Προς το περιεχόμενο

Overclock FX 6300


f1vettel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις παρελαβα την Hyper 212 evo(η εγκατασταση δεν εχει γινει ακομα) και θα ηθελα να μου πειτε καποια πραγματα σχετικα με το o/c του FX 6300.Εχω στοχο να τον ανεβασω στα 3.8 ghz.Θα χρειαστει να ανεβασω ρευματα?Αν ναι,μεχρι ποσο μπορω να τον ανεβασω χωρις ρευματα?Ποσο θα ορισω τον πολλαπλασιαστη για να παει εκει που θελω?Θα χρειαστει να κλεισω διαφορες λειτουργιες της μητρικης?

Αυτα...Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Κανενας δεν μπορει να σου πει ποσο θα ανεβει χωρις ρευματα. Καθε κομμάτι είναι ξεχωριστο.

 

2) Η τελική συχνότητα υπολογιζεται ως πολλαπλασιαστης Χ fsb

 

3) Ισως χρειαστει να κλεισεις το cool n quit , αν και πιστευω οτι για τοσο μικρο oc δεν χρειαζεται.

 

4) Επισης πρεπει να βάλεις το ρεύμα του επεξεργαστή χειροκινητα διοτι αμα το αφήσεις στο auto  όσο ανeβάζεις συχνοτητα η μητρικη θα δίνει ότι ρευματα θέλει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Κανενας δεν μπορει να σου πει ποσο θα ανεβει χωρις ρευματα. Καθε κομμάτι είναι ξεχωριστο.

 

2) Η τελική συχνότητα υπολογιζεται ως πολλαπλασιαστης Χ fsb

 

3) Ισως χρειαστει να κλεισεις το cool n quit , αν και πιστευω οτι για τοσο μικρο oc δεν χρειαζεται.

 

4) Επισης πρεπει να βάλεις το ρεύμα του επεξεργαστή χειροκινητα διοτι αμα το αφήσεις στο auto  όσο ανeβάζεις συχνοτητα η μητρικη θα δίνει ότι ρευματα θέλει!

Ποιο ρευμα ειναι καλυτερο για τα 3.8?Αν τον παω στα 4 ποσο ρευμα να ορισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Κανενας δεν μπορει να σου πει ποσο θα ανεβει χωρις ρευματα. Καθε κομμάτι είναι ξεχωριστο.

 

 

 

Δεν υπάρχει συγκεκριμένο ρεύμα για κάθε συχνότητα. Προσπαθείς να βρείς το ελάχιστο δυνατό ρέυμα που σου δίνει σταθερότητα, και αυτό γίνεται μόνο με trial and error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ρευμα ειναι καλυτερο για τα 3.8?Αν τον παω στα 4 ποσο ρευμα να ορισω?

ξεκινα να ανεαζεις τον πολλαπλασιαστη και οταν χρειαστεις παραπανω ρευμα θα το καταλαβεις.οπως σ ειπε και ο walkersw δεν μπορουμε να ξερουμε τι ρευμα χρειαζετε καθε επεξεργαστης για πχ μπορει ο δικος σου να πηγενει 3.8 με στοκ ρευμα ενω ενας αλλος 6300 να θελει παραπανω ρευμα.ανεβαζε πολλαπλασιαστη και οταν δεις να σου πεταει τπτ μπλε οθονες η να μην δουλευει σταθερα τοτε παιξε με ρευμα.θεωρητικα μεχρι τα 3.8-3.9 θα πηγαινει με στοκ ρευμα αλλα και παλι δεν ειναι απολυτο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο συγκεκριμενος θα σου παει παραπανω...

εγω θα τον ξεκιναγα απο 4.2-4.3 με στοκ ρευμα ...

και μετα θα φτασεις σε ενα σημειο οπου θα σε κοψουν οι μνημες...

 

για μενα αρχισε σε 4.2 .πιστευω οτι στοκ μεχρι τα 4.4 και llc ενεργοποιημενο θα εισαι μια χαρα...

 

προσφατα εστησα ενα μηχανημα με fx  και αλλα με 1866mhz μνημες και παιζει απροβληματιστα στα 4.4 σταθερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να μπερδευτηκε καπου ο sobi.δεν εξηγητε διαφορετικα.

Θανο δεν μπερδευτηκα...

 

fx8320 με corsair 1600αρες και llc high ναι μεν bootare  αλλα σε very hig intel burn test δεν ηταν σταθερο το συστημα στα 4.4

fx8320 με crucial ballistix 1866mhz και llc very high intel burn test @ 4.6 το εβγαζε σταθερο το μηχανημα

 

το ιδιο εγινε και στο συστημα με τον fx6300...

αλλα με διαφορετικς συχνοτητες

δλδ δεν το εβγαζε στα 4.3 με τις corsair @ 1600

και stable @ 4.500 με τις sniper @1866mhz

 

 

Οι μνήμες που κολλάνε όταν παίζεις μονο με πολλαπλασιαστή?

 

 

το γεγονος οτι οι μητρικες πλεον εχουν llc (load line calibration )  και βαζοντας το στο auto  η στο extreme και το μηχανημα μπουταρει  δεν σημαινει οτι ειναι σταθερο στην συχνοτητα αυτη με 1600αρες η 1866 by default. για αυτο εξαλλου λενε εξω οτι οσο πιο μεγαλη συχνοτητα μνημων τοσο πιο ψηλα φτανεις χωρις να πειραξεις ρευμα.

δοκιμασμενο οχι μια αλλα περισσοτερες φορες αυτο... σε διαφορετικα συστηματα με τους ακολουθους επεξεργαστες

fx8120, fx6300, fx 8350

 

τελος , εγω απαντησα ετσι στον φετελ μιας και εχει τυχει και εχω δοκιμασει αρκετους fx  με διαφορων συχνοτητων μνημες ...και μερικα απο τα αποτελεσματα τα ειπα παραπανω...

 

no offense

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανο δεν μπερδευτηκα...

 

fx8320 με corsair 1600αρες και llc high ναι μεν bootare  αλλα σε very hig intel burn test δεν ηταν σταθερο το συστημα στα 4.4

fx8320 με crucial ballistix 1866mhz και llc very high intel burn test @ 4.6 το εβγαζε σταθερο το μηχανημα

 

το ιδιο εγινε και στο συστημα με τον fx6300...

αλλα με διαφορετικς συχνοτητες

δλδ δεν το εβγαζε στα 4.3 με τις corsair @ 1600

και stable @ 4.500 με τις sniper @1866mhz

 

 

 

 

το γεγονος οτι οι μητρικες πλεον εχουν llc (load line calibration )  και βαζοντας το στο auto  η στο extreme και το μηχανημα μπουταρει  δεν σημαινει οτι ειναι σταθερο στην συχνοτητα αυτη με 1600αρες η 1866 by default. για αυτο εξαλλου λενε εξω οτι οσο πιο μεγαλη συχνοτητα μνημων τοσο πιο ψηλα φτανεις χωρις να πειραξεις ρευμα.

δοκιμασμενο οχι μια αλλα περισσοτερες φορες αυτο... σε διαφορετικα συστηματα με τους ακολουθους επεξεργαστες

fx8120, fx6300, fx 8350

 

τελος , εγω απαντησα ετσι στον φετελ μιας και εχει τυχει και εχω δοκιμασει αρκετους fx  με διαφορων συχνοτητων μνημες ...και μερικα απο τα αποτελεσματα τα ειπα παραπανω...

 

no offense

 

Βρε για να το λες εσυ έτσι θα είναι δεν αντιλέγω.. ετσι και αλλιως δεν εχω πιασει fx στα χερια μου ακομη για να ξερω τι παιζει. Απλα μου φανηκε περιεργο επεξεργαστής που κλοκάρεται με πολλαπλασιαστη να επιρεαζεται απο τις μνήμες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...