Προς το περιεχόμενο

Μπλόκο μέσω των ISPs στα πειρατικά site ζητά η ΑΕΠΙ ! [Update 2/5]


TopTech4u

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά πάρτε το απόφαση αυτό... Η πειρατεία δε θα σταματήσει πότε όσα sites και να κλείσουν και όλα να κλείσουν θα ανοίξουν και αλλά και θα πηγαίνει λέγοντας... Εγώ δεν έχω χαλάσει πότε ούτε μια δεκάρα για λογισμικό ακόμα και τα windows κρακαρισμενα τα χω... Όχι για τα παιχνίδια και για τα τραγούδια σιγά μην κάτσουμε να σκάσουμε

εσύ φίλε είσαι ένα απο τα λάθος άτομα που έχουν υπολογιστή και ιντερνετ γιατι νομίζεις οτι είσαι φοβερός που τα κατεβάζεις ολα σπασμένα.

με την ίδια λογική πρέπει να κλέβεις το φαι που τρως το αμάξι που οδηγάς τα ρούχα που φοράς κλπ.

 

ταινίες, μουσική και λογισμικό είναι καλό να αγοράζεις αυτο που πραγματικά δουλεύεις.. και ειδικά αμα κερδίζεις λεφτά απο αυτο.

 

εγώ έχω δικιά μου δισκογραφική με εδρα την γερμανια.. οταν κάναμε την έναρξη μας ήρθε γραμμα απο την gema που προσπαθούσε να μας πείσει οτι είναι για το καλό το δικό μας και τον καλλιτεχνών μας να γραφτούμε σε αυτη... την ίδια μέρα που μου είχε μπλοκάρει το youtube ενα δικο μου κομμάτι μουσικής που εγώ ο ίδιος είχα ανεβάσει εξαιτίας τις gema.

 

η ΑΕΠΙ όπως και η GEMA δεν δίνουν φράγκο στους δημιουργούς.. είναι μια εταιρία καθαρά κερδοσκοπική με της ευχές του εκάστοτε κρατικού μηχανισμου ώστε να λογοκρίνει και να αποφασίζει οτι πιστεύει αυτή οτι επιτρέπετε να είναι στο ιντερνετ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά παιδιά χαλαρώστε.Ωραία γεμίζετε τα stick σας και τα pc με μουσική αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα(μαζί και εγώ).Ρωτήστε πόσοι πνευματικοί δημιουργοί ζουν από εταιρείες συλλογικής διαχείρισης και στην Ελλάδα και ανά τον κόσμο και μετά κάντε τα σχόλια σας.Ρωτήστε έναν μουσικοσυνθέτη (τι λένε τα κομπιούτερς και οι αριθμοί) αν θα είχε στον ήλιο μοίρα αν δεν υπήρχαν αυτές οι εταιρείες/οργανισμοί.Και θα σας έλεγα αν θα λέγατε ’’τι είπε ρε φίλε ο Μητροπάνος,ο χ,ο ψ’’ και πάει λέγοντας.Καλή η τζαμπαρία αλλά όχι εις βάρος περιουσίας τρίτων.Καλά το 95% των ποστ λένε πράγματα άσχετα, που με ελάχιστο ψάξιμο τα ανακαλύπτεις.Κλασσικό παράδειγμα Ελληνα(κρίμα) του 2013.Εδώ να μου πεις

το 90% αυτών,πληρώνουν 700 ευρώ τηλέφωνα για να κάνουν δουλειές που θα έκαναν και με το Νοκια 3210.Η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμαθείας.Ειδικά όταν κράζουν αυτούς που βοηθάνε τα ΟΝΟΜΑΤΑ που πάτε και πληρώνετε 150αρες το μπουκάλι στα μπουζούκια να συνεχίζουν να γράφουν αξιόλογα μουσικά έργα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι κατάλαβα ο ολος ντόρος γίνεται για την πνευματική ιδιοκτησία τραγουδιών (ελληνικων) και μονο ?

 

Γιατι αν ειναι ετσι να το ξέρει ο κόσμος να κατεβάζει ολα τα υπόλοιπα και οχι τραγούδια οποτε δεν υπάρχει και παρανομία σωστά ?

Η ΑΕΠΙ ισχυρίζεται ότι παίρνει λεφτά για όλους τους καλλιτέχνες, όλου του κόσμου και τα αποδίδει ακριβοδίκαια....!! Αν δηλαδή παίζεις μόνο ινδική μουσική, θα σου πει "δώσε εσύ τα χιλιαδιακό και θα τα δώσω εγώ στον σιτάρ-πλέιερ"!

 

Η (απαράδεκτη) λογική βέβαια είναι αυτή:

anyway η τακτικη της αεπι ειναι η εξης. Θεωρω στανταρ οτι επαιξες τραγουδι απο τον καλλιτεχνη που εκπροσωπω και αντε καλη τυχη στα δικαστηρια να αποδειξεις οτι δεν επαιξες.

 

και αυτή:

Η ΑΕΠΙ είναι εταιρία που την ενδιαφέρει μόνο να έχει μεγάλο εισόδημα, δεν την ενδιαφέρει καν αν καταπατώνται τα πνευματικά δικαιώματα,χεσμένα τα έχει, εκμεταλλεύεται την νομοθετική αποτυχία και την ελληνική δικαστική πραγματικότητα (10 χρόνια να βγει απόφαση για μια δίκη) για να αποσπάσει χρήματα, τα οποία δεν ξέρεις καν αν αποδίδει σε όλους τους ενδιαφερόμενους!

 

Τα πνευματικά δικαιώματα είναι το πρόσχημα για να βάλει χέρι η AEΠΙ στο χρήματα όλων, έχοντας πάρει στο πλευρό της κάποια από τα πιο διαδεδομένα ονόματα καλλιτεχνών απέχτησε το δικαίωμα να κάνει το “έργο” της, από το 1993 που ιδρύθηκε κατάφερε και δημιούργησε ένα νόμο που λέει για να πάρεις άδεια μουσικής από το δήμο πρέπει πρώτα να έχεις την έγκρισή τους! Αυτό ουσιαστικά σημαίνει ότι αν θες να πάς δικαστικά μέχρι να δίκαστη η υπόθεση σου ΔΕΝ έχεις το δικαίωμα να έχεις μουσική στο κατάστημα σου, φαντάζεστε τι εκβιασμός είναι αυτός, για να ολοκληρωθεί η δίκη μπορεί να περάσουν και 2/3/4/5 χρόνια, πως θα αντέξει π.χ. ένα bar ή ένα club τόσο διάστημα χωρίς μουσική; Οπότε έχεις δυο επιλογές ή συμβιβάζεσαι ή κλείνεις!

Σχετικά με το ότι δεν παίρνεις άδεια λειτουργίας καταστήματος αν δεν έχεις πληρώσει την ΑΕΠΙ, αυτό όντως ίσχυε μέχρι πρόσφατα. Πλέον όμως, μπορείς να προσκομίσεις πιστοποιητικό ότι πληρώνεις συνδρομή σε υπηρεσίες μουσικής που εγγυόνται πως ΟΛΟ το περιεχόμενο που διαθέτουν ΔΕΝ υπόκειται σε καμία ΑΕΠΙ (από ανεξάρτητους δηλαδή καλλιτέχνες). Προσκομίζεις και μία υπεύθυνη δήλωση ότι ΔΕΝ παίζεις ΤΙΠΟΤΑ που να έχει δικαιώματα πάνω του η ΑΕΠΙ και θεωρητικά καθάρισες.

Γιατί θεωρητικά; Γιατί είναι πολύ πιθανό, ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, η ΑΕΠΙ να σε μηνύσει με την ελπίδα ότι θα φοβηθείς και θα υποκύψεις. Στο τέλος δικαιώνεται το κατάστημα, αλλά αυτοί πετάνε άδεια για να πιάσουν γεμάτα. Νταβάδες Α' μεγέθους.

 

 

Καλά παιδιά χαλαρώστε.Ωραία γεμίζετε τα stick σας και τα pc με μουσική αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα(μαζί και εγώ).Ρωτήστε πόσοι πνευματικοί δημιουργοί ζουν από εταιρείες συλλογικής διαχείρισης και στην Ελλάδα και ανά τον κόσμο και μετά κάντε τα σχόλια σας.Ρωτήστε έναν μουσικοσυνθέτη (τι λένε τα κομπιούτερς και οι αριθμοί) αν θα είχε στον ήλιο μοίρα αν δεν υπήρχαν αυτές οι εταιρείες/οργανισμοί.Και θα σας έλεγα αν θα λέγατε ’’τι είπε ρε φίλε ο Μητροπάνος,ο χ,ο ψ’’ και πάει λέγοντας.Καλή η τζαμπαρία αλλά όχι εις βάρος περιουσίας τρίτων.Καλά το 95% των ποστ λένε πράγματα άσχετα, που με ελάχιστο ψάξιμο τα ανακαλύπτεις.Κλασσικό παράδειγμα Ελληνα(κρίμα) του 2013.Εδώ να μου πεις

το 90% αυτών,πληρώνουν 700 ευρώ τηλέφωνα για να κάνουν δουλειές που θα έκαναν και με το Νοκια 3210.Η ημιμάθεια ειναι χειρότερη της αμαθείας.Ειδικά όταν κράζουν αυτούς που βοηθάνε τα ΟΝΟΜΑΤΑ που πάτε και πληρώνετε 150αρες το μπουκάλι στα μπουζούκια να συνεχίζουν να γράφουν αξιόλογα μουσικά έργα.

Πράγματι ισχύει αυτό για την ημιμάθεια. Εσύ λοιπόν από την πλευρά σου, πόσο σίγουρος είσαι ότι γίνεται δίκαιη απόδοση των (έτσι κι αλλιώς με ΑΔΙΚΟ τρόπο υπολογισμένων) ποσών που εισπράττονται;

Είπαμε, η ΛΟΓΙΚΗ της ύπαρξης μιας τέτοιας εταιρείας είναι απολύτως σωστή, αλλά ο τρόπος λειτουργίας και δράσης της είναι ΝΤΑΒΑΤΖΗΛΙΔΙΚΟΣ και υπάρχει προφανώς με την ΥΠΟΠΤΗ ανοχή του "Κράτους".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΑΕΠΙ ισχυρίζεται ότι παίρνει λεφτά για όλους τους καλλιτέχνες, όλου του κόσμου και τα αποδίδει ακριβοδίκαια....!! Αν δηλαδή παίζεις μόνο ινδική μουσική, θα σου πει "δώσε εσύ τα χιλιαδιακό και θα τα δώσω εγώ στον σιτάρ-πλέιερ"!

 

Η (απαράδεκτη) λογική βέβαια είναι αυτή:

 

και αυτή:

Σχετικά με το ότι δεν παίρνεις άδεια λειτουργίας καταστήματος αν δεν έχεις πληρώσει την ΑΕΠΙ, αυτό όντως ίσχυε μέχρι πρόσφατα. Πλέον όμως, μπορείς να προσκομίσεις πιστοποιητικό ότι πληρώνεις συνδρομή σε υπηρεσίες μουσικής που εγγυόνται πως ΟΛΟ το περιεχόμενο που διαθέτουν ΔΕΝ υπόκειται σε καμία ΑΕΠΙ (από ανεξάρτητους δηλαδή καλλιτέχνες). Προσκομίζεις και μία υπεύθυνη δήλωση ότι ΔΕΝ παίζεις ΤΙΠΟΤΑ που να έχει δικαιώματα πάνω του η ΑΕΠΙ και θεωρητικά καθάρισες.

Γιατί θεωρητικά; Γιατί είναι πολύ πιθανό, ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, η ΑΕΠΙ να σε μηνύσει με την ελπίδα ότι θα φοβηθείς και θα υποκύψεις. Στο τέλος δικαιώνεται το κατάστημα, αλλά αυτοί πετάνε άδεια για να πιάσουν γεμάτα. Νταβάδες Α' μεγέθους.

 

 

Πράγματι ισχύει αυτό για την ημιμάθεια. Εσύ λοιπόν από την πλευρά σου, πόσο σίγουρος είσαι ότι γίνεται δίκαιη απόδοση των (έτσι κι αλλιώς με ΑΔΙΚΟ τρόπο υπολογισμένων) ποσών που εισπράττονται;

Είπαμε, η ΛΟΓΙΚΗ της ύπαρξης μιας τέτοιας εταιρείας είναι απολύτως σωστή, αλλά ο τρόπος λειτουργίας και δράσης της είναι ΝΤΑΒΑΤΖΗΛΙΔΙΚΟΣ και υπάρχει προφανώς με την ΥΠΟΠΤΗ ανοχή του "Κράτους".

 

Η ΑΕΠΙ ως οργανισμός είναι ένα μπουρδέλο και μισό, ούτε καν οι διευθύνσεις και τα mails-τηλέφωνα που έχουν στο site δεν ισχύουν.

Απλά πρέπει να έχει κάποιους δικηγόρους φασόν να βαράνε μηνύσεις.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις (το εννοώ !!).

 

Βέβαια είναι off topic.

 

Το συγκεκριμένο thread αφορά ασφαλιστικά μέτρα κατά websites τα οποία θεωρούνται ότι διαμοιράζουν παράνομο περιεχόμενο (οποιασδήποτε μορφής). Αν καταφέρουν να το αποδείξουν αυτό με σοβαρές ενδείξεις, τότε μπορεί και να πάρουν θετική απόφαση από το δικαστήριο.

 

Για τα υπόλοιπα, ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα. Όσοι ενδιαφέρεστε (κυρίως αυτοί που έχετε κάποιο χώρο με μουσική κλπ.) , μαζευτείτε και τραβήξτε τους μια μαζική αγωγή για εκβίαση - παράνομες πρακτικές κλπ. ζητώντας τεράστια ποσά και ποινικές διώξεις, για να σφίξουν οι κώλοι.

Αρκεί να μπορούν να αποδειχτούν αυτά , τουλάχιστον δηλαδή ότι υπάρχει pattern που δείχνει συγκεκριμένη τακτική ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ φίλε είσαι ένα απο τα λάθος άτομα που έχουν υπολογιστή και ιντερνετ γιατι νομίζεις οτι είσαι φοβερός που τα κατεβάζεις ολα σπασμένα.

με την ίδια λογική πρέπει να κλέβεις το φαι που τρως το αμάξι που οδηγάς τα ρούχα που φοράς κλπ.

 

ταινίες, μουσική και λογισμικό είναι καλό να αγοράζεις αυτο που πραγματικά δουλεύεις.. και ειδικά αμα κερδίζεις λεφτά απο αυτο.

 

εγώ έχω δικιά μου δισκογραφική με εδρα την γερμανια.. οταν κάναμε την έναρξη μας ήρθε γραμμα απο την gema που προσπαθούσε να μας πείσει οτι είναι για το καλό το δικό μας και τον καλλιτεχνών μας να γραφτούμε σε αυτη... την ίδια μέρα που μου είχε μπλοκάρει το youtube ενα δικο μου κομμάτι μουσικής που εγώ ο ίδιος είχα ανεβάσει εξαιτίας τις gema.

 

η ΑΕΠΙ όπως και η GEMA δεν δίνουν φράγκο στους δημιουργούς.. είναι μια εταιρία καθαρά κερδοσκοπική με της ευχές του εκάστοτε κρατικού μηχανισμου ώστε να λογοκρίνει και να αποφασίζει οτι πιστεύει αυτή οτι επιτρέπετε να είναι στο ιντερνετ.

Ναι σωστά είναι αυτά που λες δεν με θεωρώ και σωστό σε αυτό που κάνω αλλά δεν γίνετε αλλιώς να σου πω ένα παράδειγμα κάποτε ο κόσμος ξοδεύε 20 ευρώ τον μήνα για να αγοράσει δίσκους και τέτοια και όντως τότε ο καλλιτέχνης κερδίζε πολλά και μόνο από τους δίσκους να μην πω για τισ συναυλίες... Σήμερα όμως που αυτά τα 20 ευρώ τα χάλασ για το ιντερνετ δεν μπορείς να ξοδέψεις άλλα τόσα για δίσκους... Αλλά και το να έχεις κάτι κρακαρισμένο δεν το θεωρώ και πλεονέκτημα αφού χάνεις κάποιες υπηρεσίες από την official έκδοση πχ στα windows δεν μπορείς να κάνεις update, σε κάποια games δεν μπορείς να παίξεις online... Αλλά κάποιοι κάνουν την εξής μαγκιά περί των games σου λένε οκ το κατεβάζεις δωρεάν το εγκαθιστάς δωρεάν αρχίζεις παίζεις δωρεάν απλά για να ανεβάσεις κάποια στατιστικά περισσότερο από τους άλλους ή για τον ποιο γρήγορο τερματισμό του παιχνιδιού πληρώνεις ένα πόσο και ο σερβερ στο δένει πχ lol lineage2 warcraft και πολλά ακόμη... Αυτά εγώ τα εκτιμώ διότι κερδίζουν το κοινό λέγοντας τους άμα σου αρέσει το παιχνίδι πλήρωσε για να συνεχίσεις προσωπικά εγώ ούτε και σε αυτά έχω πληρώσει πότε μου απλά έχουν προσαρμοστεί στις μέρες μας και δεν βγάζουν απλά παιχνίδια που σε μια ώρα τα τερμάτισες και άντε γειά...γιατί να πληρώσω εγώ ένα 20+ για να παίξω για μια ώρα? έτσι γίνετε και μετά βγαίνουν στα δικαστήρια και λένε κλείστε τα πειρατικά sites κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ειδηση δεν αφορα το ζητημα "πειρατεία" vs "αντιπειρατειας".Εδω μιλαμε για καθολικη απαγορευση προσβασης.

Σαφως οποιος θιγεται απο την λειτουργια αυτων των σαιτς μπορει να κινηθει εναντιων των ιδιοκτητων των σελιδων ή ακομα και οσων κατεβαζουν και να διεκδικησει οτι γουσταρει.

Το να ζηταει καποιος απο τους ISP's να μπλοκαρει την προσβαση σε καποιο σαιτ με δικαιολογία την πειρατεία,ειναι απαραδεκτο εως και γελοίο.

Με την ιδια λογικη και αν η αποφαση ειναι θετική και υπερ του μπλοκαρισματος,αυριο,μεθαυριο μπορει μια χαρα καποιος να διεκδικησει και την απαγορευση στην προσβαση σε σελιδες που αφορουν την πωληση φιμε μεμβαρνων για το αυτοκινητο γιατι η τοποθετηση τετοιου εξαρτηματος ειναι παρανομη και απαιτει ειδικη αδεια.

Γιατι οχι μετεπειτα και στο μπλοκαρισμα σελιδων που αφορουν το στοιχημα ,μια και ο ΟΠΑΠ εχει το μονοπωλιο.

Και μην αφησουμε εξω το αμερικανικο ebay, καθως τα gift στα πακετα για την αποφυγη του τελωνειου πανε συννεφο,οποτε ολο και καποιος θιγομενος εμπορος μπορει να ζητησει κατι αναλογο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιδικα αυτη την εποχη που ο κοσμος δεν εχει λεφτα αν κανουν και τετοιες κινησεις ειναι σαν να κανουν χαρατσι οι διαφοροι isp δεν νομιζω να αλλαξει κατι εδω στα παγκοσμια δικαστηρια με νομοσχεδια οπως s.o.p.a. & p.i.p.a. και αλλα και δεν περασαν λετε να περασει κατι τετοιο στην ελλαδα δεν το κοβω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα ανατριχιαζω απο ...δέος με την "ηθική" κυρία ΑΕΠΙ. Αν κόπτονται τόσο για τα έσοδα των ελλήνων δημιουργών να κόψουνε πρώτα απ´όλα τα χαράτσια που επιβάλλουν οι ίδιοι στους καλλιτέχνες και μετά ας πιάσουν τα torrentάδικα. Απο ηθικολογους νταβατζήδες χορτάσαμε.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, οι υπηρεσίες θα 'πρεπε να συμψηφίζονται καθώς, ο καταστηματάρχης προσφέρει δωρεάν διαφήμιση του καλλιτέχνη όταν μιλάμε για επιλεγμένη λίστα μουσικής κι όχι αναπαραγωγή ραδιοφώνου. Η πειρατεία, σκοτώνει τις δισκογραφικές. Η πειρατεία, απομυθοποιεί τους καλλιτέχνες κι ανεβάζει το επίπεδο της δημιουργίας. Και «υπογράφω» ως μουσικοσυνθέτης.

 

Και προσθέτω πως αν το προϊόν ενός καλλιτέχνη, δεν ενδιαφέρεται για την ευαισθησία των ακροατών/θεατών του στα κοινωνικά θέματα γενικότερα αλλά και ειδικότερα συμπεριλαμβανομένου και την ασύδοτη συμπεριφορά τους μέσω της πειρατείας, τότε το προϊόν του είναι διασκεδαστικό κι όχι ψυχαγωγικό, καθώς το διασκεδαστικό είναι αυτό το οποίο ΔΕΝ προσφέρει ψυχικά αποθέματα στους ανθρώπους.

Ένα πολύ σύντομο παράδειγμα... Ο Ελληνισμός έχει περάσει δυσκολότερες εποχές χωρίς όμως να αυτοκτονούν μέσα σε σύντομο διάστημα 3,000 άνθρωποι. Κι αυτό γιατί τους συντρόφευαν τα ποιήματα του Ελύτη, του Γκάτσου, του Σεφέρη που τα μελοποιούσαν ο Χατζιδάκις, ο Ξαρχάκος, Θεοδωράκης, ο Μαρκόπουλος, ο Πλέσσας... Είχαν Τσιτσάνη, Βαμβακάρη, Χιώτη, Καζαντζίδη, Ζαμπέτα... Και Λοΐζο. Η τέχνη παίδες δίνει λόγο ύπαρξης και ζωής στον άνθρωπο. Και η τεχνολογία είναι αυτή που την προοδεύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...