Προς το περιεχόμενο

Συντομευση του USB DRIVE μέσα στο USB


stoni90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε ξέρω πως έγινε αλλα οταν συνδέω το usb μου είτε στο PC μου είτε σε άλλο, αντί ανοίγοντας το USB να βλέπω τα περιεχόμενά του βλέπω μία συντόμευση του USB, την κλικάρω και τότε ανοίγει το USB σε νεο explorer. Το ίδιο συμβαίνει και με εναν LACIE σκληρο δισκο παλιο 500GB που έχω. Καμιά ιδέα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σωστό να προτείνουμε αβίαστα σε όποιον ζητά βοήθεια να προβεί σε διαμόρφωση δίσκου και επανεγκατάσταση συστήματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σωστό να προτείνουμε αβίαστα σε όποιον ζητά βοήθεια να προβεί σε διαμόρφωση δίσκου και επανεγκατάσταση συστήματος!

 

Οχι συστηματος, των εξωτερικων δισκων. Δηλαδη copy τα δεδομενα καπου προσωρινα, format το usb-flash και αμεσως πισω.

 

Αν ο εξωτερικος δισκος ειναι μεγαλος και γεματος, ΟΚ ειναι μπελας. Μπορει να το καθαρισει και χειροκινητα. Σε τετοια περιπτωση ενεργοποιεις να φαινονται τα κρυφα αρχεια και ψαχνεις για οτιδηποτε υποπτο. Η καλυτερα μπουταρεις σε live linux και το κανεις απο εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99,99% είναι malware και έτσι μεταδίδεται.

 

Δεξί κλικ->Ιδιότητες στην συντόμευση και κάνε copy-paste σε επόμενο μήνυμα ότι έχει στο Προορισμός.

Επίσης σταμάτα να κλικάρεις στην συντόμευση και μην βάζεις άλλοτς δίσκους ή στικάκια γιτί θα τα μολύνεις και αυτά.

Μέχρι να σου απαντήσουμε κατέβασε και βάλε το malwarebytes και κάνε full scan σε δίσκους και στικάκια,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Έχω το ίδιο πρόβλημα...τι πρέπει να κάνω;;;

Μου φαίνεται ότι ο stoni μας "έγραψε" κανονικά. Πέρασαν δυόμιση χρόνια και ούτε μια απάντηση.

 

Εσύ να κάνεις πρώτα αυτό που είπα στον stoni και ταυτόχρονα να κάνεις και έναν καθαρισμό στο στικάκι με το αντιικό σου. Αν βρεθεί μόλυνση τότε να κάνεις και έλεγχο στον υπολογιστή και όπου αλλού το έχεις κουμπώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Είχε κάποια κρυφά αρχεία το usb, τα εμφάνισα και τα διέγραψα. Το antivirus δεν μπορούσε να τα σβήσει, έκανα και ένα φορμάτ στον υπολογιστή γιατί δεν μπορούσα να τα βρω και να τα σβήσω και έτσι το πρόβλημα λύθηκε.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...