Προς το περιεχόμενο

Θορυβωδης ψυκτρα σε htpc


stabill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους και ολες!

Εχω ενα HTPC με επεξεργαστη AMD Athlon X2, του οποιου η (εργοστασιακη) ψυκτρα εδω και καιρο (για να μην πω απο την αρχη...) κανει απιστευτο θορυβο, σε σημειο που δεν μπορω να παρακολουθησω ταινια...

Το μηχανημα ειναι τοποθετημενο σε επιπλοσυνθεση κατω απο την tv, οχι εντελως κλειστο και "σφηνωμενο", αλλα και με οχι ιδιαιτερο χωρο γυρω-γυρω... Δεν λες οτι παιρνει ... πολλες "αναπνοες", ουτε ομως κι οτι "σκαει"...

Ομολογω οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με ψυκτρες, παντα σε οποιο pc και να ειχα αφηνα την "μαμα" μεσα...

Τωρα ομως η κατασταση δεν παει αλλο που λενε!

Αρχικα σκεφτηκα να αλλαξω ανεμιστηρα στην ηδη υπαρχουσα (δεν ξερω αν μπορω να βρω ευκολα), αλλα μια σιγουρα καλυτερη λυση θα ηταν να βαλω μια καινουργια ψυκτρα...

Τι να διαλεξω ομως?

Πρωτα απ'ολα θα πρεπει να μην ειναι ογκωδης ωστε να χωραει στο κουτι (θα postαρω αυριο φωτογραφιες για να δειτε πως ακριβως ειναι το κουτι και οι χωροι του, τωρα ειμαι δουλεια!)

Δευτερον θα πρεπει να ειναι χαμηλο το επιπεδο θορυβου, αλλα ποσο? Ψαχνοντας εδω κι εκει, διαβαζω για 20 db, για 30db, για 40 db... Δεν μπορω να καταλαβω ομως την διαφορα που μπορει να εχουν τα συγκεκριμενα νουμερα στο αυτι!!!!!

Τριτον δεν θα ηθελα να δωσω πανω απο 20-30 euros, φανταζομαι οτι μεσα σε αυτη τη τιμη, σιγουρα θα παρω κατι καλυτερο απο αυτο που εχω...

Οποιος γνωριζει, ας μου δωσει μερικες κατευθυνσεις!

Ευχαριστω πολυ, καλη Ανασταση και καλο Πασχα!!!

 

Υ.Γ. Στην υπογραφη μου βλεπετε το αλλο pc που εχω, δεν αφορα αυτο που αναφερομαι τωρα...! Οταν ομως καλοκαιριασει, "χαλαει τον κοσμο" και αυτο, κυριως οταν παιζω παιχνιδια!!! :-D :-D
  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες πληροφοριες ακομα +photos:

 

To κουτι ειναι ενα NOX Media (140mm (H) x 370mm (W) x 450mm (D) )

 

Μερικες φωτογραφιες απο το πως το βρηκα οταν το ανοιξα (κυριως το επιμαχο σημειο, επεξεργαστης/ψυκτρα)

 

post-83222-0-25080900-1367557945_thumb.jpg

 

post-83222-0-11612500-1367558069_thumb.jpg

 

post-83222-0-25241700-1367558087_thumb.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε socket/motherboard για να δούμε αν κυκλοφορεί καμία ταιριαστή ψήκτρα...

 

Μεγειά!...

 

http://www.eworld.com.gr/eworld/products/details/1224/Scythe-Shuriken-Rev.B-SCSK-1100-CPU-Cooler

 

 

..και βάλε και άλλη θερμαγώγιμη (με σωστό τρόπο).

 

Φιλικά, Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια Αsus ειναι, η M3A-H/HDMI (AMD AM2+/AM2)

 

(πως μπορω να καθαρισω το σημειο επαφης επεξεργαστη-ψυκτρας? 'Η να το αφησω ετσι?)

 

 

Τη βρήκα τη μητρική, έτσι μπόρεσα να βρω και κατάλληλη ψήκτρα. ΑΝ η συγκεκριμένη χωράει στο κουτί σου, είναι μονόδρομος για σένα. Βάλτη να ησυχάσεις, δε θα πιστεύεις στ'αυτιά σου...

 

Περί καθαρισμού της θερμαγώγιμης, προτείνεται βενζίνη (και καλά), προσωπικά χρησιμοποιώ ολίγον καθαρό οινόπνευμα σε μία βατονέτα και σιγά σιγά γίνεται λαμπίκος. Η νέα σου ψήκτρα υποθέτω ότι συνοδεύεται από μία καλούτσικη θερμαγώγιμη, καθάρισε το DIE απο την παλιά και βάλε πάνω ελάχιστη ποσότητα και μετά άπλωσε την ομοιόμορφα με κάποια πλαστική κάρτα. Κουμπώνεις τη νέα ψήκτρα και πάπαλα... ;)

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ με τίποτα έτσι!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους και ολες!

 

Εχω ενα HTPC με επεξεργαστη AMD Athlon X2, του οποιου η (εργοστασιακη) ψυκτρα εδω και καιρο (για να μην πω απο την αρχη...) κανει απιστευτο θορυβο, σε σημειο που δεν μπορω να παρακολουθησω ταινια...

 

Το μηχανημα ειναι τοποθετημενο σε επιπλοσυνθεση κατω απο την tv, οχι εντελως κλειστο και "σφηνωμενο", αλλα και με οχι ιδιαιτερο χωρο γυρω-γυρω... Δεν λες οτι παιρνει ... πολλες "αναπνοες", ουτε ομως κι οτι "σκαει"...

 

Ομολογω οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με ψυκτρες, παντα σε οποιο pc και να ειχα αφηνα την "μαμα" μεσα...

 

Τωρα ομως η κατασταση δεν παει αλλο που λενε!

 

Αρχικα σκεφτηκα να αλλαξω ανεμιστηρα στην ηδη υπαρχουσα (δεν ξερω αν μπορω να βρω ευκολα), αλλα μια σιγουρα καλυτερη λυση θα ηταν να βαλω μια καινουργια ψυκτρα...

 

Τι να διαλεξω ομως?

 

Πρωτα απ'ολα θα πρεπει να μην ειναι ογκωδης ωστε να χωραει στο κουτι (θα postαρω αυριο φωτογραφιες για να δειτε πως ακριβως ειναι το κουτι και οι χωροι του, τωρα ειμαι δουλεια!)

 

Δευτερον θα πρεπει να ειναι χαμηλο το επιπεδο θορυβου, αλλα ποσο? Ψαχνοντας εδω κι εκει, διαβαζω για 20 db, για 30db, για 40 db... Δεν μπορω να καταλαβω ομως την διαφορα που μπορει να εχουν τα συγκεκριμενα νουμερα στο αυτι!!!!!

 

Τριτον δεν θα ηθελα να δωσω πανω απο 20-30 euros, φανταζομαι οτι μεσα σε αυτη τη τιμη, σιγουρα θα παρω κατι καλυτερο απο αυτο που εχω...

 

Οποιος γνωριζει, ας μου δωσει μερικες κατευθυνσεις!

 

Ευχαριστω πολυ, καλη Ανασταση και καλο Πασχα!!!

 

Υ.Γ. Στην υπογραφη μου βλεπετε το αλλο pc που εχω, δεν αφορα αυτο που αναφερομαι τωρα...! Οταν ομως καλοκαιριασει, "χαλαει τον κοσμο" και αυτο, κυριως οταν παιζω παιχνιδια!!! :-D :-D

  :-D

Δοκιμασε να ελεγξεις στροφες ανεμιστηρα με προγραμμα, ή fan controller:

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200003422

http://www.okcomputer.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_css.tpl&product_id=349&category_id=44&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=56

[Athlon X2 ειναι => θα μπορουσες να μεινεις και με το stock cooler του....]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη βρήκα τη μητρική, έτσι μπόρεσα να βρω και κατάλληλη ψήκτρα. ΑΝ η συγκεκριμένη χωράει στο κουτί σου, είναι μονόδρομος για σένα. Βάλτη να ησυχάσεις, δε θα πιστεύεις στ'αυτιά σου...

 

Περί καθαρισμού της θερμαγώγιμης, προτείνεται βενζίνη (και καλά), προσωπικά χρησιμοποιώ ολίγον καθαρό οινόπνευμα σε μία βατονέτα και σιγά σιγά γίνεται λαμπίκος. Η νέα σου ψήκτρα υποθέτω ότι συνοδεύεται από μία καλούτσικη θερμαγώγιμη, καθάρισε το DIE απο την παλιά και βάλε πάνω ελάχιστη ποσότητα και μετά άπλωσε την ομοιόμορφα με κάποια πλαστική κάρτα. Κουμπώνεις τη νέα ψήκτρα και πάπαλα... ;)

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ με τίποτα έτσι!!!!!!!!

 

 

Για ποια ψυκτρα λες? :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε socket/motherboard για να δούμε αν κυκλοφορεί καμία ταιριαστή ψήκτρα...

 

Μεγειά!...

 

http://www.eworld.com.gr/eworld/products/details/1224/Scythe-Shuriken-Rev.B-SCSK-1100-CPU-Cooler

 

 

..και βάλε και άλλη θερμαγώγιμη (με σωστό τρόπο).

 

Φιλικά, Ε.

Post #3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιανουν λιγο τα χερια σου τον ανεμιστηρα στο stock amd cooler τον αλλαζεις.
Αλλα και με τον δικο του να μεινεις λυση = να εμποδισεις maximum στροφες του!
[Μιας και λες για Athlon X2, δεν πρεπει να εχεις θεμα με θερμοκρασιες για αυτο].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, χρονια πολλα, Χριστος Ανεστη!!!

Μετα απο τις Αγιες ημερες, αρχισα παλι τις δοκιμες μου... tongue.gif

Καθαρισα καλα επεξεργαστη & ψυκτρα, εβαλα καινουργια παστα, μειωσα απο το bios τις στροφες του ανεμιστηρα (απο performace σε optimal) και το αναψα...

Ο θορυβος ηταν σχεδον ανυπαρκτος, αλλα να σημειωθει οτι το μηχανημα ηταν εκτος επιπλου & χωρις καπακι... Η θερμοκρασια δεν ανεβηκε πανω απο τους 46-47 βαθμους (CoreTemp).

Οταν ομως το εκλεισα και το εβαλα στην θεση του, τα πραγματα αλλαξαν... Ο θορυβος δυναμωσε (οχι οπως πριν αφου πια ειναι στο optimal), η θερμοκρασια παντως ΔΕΝ ανεβηκε...
Εβαλα μια ταινια να παιζει (αυτη ειναι ουσιαστικα η χρηση του μηχανηματος), ο θορυβος εννοειται οτι εξακολουθησε, ισως οχι τοσο ενοχλητικος οπως παλια, αλλα.... ακουγοταν και η θερμοκρασια εφτασε περιπου τους 55 βαθμους...

Με λιγα λογια: Απο θερμοκρασιες θεωρω οτι ειμαι ΟΚ. Ο θορυβος ομως δεν "γιατρευεται"... slap.gif weep.gif

Πιστευετε οτι με αλλαγη ψυκτρας, θα κερδισω κατι, ή και παλι θα εχω θεμα?

Και να παρω καινουργια, σιγουρα δεν θα διαθεσω πανω απο 30-40 euros... (π.χ. αυτη που μου προταθηκε πιο πανω...) Αξιζει (ΤΕΛΙΚΑ)? hmmm.gifhmmm.gifhmmm.gif

Επεξ/σία από stabill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xρόνια Πολλά και από μένα!

 

Έχω την υποψία ότι εκτός από τη σχετικά θορυβώδη ψήκτρα, το ίδιο το κουτί του υπολογιστή λειτουργεί ως ηχείο που ενισχύει το θόρυβο λόγω θέσης στην οποία βρίσκεται κάπου μέσα στο έπιπλο που το φιλοξενεί. Δλδ εκτός από τα φαινόμενα φίμωσης της ροής αέρα, έχεις μάλλον να αντιμετωπίσεις και φαινόμενα ενίσχυσης/συντονισμό.

 

Θα μπορούσες να το πας αρκετά μακριά "νεκρώνοντας" ηχητικά το κουτί με διάφορους τρόπους (αδρονοποίηση/απομόνωση) και μάλιστα αρκετά οικονομικά, αλλά το μέγιστο κέρδος θα το επιτύχεις πιστεύω εγκαθιστώντας τη Scythe... Είμαι σίγουρος ότι μόλις τη βάζεις πάνω και "ακούσεις" θα σκεφτείς "ΓΙΑΤΙ δεν το έκανα τόσον καιρό????????". ;)

YΓ. Το κόστος που καλείσαι να πληρώσεις είναι πενιχρό σε σύγκριση με την peace of mind που θα σου αποφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xρόνια Πολλά και από μένα!

 

Έχω την υποψία ότι εκτός από τη σχετικά θορυβώδη ψήκτρα, το ίδιο το κουτί του υπολογιστή λειτουργεί ως ηχείο που ενισχύει το θόρυβο λόγω θέσης στην οποία βρίσκεται κάπου μέσα στο έπιπλο που το φιλοξενεί. Δλδ εκτός από τα φαινόμενα φίμωσης της ροής αέρα, έχεις μάλλον να αντιμετωπίσεις και φαινόμενα ενίσχυσης/συντονισμό.

 

Θα μπορούσες να το πας αρκετά μακριά "νεκρώνοντας" ηχητικά το κουτί με διάφορους τρόπους (αδρονοποίηση/απομόνωση) και μάλιστα αρκετά οικονομικά, αλλά το μέγιστο κέρδος θα το επιτύχεις πιστεύω εγκαθιστώντας τη Scythe... Είμαι σίγουρος ότι μόλις τη βάζεις πάνω και "ακούσεις" θα σκεφτείς "ΓΙΑΤΙ δεν το έκανα τόσον καιρό????????". ;)

 

YΓ. Το κόστος που καλείσαι να πληρώσεις είναι πενιχρό σε σύγκριση με την peace of mind που θα σου αποφέρει.

Την ψυκτρα θα την παραγγειλω σιγουρα, νομιζω οτι ειναι "μονοδρομος"...!

 

Αυτο το αλλο που μου λες (αδρανοποιηση/απομονωση), τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, η απονόμωση περιγράφει ακριβώς ότι λέει η λέξη: να απομονώσεις το κουτί κατά κύριο λόγο από την επιφάνεια πάνω στην οποία κάθεται, έτσι ώστε να παραμείνουν οι κραδασμοί και οι δονήσεις που υφίστανται μέσα στο κουτί. Σημεία επαφής μεταξύ κουτιού και επίπλου είναι τα 4 (συνήθως) ποδαράκια, οπότε αν αυτά είναι μεταλλικά τα αντικαθιστάς με λαστιχένια ή αν τα υφιστάμενα λαστιχένια έχουν "πετρώσει", απλώς βάζεις καινούργια. Πατέντα-ολέ λαστιχένια ποδαράκια μπορείς να βρεις σε οποιοδήποτε μαγαζί με υδραυλικά είδη, είναι οι περιβόητες "τάπες" που μπαίνουν στα καζανάκια (μαύρες λαστιχένιες ροδέλες πάχουν αρκετών χιλιοστών μεγέθους κέρματος 1 ευρώ).

 

Ακόμη πιο σκληροπυρινικό μέτρο είναι να χρησιμοποιήσεις ποδαράκια-ακίδες, τέτοια που βάζουμε στα ηχεία, έτσι ώστε να εκμηδενίζεται το εμβαδόν επαφής των δύο σωμάτων, άρα εκμηδενίζεται και το ποσοστό κραδασμών/δονήσεων/ήχου που περνάει από το ένα στο άλλο. Τα αποτελέσματα είναι μεν θεαματικά, αλλά πολλές φορές υπάρχουν ζητήματα τόσο στην εγκατάσταση στο κουτί, όσο και κατά τη χρήση, καθώς οι ακίδες στην κυριολεξία πληγώνουν/τρυπάνε κυρίως ξύλινες επιφάνειες.

 

Όσον αφορά την αδρανοποίηση, αυτή σχετίζεται με την ενίσχυση με "μάζα" των ίδιων των τοιχωμάτων του κουτιού, έτσι ώστε αυτά να λειτουργούν κατά το δυνατόν λιγότερο ως "ηχείο". Για το σκοπό αυτό μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάφορα ηχομονωτικά φύλλα με βάση την πίσσα, που μπορούν να βρεθούν σε αρκετά μεγάλη ποικιλία ποιοτήτων. Η παλέτα επιλογών ξεκινά από τη γνωστή κεραμυδομόνωση για σκεπές (φύλλο αλουμινίου + κολλώδης πίσσα) και μπορείς να φτάσεις μέχρι τα πολύ "ανεβασμένα" εξειδικευμένα ηχομονωτικά φύλλα για χρήση car-audio (Dynamat Original-Extreme, Audio System, Hollywood Sound κτλ κτλ κτλ). H κοινή μόνωση είναι πολύ φτηνή, αλλά θέλει και λίγη προσοχή στην εγκατάσταση για να κολλήσει καλά, ενώ δε θα αποφύγεις ίσως και κάποιες "χημικές" μυρωδιές αναλόγως ποιότητας/παρτίδας. Με τα υπόλοιπα ακριβά εξειδικευμένα προϊόντα δεν υφίσταται κανένα τέτοιο θέμα, κολλάνε μία κι έξω, ούτε μυρωδιές ούτε τίποτα. Η τιμή τους βέβαια είναι σχετικά τσιμπημένη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...