Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα που να κλειδώνει το setup σε έναν υπολογιστή


knaison

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε στη δουλειά έναν υπολογιστή από τον οποίο περνάνε διάφοροι χρήστες.

Εκεί ο καθένας εγκαθιστά και από μερικά προγράμματα, άσχετα για το σκοπό ως προς τον οποίο προορίζεται ο υπολογιστής.

Υπάρχει κάποιο λογισμικό που να μην επιτρέπει σε χρήστες πλην του administrator να κάνουν εγκαταστάσεις software? δηλαδή να ζητάει password όταν πας να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα..

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ με τον NikosKallithea είμαι:

 

Αν μιλάμε για Windows Vista και νεότερα στα οποία δεν έχει απενεργοποιηθεί ο μηχανισμός UAC, οποιοδήποτε limited user account κανονικά δε θα πρέπει να έχει δικαιώματα να τρέξει setup εφαρμογής που ζητά privilege elevation για να ολοκληρώσει την εγκατάσταση.

 

Μήπως τα επιπλέον accounts στο μηχάνημα δεν είναι limited; Μήπως οι χρήστες δουλεύουν portable εφαρμογές από στικάκια ή εφαρμογές που παίζουν με copy/paste των αρχείων τους σε έναν οποιονδήποτε folder χωρίς να χρειάζονται εγκατάσταση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ με τον NikosKallithea είμαι:

 

Αν μιλάμε για Windows Vista και νεότερα στα οποία δεν έχει απενεργοποιηθεί ο μηχανισμός UAC, οποιοδήποτε limited user account κανονικά δε θα πρέπει να έχει δικαιώματα να τρέξει setup εφαρμογής που ζητά privilege elevation για να ολοκληρώσει την εγκατάσταση.

 

Μήπως τα επιπλέον accounts στο μηχάνημα δεν είναι limited; Μήπως οι χρήστες δουλεύουν portable εφαρμογές από στικάκια ή εφαρμογές που παίζουν με copy/paste των αρχείων τους σε έναν οποιονδήποτε folder χωρίς να χρειάζονται εγκατάσταση;

Το λογισμικό είναι windows xp.

Οι χρήστες κάνουν εγκατάσταση και δεν τρέχουν portable εφαρμογές.

Από ότι καταλαβαίνω μου λέτε να κάνω δύο λογαριασμούς χρηστών, έναν administrator και

έναν απλό user, όπου θα μπαίνουν οι χρήστες.

Ως admin θα καθορίσω τα διακιώματα των users.

Πως το κάνω αυτό όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα πρέπει για αρχή να δημιουργήσεις ένα ή περισσότερα limited user accounts. Αν οι χρήστες του μηχανήματος κάνουν login ως administrator, θα έχουν δικαιώματα...administrator!

 

Τί Windows XP είναι; Home ή Professional; Στα Pro, μπορείς να εφαρμόσεις πολιτικές ασφαλείας με τον Group Policy Editor: http://support.microsoft.com/kb/307882

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα πρέπει για αρχή να δημιουργήσεις ένα ή περισσότερα limited user accounts. Αν οι χρήστες του μηχανήματος κάνουν login ως administrator, θα έχουν δικαιώματα...administrator!

 

Τί Windows XP είναι; Home ή Professional; Στα Pro, μπορείς να εφαρμόσεις πολιτικές ασφαλείας με τον Group Policy Editor: http://support.microsoft.com/kb/307882

 

Είναι xp professional.

 

Μέσα από τον πίνακα ελέγχου και την επιλογή "Χρήστες" δημιούργησα ένα νέο λογαριασμό χρήστη με περιορισμένα δικαιώματα (έχει επιλογή στις ρυθμίσεις όταν δημιουργώ το χρήστη).

 

Όταν όμως μπαίνω ως χρήστης με περιορισμένα δικαιώματα και όχι ως admin υπάρχει νέο περιβάλλον εργασίας και δεν βλέπω π.χ. τα αρχεία στην επιφάνεια εργασίας, βλέπω άλλη επιφάνεια εργασίας και δεν βλέπω τις portable εφαρμογές. 

Όλα αυτά όμως υπάρχουν όταν μπαίνω ως admin.

 

Το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να κάνω ρύθμιση στις πολιτικές ώστε ο χρήστης που έχει περιορισμένα δικαιώματα να έχει το ίδιο περιβάλλον εργασίας με τον admin (τα δικαιώματά του όμως να είναι περιορισμένα).

 

Ναι, θα πρέπει για αρχή να δημιουργήσεις ένα ή περισσότερα limited user accounts. Αν οι χρήστες του μηχανήματος κάνουν login ως administrator, θα έχουν δικαιώματα...administrator!

 

Τί Windows XP είναι; Home ή Professional; Στα Pro, μπορείς να εφαρμόσεις πολιτικές ασφαλείας με τον Group Policy Editor: http://support.microsoft.com/kb/307882

 

 

Διάβασα το άρθρο της Microsoft που παραθέτεις.

 

Πάω "RUN", "gpedit.msc", "Ρυθμίσεις Χρήστη", "Πρότυπα Διαχείρισης", "Πίνακας Ελέγχου", "Προσθαφαίρεση Προγραμμάτων", "Κατάργηση προγραμμάτων Προσθαφαίρεσης προγραμμάτων", δεξί κλικ, Ιδιότητες και επιλέγω "Ενεργός".

 

Απενεργοποιείται η δυνατότητα προσθαφαίρεσης προγραμμάτων μέσα από το πίνακα ελέγχου, αλλά ο απλός χρήστης αν κατεβάσει ένα πρόγραμμα από το νετ και τρέξει το setup, το πρόγραμμα εγκαθίσταται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...δε θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό που λες. Οι απλοί χρήστες από default δε μπορούν ούτε να εγκαταστήσουν προγράμματα ούτε να τα αφαιρέσουν από την Προσθαφαίρεση προγραμμάτων (το βήμα που ανέφερες ήταν περιττό δηλαδή, απλά απέκρυψε τη σχετική συντόμευση και τίποτα περισσότερο). :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παρέλειψα το παραπάνω βήμα επαναφέροντας τις αρχικές ρυθμίσεις.

 

Πήγα στους Χρήστες του Πίνακα ελέγχου, κλίκαρα τον χρήστη, Ιδιότητες και άλλαξα σε περιορισμένο χρήστη.

 

Τα δικαιώματα περιορίστηκαν. Ο απλός χρήστης δεν μπορεί πλέον να βάλει και να βγάλει προγράμματα.

 

Δημιουργήθηκε όμως ένα άλλο πρόβλημα. Έφτιαξε καινούργιο περιβαλλον εργασίας όπως έγραψα πιο πάνω.

Π.χ. Κάτι αρχεία που ήταν στην επιφάνεια εργασίς του admin δεν εμφανίζονται στην επιφάνεια εργασίας του απλού χρήστη.

 

Υπάρχει λύση γι αυτό το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Επιφάνεια Εργασίας δεν είναι τίποτα παραπάνω από φάκελοι και αρχεία σε ειδικό σημείο του σκληρού δίσκου. Τα Windows δημιουργούν έναν διαφορετικό τέτοιον φάκελο για κάθε ξεχωριστό user account, έτσι ώστε ο κάθε χρήστης όταν λογκάρει με το δικό του user account να μπορεί να προσωποποιήσει κατά βούληση το περιβάλλον εργασίας του (συντομεύσεις στην επιφάνεια εργασίας, στο Start Menu κλπ κλπ).

 

Εσύ τί ακριβώς συμπεριφορά θέλεις να επιτύχεις;

 

1. Απόλυτη κοινοχρησία της Επιφάνειας Εργασίας; Δηλαδή ίδια Επιφάνεια Εργασίας μεταξύ όλων των χρηστών-accounts, με τις αλλαγές που κάνει ένας εξ αυτών να αντανακλώνται αυτόματα και στους υπόλοιπους; Εδώ θέλει προσοχή, γιατί θα πρέπει οι απλοί χρήστες να έχουν δικαιώματα write στον φάκελο αυτό, οπότε θα μπορούν π.χ. να σβήνουν συντομεύσεις και/ή αρχεία που έχει δημιουργήσει εκεί ο administrator!

2. Απλά να μεταφέρεις ένα στιγμιότυπο της Επιφάνειας Εργασίας του administrator όπως είναι αυτήν τη στιγμή, στα υπόλοιπα user accounts (και από εκεί και πέρα ας αρχίσουν και οι αποκλίσεις);

3. Κάτι ενδιάμεσο μεταξύ 1 και 2;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογικη των users σε ολα τα λειτουργικά ειναι αυτη ακριβώς, δηλαδή ο καθε user να εχει την δική του επιφάνεια, τα δικα του έγγραφα, δικα του τραγούδια, ρυθμίσεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απ' όλα ενημέρωσέ μας ποια στοιχεία θέλεις να είναι κοινά με τον διαχειριστή ή έστω προσβάσιμα απ' όλους τους χρήστες:

Έγγραφα με όλους τους υποφακέλους, Περιεχόμενα Επιφάνειας Εργασίας κλπ

Ενδεικτικά σου παραθέτω δυο εικόνες για να δεις ποια στοιχεία έχουν τη δυνατότητα μετακίνησης ώστε να είναι προσβάσιμα απ' όλους τους χρήστες αν δηλωθούν κατάλληλα στο μητρώο των Windows.

post-98859-0-15582200-1367418985_thumb.jpg

post-98859-0-85825800-1367418985_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το μόνο που θέλω όλοι οι χρήστες να έχουν πρόσβαση σε όλους τους φακέλους και έγγραφα.

Ο μόνος περιορισμός που θέλω είναι να μην μπορούν να προσθαφαιρέσουν προγράμματα οι απλοί users.

 

Με λίγα λόγια θέλω να πετύχω αυτό που αναφέρει ως 1. ο parsifal πιο πάνω δηλαδή:

Απόλυτη κοινοχρησία της Επιφάνειας Εργασίας. Δηλαδή ίδια Επιφάνεια Εργασίας μεταξύ όλων των χρηστών-accounts, με τις αλλαγές που κάνει ένας εξ αυτών να αντανακλώνται αυτόματα και στους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν τα παρακάτω θα δουλέψουν γιατί δεν έχω χρειαστεί και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κάτι παρόμοιο με αυτό που ζητάς, αλλά αν μου έλεγαν να το υλοποιήσω, κάπως έτσι θα κινούμουν:

 

1. Log in ως Administrator

2. Δημιουργία ενός νέου φακέλου, ο οποίος θα παίξει το ρόλο του κοινόχρηστου Desktop, στο root ενός volume. Θα επέλεγα ένα πολύ απλό όνομα, χωρίς non-latin χαρακτήρες ούτε κενά. Π.χ. C:\CommonDesktop

3. Μεταφορά του Desktop location του Administrator στο C:\CommonDesktop ως εξής

4. Αλλαγή των special permissions και ownership του C:\CommonDesktop, ώστε το user group "Users" να έχει read-write permissions σε αυτό και σε όλα τα «παιδιά» του, τρέχοντα και μελλοντικά

5. Επανάληψη του βήματος 3 για όσα επιπλέον user accounts θέλουμε

 

 

Δοκιμάζεις τα παραπάνω με απόλυτα δική σου ευθύνη. Αν το PC εκραγεί, δεν είδα τίποτα, δεν ξέρω τίποτα! :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή στην δουλειά έχουμε παρόμοιο θέμα με τους χρήστες, αυτό που κάνω είναι να ορίσω κοινή χρήση με δυνατότητα ανάγνωση μόνο στο C:\documents and settings\allusers\desktop και εκεί έχω βάλει τα εικονίδια από τα προγράμματα που πρέπει να έχουν όλοι οι χρήστες στο desktop τους.

Μετά έχω έναν φάκελο στον C που τον ονομάζω EGGRAFA και του δίνω πλήρη δικαιώματα. Κάνω και μια συντόμευση από αυτόν τον φάκελο στο allusers\desktop και εκεί βάζουν οι χρήστες τα έγγραφα τους. Είναι βολικό έτσι για να μπορώ να τραβάω backup από αυτόν τον φάκελο σε μηχάνημα με freenas.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...