Προς το περιεχόμενο

root σε sony xperia mini pro


driftingcris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδες

Εχω ενα mini pro με adroid 4. Παιζω πολυ με emulators και lagαρω πολυ σε N64 και λιγο σε ps1.

Γενικα το κιν πολυ κολαει απο τοτε που εβαλα 4αρι. Με gb ειμουν κομπλε.

Τεσπα θελω να κανω λιγο Overclock και ειδα οτι πρεπει να κανω root.

Θελω ομως λιγη βοηθεια για να μην φαω κανα τουβλο, και μετα δεν παιζουν λεφτα για αλλο.

Βασικα τι πρεπει να κανω για να κανω root?

Μπορω να περασω JB ή ξανα GB?

Αριθμός έκδοσης λέει 4.1.B.0.587.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε!

Δεν εχω να σου απαντησω συγκεκριμενα, απλα αυτες τις μερες ετοιμαζόμουν και εγω να ποσταρω ενα αντιστοιχο θεμα και απο το να ανοιγω καινούργιο ειπα να θεσω αποριες μαζι με τις δικες σου. Ειμαι και εγω κατοχος συσκευης Xperia mini St15i (εχω απασχολησει στο παρελθον ξανα το φορουμ για τη συσκευη οταν εκανε μπλουμ σε μια κανατα) και ενδιαφέρομαι να τη κανω root. Φυσικα απο περυσι που την πηρα εκανα ολα τα update στο λογισμικο και εχω φτασει στο 4.0.2.0.α.0.84 και δεν πηγα ποτε σε ICS ελπιζοντας πως θα εβγαινε καποιος οδηγος και για τις επομενς γενιες μετα το 0,48. Ο λογος που δεν πηγα ηταν επειδη στο ICS ειναι επειδη οταν βγηκε περιμενα να δω αποτελεσματα και ακουσα πολλα ασχημα λογια για το ποσο "λυγιζε" τη συσκευη και αποφασισα να το αποφυγω. Τωρα ομως που χρειζομαι το root οι οδηγιες για GB μου επιβαλλουν να κανω downgrade σε 0.48 και δεν το επιθυμω καθως φαινεται πως θα χασω ολα τα δεδομενα κατι που δν μπορω να το κανω και δν το θελω. Μιλαω φυσικα και για τα δεδομενα των εφαρμογων μου περα απο προσωπικα στοιχεια. Ετσι προσανατολιζομαι σε upgrade σε ICS και αμεσως root οπως λες και εσυ. Δεν ξερω ομως αν ειναι καλη λυση και αυτη αλλα μαλλον δεν κινδυνεύουν τα δεδομενα (;) . Επισης και η προταση που εκανε ενα φιλος για custom ROM παλι απαιτει root σωστα!

Ετσι μαζεμενα οι αποριες μου ειναι:

 α) Root σε GB και σε ποιο λογισμικο 0,48 ή 0.64 ή 0.84;

 β) Root σε ICS;

 γ) Custom Rom

 δ) το πιο σημαντικο απο ολα! Αν καποιος Άγιος βρεθει και απαντησει υπαρχει καποια προταση με Link που να εμπιστεύεσται  Απο αναζητηση στο XDA και αλλου εχω βρει πολλες μεθοδους οι περισσοτερες μοιαζουν αλλα στις λεπτομεριες φοβαμαι, μιας και δν γνωριζω πολλα σχετικα με ολες τις ενεργειες και τι κανουν ακριβως (και γιατι) και δν με περνει να σκοτωσω τη συσκευη τωρα, που εχ ξεμεινει ταπι....

 

Γενικα ειμαι ασχετος με τις συγκεκριμενες ενεργειες και νιωθω λιγο καθυστερημενος

 

Αν σε ενοχλεί που ποσταρω εδω κανω αμεσως νεο Θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραιος. Το εκανα. 

 

 

Edit: Αδερφε παω να κανω Overclock με το cpu master αλλα σαν max μου εχει 1024mhz. Πρεπει να κανω και τιποτα αλλο? Κατι αγνωστους ορους βλεπω παντου στο ιντερνετ οπως bootloader και kernel. Πρεπει να κανω κατι με αυτα? Θα εκανα οτι λενε τα διαφορα αρθρα αλλα μιλαν για 2.3 και οχι 4αρι που εχω εγω.

Επισης ξερεις μηπως πως μπορω να περασω JB?

Επεξ/σία από driftingcris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O kernel (πυρήνας) είναι το λογισμικό που ενώνει το software με το hardware. Μερικοί από αυτούς μπορούν να αυξήσουν το μέγιστο του overclock. Είναι συνήθως σε μορφή zip και μπορείς να τον εγκαταστήσεις μέσω recovery.

 

Όσον αφορά τη JB. Βρίσκεις μία ROM και την εγκαθιστάς μέσω recovery.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...