Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ASUS P4PE motherboard


christakosxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πως μπορουμε να βρουμε που ειναι το βραχυκυκλωμα στη πλακετα να την επιδιορθωσουμε εφοσον δεν ειναι ορατη η βλαβη ;

διεξοδικά με μηχανήματα μετρήσεων.και τι βλάβη θα έχει το κυριότερο! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

βαζοντας την μητρικη πανω σε χαρτονι δοκιμασα να την ξεκινησω ! Ανοιγω τροφοδοτικο παταω μπουτον και ξαφνικα πηρε μπρος :confused:

Το εσβησα το τροφοδοτικο την ξανανοιξα την μητρικη ! κανα 4 φορες το εκανα αυτο, μετα ομως παλι τα ιδια δεν επαιρνε μπρος ! Ειναι δυνατον ποτε να δουλευει και ποτε οχι ;  που οφειλεται κατι τετοιο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μητρική είναι, με βασανίζει κι εμένα ένα σύστημα του 2004, με p4 και μητρική Gigabyte 8IPE1000 G. Η μπαταρία είναι εντάξει; Έχεις δοκιμάσει clear cmos;

 

Όταν ανοίγει, τσέκαρες ότι λειτουργεί εντάξει; ΄Οταν λες δεν ανάβει, είναι εντελώς νεκρό το σύστημα, ή λειτουργεί κάτι, πχ ανεμιστηράκια κλ; Εμένα πχ, λειτουργούν ανεμιστήρες, δίσκοι, αλλά δε δίνει σήμα στην οθόνη και δεν ακούω και το χαρακτηριστικό αρχικό μπιπ (πιθανολογώ πρόβλημα σε BIOS ή AGP).

 

Όταν με τα πολλά εδεήσει να μπουτάρει, λειτουργεί με αλλαγή ρυθμίσεων στο BIOS, πχ από τα 2.8GHz, το ρυθμίζω στο μικρότερο δυνατό (1.4GHz), αλλιώς κολλάει πριν ανοίξουν Windows.

 

Δεν είναι να ασχοληθείς και πολύ πάντως, συστηματάκια σαν αυτά τα φάγαν τα ψωμιά τους (αφού δουλέψαν σαν σκυλιά). Εγώ μαζεύω χρήματα και όσον ούπω πάω σε Trinity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ αφού δε δοκιμάζει και με άλλο τροφοδοτικό.

αναφέρει οτι είναι καινούριο ο φίλος.

δεν ξέρω κατά πόσο είναι "καινούριο".

αλήθεια τι μάρκα είναι cristakos; δεν νομίζω να σε έχω ρωτήσει :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην φωτο διπλα απο το 20-πινο εχει και θεση να κουμπωσεις τροφοδοσια σαν αυτη για τους σκληρους, κουμπωσε και αυτη και δες παιρνει μπρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν την ξαναβαζεις στο κουτι, προσεχε τα στηριγματα απο κατω να πεφτουν στις τρυπες της μητρικης, μη τυχον και καποιο στηριγμα που ειναι βιδωμενο πανω στο κουτι, στη βραχυκυκωλνει. και βγαλε οσα στηριγματα δε σου κανουν για τη μητρικη αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω οτι ειναι παλιο ,αλλα αφου επεσε στα χερια μου ειπα να το ψαξω λιγο μπας και δουλεψει !   Για απλη χρηση εννοειται !

 

Και μετά λέει του κουτιού.Κάπως μπερδεμένα μας τα πε.

 

Βραχυκύκλωμα με τη μητρική είναι σπάνιο αλλά δεν αποκλείεται.Για την έξτρα τροφοδοσία απάντησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...