Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με snr margin σε baudtec router


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετω το forum!
Τον τελευταιο καιρο αντιμετοπιζω ενα προβλημα με το internet.(εχω conn-x 2 mbps) Πολλες φορες η ταχυτητα πευτει απελπιστικα  με αποτελεσμα οι σελιδες να αργουν πολυ και να κολλαν.Για να καταλαβετε δεν μπορω να δω βιντεο στο youyube σε 320ρ. Μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα βρηκα επιτελους το προβλημα!!!Εδω ομως θελω την βοηθεια σας...Τα στατιστικα της γραμμης μου ειναι αυτα:

Line attenuation: 40.2db down

data rate: 2048kbps down
Δεν γραφω το snr margin γιατι θα τα εξηγησω ολα παρακατω με λογια :)
Για να ειναι σταθερη η γραμμη και να πιανω και τα 2mbps που πληρωνω το snr margin πρεπει να ειναι απο         15db εως 22db down στο περιπου.Οταν βρισκεται σε αυτα τα νουμερα το snr margin ολα πανε καλα...Μερικες φορες ομως το snr margin πεφτει στα 6db εως 10db περιπου με αποτελεσμα να εχω το προβλημα που σας ειπα στην αρχη.Το router που εχω ειναι το baudtec.Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να μενει το snr margin στο 17-18db down περιπου για να ειναι η γραμμη μου οπως πρεπει???
Ευχαριστω προκαταυολικα :)

Επεξ/σία από Sotoc97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.ανοιγεις ενα θεμα και σε 2 ωρες περιμενεις απαντηση.ειναι πασχα δεν ειναι ολοι πανω απο το forum.

β.η γραμμη σου θα πρεπε να παιζει κανονικα ακομα και με 6 margin.

γ.οτι μεταβαλεται το margin δεν μπορεις να πειραξεις κατι στο ρουτερ για να διορθωθει.οποτε εχουμε τα παρακατω.

α.το ρουτερ να εχει καποιο θεμα.αρκετα δυσκολο.

β.να εχεις ξεχασει καποιο φιλτρο σε καποιο τηλεφωνο η να εχει θεμα καποιο φιλτρο η καποια συσκευη η να εχεις πριζακι με πυκνωτη κτλ.τα βγαζεις ολα απο πανω αφηνεις το ρουτερ σε μια πριζα και το παρακολουθεις.

γ.προβλημα καλωδιωσης ειτε δικιας σου ειτε στο κομματι του οτε.αν δεν μπορεις να τσεκαρεις κατανεμητη απλα το δινει βλαβη σε οτε για ελεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε.Αν δηλωσω βλαβη στον οτε σωθηκα...Υπαρχουν πολυ καλυτερες γραμμες που ο οτε απλα δεν νοιαζεται να διορθωσει.Στην δικια μου θα κολλησει?Τελος παντων θα δοκιμασω να αφησω μονο το router στην πριζα οπως ειπες και βλεπουμε.Το τηλεφωνημα στον οτε θα το αφησω για τελευταιο.Και παλι ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε.Αν δηλωσω βλαβη στον οτε σωθηκα...Υπαρχουν πολυ καλυτερες γραμμες που ο οτε απλα δεν νοιαζεται να διορθωσει.Στην δικια μου θα κολλησει?Τελος παντων θα δοκιμασω να αφησω μονο το router στην πριζα οπως ειπες και βλεπουμε.Το τηλεφωνημα στον οτε θα το αφησω για τελευταιο.Και παλι ευχαριστω :)

αν εχεις τοσο κυμαινομενο margin θεωρειται προβλημα.απλα μπορει να ειναι και κατι στην καλωδιωση του σπιτιου και οχ υποχρεωτικα στο κομματι του οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολο να ειναι bug.και αμα ηταν bug δεν θα πρεπε να εχει προβληματα η γραμμη του που μας λεει οτι εχει οταν το margin πεφτει χαμηλα.απλα θα πρεπε κανονικα πεσει πιο χαμηλα το margin για να εχει θεμα χωρις να ειναι παντα standard αυτο αλλα most of the times.βεβαια εχει και ενα 40 attenuation:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...