτε να αναβαθμίσει

 

Όπως έχει και η κατάσταση δε τη παίρνει να τους υποχρεώνει να αναβαθμίζουν

 

αν όμως σε νοιάζει τόσο πολύ το θέμα της αναβάθμισης πάρε nexus, είναι άλλωστε οι πιο vfm συσκευές με android

 

δε νομίζω ότι αυτή η sd έχει τόση σημασία τελοσπαντων..

 

δε μπορώ να καταλάβω πώς φτάσαμε σε σημείο ξαφνικά να μη φτάνουν τα 16GB σε ένα τηλέφωνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως η Microsoft δε νομίζω να χολοσκάει ιδιαίτερα.

 

μια χαρά φράγκα βγάζει για κάθε συσκευή Android που πουλιέται (δικαιώματα σε πατέντες κλπ.)

 

win win φάση

no-no-no.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέχασες και τους παρόχους που επίσης σκαλίζουν τις ρομ και κωλογουσταρουν το android

 

Όσο για τις αναβαθμίσεις, η Google δεν εμπόδισε κανένα να χρησιμοποιήσει το λειτουργικό της, ούτε να αναβαθμίσει

 

Όπως έχει και η κατάσταση δε τη παίρνει να τους υποχρεώνει να αναβαθμίζουν

 

αν όμως σε νοιάζει τόσο πολύ το θέμα της αναβάθμισης πάρε nexus, είναι άλλωστε οι πιο vfm συσκευές με android

 

δε νομίζω ότι αυτή η sd έχει τόση σημασία τελοσπαντων..

 

δε μπορώ να καταλάβω πώς φτάσαμε σε σημείο ξαφνικά να μη φτάνουν τα 16GB σε ένα τηλέφωνο..

 

Όπως και να 'χει, η εταιρία που φτιάχνει το λογισμικό έπρεπε να έχει κάνει κάποια συμφωνία με τους κατασκευαστές για να παίρνεις την καινούρια έκδοση τουλάχιστον για 2 χρόνια. Το σωστό αυτό είναι.

 

Για τα nexus θα συμφωνήσω απόλυτα. Άλλωστε, κι εγώ έχω nexus 7 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Είδα και το nexus 4 και πορώθηκα κυριολεκτικά. (στην ελλάδα , σε αντίθεση με τις άλλες χώρες, 479 ευρώ, έλεος)

 

Η sd έχει σημασία. Επειδή πρέπει να έχει επιλογές ο χρήστης και όχι επειδή της κόλλησε της Google να προωθήσει το cloud. Ο κάθε χρήστης κάνει διαφορετική χρήση.

Π.χ. Μπορεί κάποιος να ταξιδεύει συνέχεια, και να θέλει να βάλει στο κινητό το ταινίες, μουσική κλπ για να περνάει η ώρα του.

Γιατί να του στερήσει με το έτσι θέλω η Google την επιλογή; Και το ίδιο ισχύει και στα nexus tablet που και εκεί δεν έχει την επιλογή για microsd card.

Απλά η Google πρέπει να καταλάβει πως δε θέλουμε όλοι το cloud και δε ζούμε όλοι Αμερική που έχουν internet και στους υπονόμους.

 

Στα 16GB φτάσαμε, όπως ακριβώς φτάσαμε να έχουμε τετραπύρηνα κινητά, με 2GB RAM. Ο κόσμος πάει σε mobile computing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...