Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός LED TV


katsikoula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα στην κοινότητα!

έχω μια LG 42LM640S την οποία και θέλω να καθαρίσω λίγο από την σκόνη. αγόρασα ένα έτοιμο kit από το Πλαίσιο με πανάκι και σπρέυ και πάνω στην προσπάθεια μου, έριξα λίγο υγρό στην τηλεόραση με το σπρέυ και το άπλωσα με το πανάκι. το αποτέλεσμα ήταν αισχρό απλά... τώρα όταν η τηλεόραση είναι κλειστή και πέφτει φως πάνω φαίνονται τα αποτελέσματα της απόπειρας μου...

τι μπορώ να κάνω για να αναστρέψω την φοβερή μου αυτή κίνηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω κατα την αγορα της τηλεορασης σου ειχαν δωσει και ενα πανι τουλαχιστον στη δικη μου ειχαν δωσει το βρεχεις ελαχιστα εαν σοθ παραπεσει στιψ το και στο λιγακι να φυγει το νερο και μετα περνα το απο πανω εγω ετσι την καθαριζω ομως περιμενε να παρεις και απαντησεις απο πιο εμπειρα μελη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα καθαρό πανάκι, ίσα ίσα βρεγμένο και καλά στυμένο, με αποσταγμένο νερό αν είναι δυνατόν, με απαλές κινήσεις καθαρίζεις την επιφάνεια της τηλεόρασης.

Αυτά τα έτοιμα κιτ καθαρισμού που πουλάνε διάφορα μαγαζιά, ποτέ δεν τα έχω χρησιμοποιήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

πέρα από αυτά που προτείνετε εγώ έχω δημιουργήσει πρόβλημα στην τηλεόραση μου με τον τρόπο που την καθάρισα που μάλλον δεν το εξήγησα σωστά στο αρχικό post...

όταν είναι πολύ σκοτεινή η εικόνα ή η τηλεόραση είναι κλειστή και πέφτει φως πάνω, οι κινήσεις που έκανα για τον καθαρισμό της φαίνονται καθώς έχουν αφήσει "κύματα"...

τι μπορώ να κάνω για να τα εξαφανίσω αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ξανακαθαρίζεις με τον τρόπο που είπα.

 

ok σε ευχαριστώ!!!!! μακάρι να διορθωθεί το πρόβλημα έτσι γιατί μιλάμε για τρομερή στεναχώρια!!!!!!!!!!!!

θα ενημερώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok σε ευχαριστώ!!!!! μακάρι να διορθωθεί το πρόβλημα έτσι γιατί μιλάμε για τρομερή στεναχώρια!!!!!!!!!!!!

θα ενημερώσω...

Μην ανυσηχεις καθολου,με το αποσταγμενο νερο και με ενα πανακι καθαρο θα δεις θαυματα.Την ειχα παθει και εγω με αυτου του ειδους και καλα σπρει καθαρισμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τελικά καταφέρω και διορθώσω το πρόβλημα που μου δημιούργησε η κακή μου χρήση του προϊόντος  τα πεταμένα λεφτά θα είναι το τελευταίο πράγμα που θα σκέφτομαι... :)

θα βγω τώρα να αγοράσω αποσταγμένο νερό... θα ρίξω λίγο πάνω στο πανάκι της τηλεόρασης, θα το στύψω και θα καθαρίσω με αυτόν την τηλεόραση. τι κινήσεις θα κάνω? κυκλικές, οριζόντιες ή κάθετες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνήθως ξεκινάω απ' το κέντρο και με κυκλικές κινήσεις.

Απαλά όμως, έτσι;

Αν αυτοί οι "κυματισμοί" δεν φύγουν με την πρώτη προσπάθεια, ξαναπροσπάθησε μέχρι να εξαφανιστούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αγόρασα απιονισμενο νερό και δοκίμασα να καθαρίσω την τηλεόραση...

Το αποτέλεσμα είναι να εξαφανιστούν τα παλιά κύματα και να δημιουργηθουν καινούρια πιο διακριτικά βέβαια...

:-P

τι να δοκιμάσω τώρα???

 

Sent from my GT-I9100 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εστηψες καλα το πανακι γιατι εμενα δεν μου εχουν εμφανιστει η αν μια φορα που ειχαν εμφανιστει μια φορα εφυγαν μετα απο λιγες ωρες οταν λες κυμματα εννοεις σαν να ειναι βρεγμενη σε καποια σημεια η επιφανεια της τηλεορασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εστηψες καλα το πανακι γιατι εμενα δεν μου εχουν εμφανιστει η αν μια φορα που ειχαν εμφανιστει μια φορα εφυγαν μετα απο λιγες ωρες οταν λες κυμματα εννοεις σαν να ειναι βρεγμενη σε καποια σημεια η επιφανεια της τηλεορασης;

 

ναι αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω κύματα .. να πω την αλήθεια δεν το έστυψα και πολύ καλά... θα το ξαναδοκιμάσω και θα ενημερώσω. ευχαριστώ και πάλι!!!!!

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ξανακαθαρίσεις την επιφάνεια, άστην να στεγνώσει και μετά σκούπισέ την απαλά μ' ένα στεγνό πανάκι. 

Η συσκευασία της τηλεόρασης δεν είχε μέσα ένα πανί καθαρισμού; Αν το έχεις ακόμα, χρησιμοποίησέ το.

Αν δεν το βρίσκεις, ένα οποιοδήποτε άλλο πανάκι κάνει το ίδιο.

Δοκίμασε και πες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με καθαριστικο και πανακι που καθαριζω ολες τις tv και τα monitor δεν ειχα κανενα θεμα ποτε,

 

Ετσι οπως επαθες ts ειχε παθει κι ενας φιλος μου που την καθαριζε με νερο.

Μηπως παιζει να μπηκε νερο/υγρο απο το καθαριστικο απο πουθενα στο πανελ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...