Προς το περιεχόμενο

Νέα Μητρική


paxara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση πρώτα απ' όλα σε όλους ;)

 

Λοιπόν, όπως λέει και ο τίτλος, θα ήθελα να κάνω αναβάθμιση την μητρική μου κάρτα.

Το παρόν σύστημά μου είναι αυτό:

 

CPU
Name Intel Core 2 Quad Q9400
Package Socket 775 LGA
Technology 45nm

RAM:
Type DDR2
Size 4096 MBytes
Channels # Dual
DRAM Frequency 333.3 MHz

Motherboard:
Manufacturer Gigabyte Technology Co., Ltd.
Model G31M-S2L (Socket 775)
Chipset Vendor Intel
Chipset Model P35/G33/G31
Chipset Revision 10
Southbridge Vendor Intel
Southbridge Model 82801GB (ICH7/R)
Southbridge Revision A1

Κάρτα γραφικών:

http://www.asus.com/Graphics_Cards/EAH6870_DC2DI2S1GD5/

 

Σκέφτομαι να πάρω αυτήν τη μητρική:

 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.526015

 

..και αφού αλλάξω και μητρική, θα πάρω και περισσότερη και ποιο γρήγορη RAM.

 

Η μητρική λέτε είναι καλή;

Αν  έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, ελεύθερα απλά κατά προτίμηση Gigabyte ή ASUS.

 

Ευχαριστώ πολύ όλους για ακόμα μια φορά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη 4GB και θα πάω στα 8. Δεν νομίζω ότι η CPU μου είναι άχρηστη. Με πηγαίνει άνετα μερικά χρονάκια ακόμα, όπως και η κάρτα γραφικών μου.

 

50€ motherboard & άλλα 65€ RAM νομίζω είμαι καλυμμένος για αρκετό καιρό..

 

P.S: RAM

 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.550423
ή

 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.549296
---------------

 

Δεν ειπες ομως ποσα mb ειναι η ραμ σου; 2 ετσι;

Το έγραψα ποιο πάνω.

 

RAM:

Type DDR2

Size 4096 MBytes

Channels # Dual

DRAM Frequency 333.3 MHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική σου υποστηρίζει DDR2 απ' ότι βλέπω παραπάνω. Επομένως οι μνήμες θα είναι ακριβότερες, και το θεωρώ άσκοπο να του βάλεις άλλα 8gb εφόσον δεν κάνεις βαριά χρήση (δεν ξέρω βέβαια αλλά υποθέτω), επίσης δεν θα κερδίσεις τίποτα με την αλλαγή της κάρτας. Άποψή μου λοιπόν είναι να τα κρατήσεις ακόμη, ανέβασε λίγο και τον επεξεργαστή και όταν πραγματικά δεις ότι δεν σε ικανοποιεί, πήγαινε σε άλλο socket.

Φιλικά πάντα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC μου είναι για gaming. Οι τωρινές μνήμες μου είναι ddr2 αλλά με την νέα μητρική ddr3. Επίσης ο φίλος Vtester που λέει για RAM, είναι 1600. H νέα μητρική υποστηρίζει μέχρι 1333.

Τέλος snakes,  Την μητρική την αλλάζω από ανάγκη, διότι η τωρινή μου, δυστυχώς δεν υποστηρίζει περισσότερο από 4GB ούτε ddr3.

Ευχαριστώ guys!

 

Btw snakes, βλέπω την ίδια μητρική με αυτήν που θέλω να πάρω φοράς. Είναι καλή; Σου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα; Πόσο καιρό την έχεις; :D

 

"MOBO: Gigabyte GA-G41M-Combo"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μνήμες να ξέρεις βάσει spd δουλεύουν και στα 1333. Συμφωνώ και εγώ με τα παιδιά να το κρατήσεις όπως είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ανάγκη να βάλεις 8 Gb Ram . Μια χαρά είσαι. Το να δώσεις 50+65 =115 ευρώ απλά για 4 gb ram παραπάνω είναι από τις πιο κακές αγορές που μπορείς να κάνεις.

 

Και άμα θέλεις τόσο πολύ να το κάνεις πάρε τουλάχιστον 1600 mhz ram η και περισσότερο . Άμα δίνεις 65 δώσε άλλα 5 ευρώ και πάρε Link.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.556258">1866 mhz ώστε να σου μείνει κάτι σε μελλοντική αναβάθμιση και να έχεις σπαταλήσει μόνο τα λεφτά της motherboard. Ακόμη και στο τωρινό σου μηχάνημα θα έχουνε καλύτερα Timmings. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σκέψη μου είναι η εξής:
Ο υπολογιστής μου, κλείνει 5 χρόνια ζωής το Σεπτέμβρη και η μοναδική αναβάθμιση που του έχω κάνει σε όλον αυτό το καιρό, είναι πέρσι ίδια εποχή, που πήρα καινούρια gpu (από 9600GT πήγα στην HD6870).
Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με κανένα παιχνίδια ως τώρα. Το μόνο θέμα που προκύπτει, είναι τώρα με κάποια νέα games (βλ. Metro: Last Light, Battlefield 4 etc..) τα οποία θέλουν 6GB RAM. Η cpu μου έχει ακόμα ψωμιά πιστεύω αρκετά ακόμα.
Έτσι όπως το βλέπω εγώ και το υπολογίζω, μια νέα μητρική και μια νέα RAM, θα μου βγάλουν άλλα 4 χρονάκια όπου και υπολογίζω για ένα τελείως καινούριο σύστημα (case, mobo, cpu, gpu, ram, monitor etc..).
Νομίζω ότι η αγορά μου αυτή, δεν θα είναι σπατάλη χρημάτων.

Βγάλει νόημα όλο αυτό; :unsure:

 

Ευχαριστώ guys για τις απαντήσεις σας! Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά.

 

Αν σκέφτεσαι αλλαγή θα πας σε νέα μητρική τότε όταν το αποφασίσεις.Αν είναι σχετικά σύντομα δε σε συμφέρει να επενδύσεις σε ddr2 τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC μου είναι για gaming. Οι τωρινές μνήμες μου είναι ddr2 αλλά με την νέα μητρική ddr3. Επίσης ο φίλος Vtester που λέει για RAM, είναι 1600. H νέα μητρική υποστηρίζει μέχρι 1333.

Τέλος snakes,  Την μητρική την αλλάζω από ανάγκη, διότι η τωρινή μου, δυστυχώς δεν υποστηρίζει περισσότερο από 4GB ούτε ddr3.

Ευχαριστώ guys!

 

Btw snakes, βλέπω την ίδια μητρική με αυτήν που θέλω να πάρω φοράς. Είναι καλή; Σου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα; Πόσο καιρό την έχεις; :D

 

"MOBO: Gigabyte GA-G41M-Combo"

Μια χαρά είναι η μητρική αυτή είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Επίσης μπορείς να τις βάλεις είτε ddr3 ειτε ddr2 μνημες Την έχω 1 χρόνο και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα η gigabyte είναι κορυφή. Η επιλογή είναι δική σου ;-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...