Προς το περιεχόμενο

Κατεβαστήρι και όχι μονο


tgisop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα σας,

Έχω ένα παλιό notebook όπου έχει έναν δίσκο 30GB και μνήμη 256MΒ και μια χαλασμένη οθόνη (οχι VGA)

σκέφτηκα να το κάνω ένα κατεβαστήρι για torrent και ένα pc στο σπίτι όπου θα μένει μόνιμα ανοικτό για να κατεβάζω ταινίες, να μπαίνω σε sites που μου τα κόβει ο admin στην δουλειά. 

Όχι email, όχι βλέπω ταινίες....

Αλλά το κυριότερο είναι να μπορώ με κάποιο πρόγραμμα να το "βλέπω" αυτό το notebook από το internet! (teamviewer, logmein, etc)

 

σκέφτηκα λοιπόν να βάλω windows XP και το μtorrent και το JDownloader και με ένα logmein να κάνω την δουλειά μου...

όμως τα 256ΜΒ της μνήμης έκανε πολύ αργό το σύστημα και δεν άντεχε...

 

Σκέψη 1 :Να αγοράσω μνήμη (περίπου 40 ευρώ για 1GB ram) 

δεν είναι κάπως πολλά λεφτά για ένα μηχάνημα όπου έχει σχεδόν πεθάνει???

 

Σκέψη 2 : να βάλω linux (κάποια έκδοση που θα μου προτείνετε) και θα κάνω με λιγότερα resources τα ίδια πράγματα... Γίνεται? μπορώ με logmein να δω το gui του linux?

Δεν έχω ιδέα από linux... μόνο Windows.... 

 

Παρακαλώ τις προτάσεις σας για όλα τα παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rtorrent + debian-base/arch-base + ssh αλλά αφού δεν ξέρεις linux θέλει αρκετό διάβασμα

αν είσαι διατεθειμένος θα κάνει με το παραπάνω την δουλειά που θες και άνετα

*δεν μπορείς να έχεις πολλά ανοιχτά torrent (πχ >30) γιατί θέλει μνήμη, και όχι δεν σε σώζει το 1Gb ram

 

*rtorrent & deluge είναι τα πιο επιθετικά torrent client

 

rtorrent-htop1.png

 

αυτός έχει 60Μb ram

http://kmandla.wordpress.com/2007/05/02/howto-use-rtorrent-like-a-pro/

Your other machine is the lowly 166Mhz Pentium laptop. The one with 64Mb of PC66 and a 3Gb hard drive. The one you got from work in 1997 and never took back, even when you left them for another company during the dot-com boom. Burnt-out pixels, loose hinges and one scratchy speaker. The one with the Stone Temple Pilots sticker peeling off the lid. You know what I’m talking about.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ολο σκεπτικο για να αξιοποιησεις κατι low end σαν torrent client (για την περιπτωση σου), εινια να εγκαταστησεις τον client σαν service (κατι που θα τρεχει στην καθε εκκινηση του pc) και θα το χειριζεσαι μεσω καποιου web interface ή καποιας εφαρμογης συγκεκριμενης.

 

Πχ στο μπρικι μου (192.168.1.5) 1GHz celeron + 512MB ram) εχω το transmission το οποιο τρεχει ετσι και μπορω να το χειριστω ειτε απο την σελιδα του, ειτε απο καποιον gui που συνδεεται σε αυτο. Ο torrent client ειναι το transmission και φαινονται οι σελιδα του (σε εκδοση κινητου) και ενα gui (transgui)

 

(εικονα απο το transgui δεν ανεβαζω γιατι εκτος απο τις ταινιες που φαινονται εχω και μερικα προγραμματα, και το transgui τα δειχνει ολα :P)

 

Το βασικοτερο προβλημα στην υλοποιηση ομως ειναι η ελλειψη μιας διανομης που να το εχει προεγκατεστημενο ή προρυθμισμενο με αυτο τον τροπο, οποτε αναγκαστικα θα βαλεις κατι απολυτα μινιμαλ, πχ arch ή debian netinstall ή ubuntu server install, μετα θα εγκαταστησεις αυτο που σε ενδιαφερει και τελος θα το ρυθμισεις για να κανεις τη δουλεια σου.

 

Σημειωση. Για να παιρνεις οτι κατεβασεις απο εκει, θα χρειαστει να βαλεις και κατι που να σχετιζεται με netwok shares. πχ samba ή ftp.

post-124002-0-31878800-1366806454_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω που θα το γραφα με προλαβε ο τζιμης...

 

Οτι δεν χρειαζεσαι να διαχειριζεσαι ολο το πισι στην ουσια αλλα μονο τον torrent client , οποιος και αν ειναι αυτος...τα σεταρεις μια φορα στην αρχη και τελος.

 

Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο η παραμετρος που εθεσε ο μαρτινωφ θα επηρρεαζει το προτζεκτ του φιλου μας.

 

Δηλαδη οτι θα θελει καποια ραμ για να φορτωσει τον client με torrents....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω που θα το γραφα με προλαβε ο τζιμης...

 

Οτι δεν χρειαζεσαι να διαχειριζεσαι ολο το πισι στην ουσια αλλα μονο τον torrent client , οποιος και αν ειναι αυτος...τα σεταρεις μια φορα στην αρχη και τελος.

 

Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο η παραμετρος που εθεσε ο μαρτινωφ θα επηρρεαζει το προτζεκτ του φιλου μας.

 

Δηλαδη οτι θα θελει καποια ραμ για να φορτωσει τον client με torrents....

στην πραγματικότητα όσα θέλει μπορεί να έχει ανοιχτά και θα δουλεύει τζάμι, αλλά θα σκίσει τον δίσκο στο διάβασμα

 

οπότε rule για seed μέχρι 1:1 η 10μερες, όποιο έρθει πρώτα, αν σου χτυπήσουν για seed το ανοίγεις πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τέτοιο μηχάνημα δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να βάλει και apache

εγώ θα εβαζα rtorrent-color και τέλος, με 10 shortcut κανεις την δουλεια σου

δεδομένο ότι θα έχει usb δίσκους ούτε καν smb,nfs θέλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ssh το είπα στην αρχή,απομακρυσμένα,tablet,phone όπου θες

screen r και έχεις το "μενού" του rtorrent αλλά είπαμε δεν έχει φρoυ φρου

είναι command line client, αν θες web interface έχει καμιά 10αρια rutorrent,wtorrent κτλ τα οποία είναι 10 φορές πιο βαριά από το ίδιο το rtorrent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...