Προς το περιεχόμενο

sony ericsson K750i-δεν δουλεύει η κάμερα


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφαγε μια "καλή" τούμπα τις προάλλες και είδα τα εντοσθιά του ύστερα από χρόνια! Το θέμα είναι πως όταν το ξανά συναρμολόγησα ενώ όλα ήρθα και κούμπωσαν τζι τζι η κάμερα δεν δούλευε και τι εννοώ με αυτό. Το slider που έχει από πίσω ώστε να αποκαλύπτεται ο φακός φαίνεται πως δεν ενεργοποιεί softwarικά το κινητό ώστε να καταλαβαίνει πως είναι ακοικτό το κάλυπτρο. Γιατί όταν επιλέγω την κάμερα από το menu μου βγάζει μήνυμα που λέει πως πρέπει να βγάλω το κάλυμα του φακού. Έχω επισυνάψει μια φωτό από τα εντόσθιά του από την πίσω μεριά γιατί εκεί κάτι νομίζω πως έχει σπάσει, κάποιο πλαστικό κομματάκι και δεν πιέζει κάτι όταν κινείται το κάλυπτρο για να ανοίξει. Εάν κάποιος έχει το ίδιο κινητό (πολύ δύσκολο ξέρω) ας βγάλει μια ίδια φωτογρφία από τα δύο μέρη για να δούμε εάν είναι ολόιδια ή τελεωπάντων, τι είναι αυτό που λείπει από το δικό μου ώστε να το "μαντάρω" γιατί θέλω να συνεχίσω με την παλιά τεχνολογία.

Απεχθάνομαι τα smartphones... long live "dum-phones"  :-D

post-74587-0-27086600-1366563458_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη φουρνιά SE είχε κάποιο secret code που σε έβαζε σε service mode για να κάνεις κάποια tests.

Ψάξε στο net λιγάκι.

Πέρα από τα test οθόνης, ηχείου κλπ, υπάρχουν και αυτά για τις κάμερες.

Ίσως σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει μόλις βρηκα άκρη τελικά, είχε σπάσει ένα κομματάκι που ενεργοποιούσε το διακόπτη για τη κάμερα. Τον ενεργοποίησα με μια καρφίτσα και την ανοίγω και κλείνω πλέον από το κινητό και όχι από το συρτάκι που έχει από πίσω. Όλα καλά, μπορεί να κλειδωθεί!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ηρθε ο καιρος για αναβαθμιση φιλε.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος να μισει τα smartphone :/  ...

 

Εντάξει θα σου πω, η αυτονομία όντως είναι ένα θέμα από την άλλη δεν μου χρησιμεύει σε τίποτα η σύνδεσή τους με το internet γιατί όπου πάω έχω πρόσβαση (γραφείο, σπίτι), εκτός από όταν βγαίνω για βόλτα ή για διασκέδαση που όμως δεν το έχω ανάγκη εκεί.

dumb phones και πάλι dumb phones!  :-D

 

Aλλά πες μου εσύ κάποια πλεονεκτήματα που απολαμβάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε εγω χρησιμοποιω σχεδον στο επακρο το γαλαξια μου.games,χαρτες,ιντερνετ εκτος σπιτιου και αλλες διαφορες εφαρμογες για να μην τα πολυλογω ολα σε μια υπεροχη μεγαλη αλλα πρακτικη οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...