Προς το περιεχόμενο

KINGSTON SSD V300 120gb σε SATA2 port


datanet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδια,

 

Χθες εβαλα τον Kingston SSD v300 120gb στο low badget pc (s775) με μητρικη Link.png Site: http://www.asrock.com/mb/Intel/G41MHUSB3/?cat=Specifications">ASRock G41MH/USB3 η οποια εχει μονο SATA2 controller.

Ακολουθησα τις οδηγιες του τοπικ "SSD tips - tweaks & trim support" αλλα:

 

1) Στο ΒΙΟS δεν ειδα καποια ρυθμιση για AHCI οποτε πιστευω οτι δεν υποστηριζει η μητρικη.

2) Στο cd της μητρικης(αλλα και στην σελιδα της) δεν βρηκα τα Intel RST Drivers οποτε ουτε αυτα εχω βαλει.

 

(Αν έχετε να πειτε καποια γνωμη για το 1 και 2, σας ακουω)

 

Παραθετω μια εικονα με benchmarks με HDD (WD green sata2) που ειχα πριν με τον KINGSTON SSD v300 που εχω τωρα. Οι επιδοσεις του ssd για την sata2 πως τις βλεπετε?

Εννοειται οτι η μητρικη μου ειναι απλη κ δεν ειναι καμια καλη, αλλα ΑΝ εβαζα ενα SATA3 controller θα αξιζε τον κοπο?

 

sata2porthddssd.jpg

 

Προσθετω και την εικονα απο ATTO

 

attoj.jpg

Επεξ/σία από datanet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά κατέβασε αυτό https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&ProdId=816&DwnldID=20775&ProductFamily=Software+Products&ProductLine=Chipset+Software&ProductProduct=Intel%C2%AE+Chipset+Software+Installation+Utility&lang=eng για να βάλεις τους οδηγούς του chipset. Μετά πάνε εδώ και κατέβασε αυτό 12.6.0.1028 WHQL. θα δείς πιστεύω αρκετή διαφορά και όχι μην βάλεις sata 3 controller γιατί μπορεί να λειτουργεί και χειρότερα απο την native sata 2 της μητρικής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το AHCI όπως το είπες, απλά δεν υποστηρίζεται από το Intel® ICH7 chipset της μητρικής σου

 

Κι όσο για controller κι εγώ είμαι της άποψης ότι είναι ψιλοπεταμένα λεφτά...αν είχες άλλους 1-2 sata3 δίσκους και αντέγραφες όλη μέρα αρχεία από τον έναν στον άλλο π.χ, ίσως είχε νόημα, για απλή χρήση δε θα δεις καμιά σοβαρή διαφορά, όπως άλλωστε και με το AHCI...Αν υπάρχει το ενεργοποιείς, αλλιώς δε σκας κιόλας, οι διαφορές είναι μικρές... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Θα κανω αυτα που μου ειπατε κ θα επανελθω!



Αρχικά κατέβασε αυτό https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&ProdId=816&DwnldID=20775&ProductFamily=Software+Products&ProductLine=Chipset+Software&ProductProduct=Intel%C2%AE+Chipset+Software+Installation+Utility&lang=eng για να βάλεις τους οδηγούς του chipset. Μετά πάνε εδώ και κατέβασε αυτό 12.6.0.1028 WHQL. θα δείς πιστεύω αρκετή διαφορά και όχι μην βάλεις sata 3 controller γιατί μπορεί να λειτουργεί και χειρότερα απο την native sata 2 της μητρικής σου.

 

Αυτο το προγραμμα που μου λες θα με βοηθησει για να βαλω το επομενο (το 12.6.0.1028 WHQL) ??? ή το βαζω και τελος?

Επισης ειδα οτι για το 12.6.0.1028 WHQL δεν αναφερει στα δεξια το ICH7.... μηπως πρεπει να βαλω το 11.7.3.1001 WHQL ?

εχει νοημα γιατι θυμιζω οτι δεν εχω AHCI ?)



Προσθετω μια φωτο απο ATTO benchmark

 

attoj.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...