Προς το περιεχόμενο

Καλωδιωση σε καινουριο σπιτι


ababapanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί να βάλεις το Modem router στο τοιχείο αυτό;

 

To modem/router θα είναι στο σημείο που θα κάνεις τον κεντρικό "κόμβο" του σπιτιού.

 

Αν θες σε εκείνο το σημείο να έχεις και μία κάμερα η οποία παίζει με UTP, τότε όπως θα περνάς την γραμμή από το τοιχείο προς το σημείο που θα κάνεις τον κεντρικό κόμβο, περνάς παράλληλα και extra καλώδιο για την κάμερα.

 

Γιατι ακομα το σπιτι δεν ειναι ετοιμο, αλλα οι καμερες πρεπει να μπουνε για λογους ασφαλειας και ο μονος τροπος ειναι για 1-2 μηνες προσορινα το ρουτερ να βρισκεται στο τοιχειο κλειδωμενο σε κουτι βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τότε κάνε μία λίγο μεγαλύτερη κατασκευή σαν εξωτερικό κουτί που θα κλειδώνει μέσα του το κουτί με την ρεγκλέτα και κλείδωσε εκεί το modem router.
 

Αν είναι προσωρινό βάλε ένα μικρό routerακι και θα σαι μία χαρά.

 

Υποθέτω ότι έχεις υπολογίσει ότι θα χρειαστείς και ρεύμα για οποιοδήποτε εξοπλισμό βάλεις εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω στο ιντερνετ να βρω κουτι στεγανο IP66 αλλα δεν βρησκω και πολλα που να ειναι για να περναν καλωδια....

 

Ενα που βρηκα ειναι αυτο αλλα ειναι IP44 ...  http://blog.stathisnet.gr/ProductDetails/3f6b9849-de54-465e-ac94-1ee0eaafa63e.aspx?family=ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ%20ΒΙΟΜΗΧ&group=ΚΟΥΤΙΑ

 

  κανει  για την δουλεια που το θελω? δηλαδη μεσα σε αυτο θα μπει η ρεγκλετα?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.nazos.gr/files/uploads/KATALOGOS%20GR%20BIOM%20PINAKES%20ABB.pdf

 

Τώρα επειδή πολλοί θα το θεωρήσουν overkill το IP66 και ίσως βγει λίγο πιο ακριβό από αυτά που σκέφτεσαι να δώσεις βάλε γενικά ένα κουτάκι με σχετικά καλό IP για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Εγώ προσωπικά αν είναι το κουτί σε εξωτερικό χώρο κοιτάω να βάζω καλό κουτί για να έχω όσο το δυνατόν καλύτερη προστασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτισω κατι ακομα, τωρα που θα μου φερει ο ΟΤΕ την γραμμη μεχρι την εισοδο του οικοπεδου, εκει μου ειπε οτι πρεπει να εχω ενα τοιχειο για να μου την τοποθετησει.... Εκει ομως στο τοιχειο πως θα μου τερματισει την γραμμη? δηλαδη το καλωδιο που θα μου βαλει σε τι βισμα θα καταληγει? RG45? αν οχι , μπορω να βαλω κατι εγω εκει για να ειναι σε RG45 και απο εκει να καταληγει στο σπιτι?

συνηθως στα περισσοτερα σπιτια στην εισοδο του σπιτιου φτιαχνετε ενα κλειστο σπιτακι πως να το πω για να μπει το ρολοι της δεη μεσα.και πορτουλα απο αλουμινιο η παραθυρο πεστο οπως θες για να εχεις προσβαση.οποτε εκειμεσα ηδη δεν μπαινουν νερα κτλ και εκειμεσα δεν ειναι υποχρεωτικο το κουτακι του οτε που θα τερματιστει το καλωδιο να ειναι στεγανο γιατι ολο το γυρω γυρω ειναι στεγανο.εκτος αν σηκωσεις μονο ενα τοιχο χυμα που το θεωρω δυσκολο γιατι η δεη δεν θα αφησει το ρολοι ετσι να βρεχεται.

 

Ότι λέει ο poulinos στο προηγούμενο post.

 

Στο τοιχείο θα πρέπει να έχεις προεγκαταστήσει ένα μικρό κουτάκι, το οποίο συνηστώ να είναι IP66 για προστασία από σκόνη και νερό.

Προσοχή να είναι IP με υποδοχή για καλώδιο και όχι μετά να το τρυπήσετε και να χάσει την στεγανότητα του.

Αν το κουτί είναι σε εξωτερικό χώρο εύκολα προσβάσιμο και από άλλους συνηστώ να υπάρχει και η δυνατότητα κλειδώματος (είτε στο κουτί μικτονόμησης είτε με εξωτερικό κουτί/κατασκευή) για την αποφυγή υποκλοπών κλπ.

 

 

Δεν τερματίζουν σε κάποιο βύσμα, αλλά όπως είπε ο poulinos μέσα σε αυτό θα βάλεις μία οριολωρίδα (ρεγκλέτα) πάνω στην οποία θα σου τερματίσουν την γραμμή.

Εκεί θα κάνεις και την μικτονόμηση με το καλώδιο που θα μεταφέρει την γραμμή στον κεντρικό κόμβο του σπιτιού.

αν η ολη εγκατασταση ειναι προσωρινη τοτε μπορει να βαλει ηλεκτρολογικο κουτακι.δεν μπαινουν νερα μεσα και δεν χρειαζεται να ειναι τρυπημενο απο default>απλα ολα τα καλωδια θα μπουν απο τις φλατζες απο κατω και αν θελει μπορει να τις μονωσει μετα με σιλικονη.που δεν ειναι υποχρεωτικο δεν μπαινει νερο απο κατω.αλλα για προσωρινο αυτο.

 

Γιατι ακομα το σπιτι δεν ειναι ετοιμο, αλλα οι καμερες πρεπει να μπουνε για λογους ασφαλειας και ο μονος τροπος ειναι για 1-2 μηνες προσορινα το ρουτερ να βρισκεται στο τοιχειο κλειδωμενο σε κουτι βεβαια

τα ηλεκτρολογικα παντως ειναι καλη εγγυημενη λυση ακομα και σε βροχες και ειναι φτηνα σε τιμη.απλα δεν κλειδωνουν βεβαια.

 

ψαχνω στο ιντερνετ να βρω κουτι στεγανο IP66 αλλα δεν βρησκω και πολλα που να ειναι για να περναν καλωδια....

 

Ενα που βρηκα ειναι αυτο αλλα ειναι IP44 ...  http://blog.stathisnet.gr/ProductDetails/3f6b9849-de54-465e-ac94-1ee0eaafa63e.aspx?family=ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ%20ΒΙΟΜΗΧ&group=ΚΟΥΤΙΑ

 

  κανει  για την δουλεια που το θελω? δηλαδη μεσα σε αυτο θα μπει η ρεγκλετα?  

Θες κατι μεγαλο για να μπει μεσα η ρεγκλετα για αυτο ειπα ηλεκτρολογικο.αν θες να κλειδωνεις υπαρχουν και μεταλλικοι πινακες που κλειδωνουν εκτος οπως ειπα πιο πανω αμα δεν ειναι μονο τοιχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αυτη εδω η κουλουρα CAT6 300 μετρα   http://www.texnologia.gr/index.asp?mod=eshop_item&ID=21452574&p=9293

 

  που βρηκα σε καλη τιμη ειναι οκ για να περασω καλωδιωσεις στο νεο σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, επειδη τα εχω δει μπροστα μου που δε τα καναμε σε καινουργιο σπιτι θα σου πω 3-4 ιδέες να τις εχεις κατα νου (όπως ζητας).

 

Καταρχήν δε βρίσκω το λογο και για patch panel και για switch.

 

Κατα δεύτερον, για μένα, φέρε τη γραμμη του ΟΤΕ στο υπογειο και ξεκινά με δύο καλώδια 5e απο εκει για κάθε δωμάτιο/χωρο (εφοσον θα περάσεις ενα δικτυο ενα τηλεφωνο κλπ δε χρειάζεται 6αρι για το 1000αρι δικτυο, αν δεν κάνω λαθος)

 

Πέρνα καλώδια συναγερμού. ναι πέρνα! Φθηνό καλώδιο, θες συνεγερμού (εχει μεσα 5 μονα), θες 5e... τη δουλεια τους θα την κάνουν... Να καταλήγει σε ένα σημείο ή κοντα σε ενα σημειο που προβλέπεις οτι θα χρειαστείς κάποιο σημείο ελεγχου (επαφή/ματι/πληκτρολόγιο/σειρήνα κοκ)

 

Απο το ιδιο καλώδιο με video balun μπορει να περάσει και εικόνα για κάμερες με εξαιρετική κατα τη γνώμη μου απόδοση (προφανώς οχι hd)...

ΟΠΟΤΕ αυτη η καλωδίωση θα ειναι win win, 2 σε 1 όπως θες πες το! Εχε κατα νου οτι αυτά τα καλώδια μπορεί να χρησιμοποιηθούν μελλοντικά ακόμα και για τηλέφωνο / δίκτυο αν κατι πάει πολύ στραβά ή για οποιαδήποτε άλλη χαμηλής τασης χρήση (λόγω προδιαγραφών και για αποφυγη παρεμβολών).

Υπάρχουν επίσης και λύσεις με ip cams που μπορείς να τρέξεις χρησιμοποιώντας τα 6 απο τα 8 καλώδια του utp σε κατοστάρι δίκτυο...

 

Τέλος, πολύ σημαντικό για μένα, πέρνα όπως ειπες σε κάθε χώρο και απο μία διπλή μπρίζα tv/sat με ξεχωριστα καλώδια (μετριας/καλής ποιότητας για να τα εχεις "μια ζωή").

 

Επίσης μίας και χτιζεις τωρα κάνε πρόβλεψη για κλιματισμό (πριζες/σωληνώσεις) καθώς και αρκετές πριζες σε κάθε χώρο. Ειναι αμαρτια να τραβας πολύμπριζα και προεκτάσεις μεθαύριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...