Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με port forward


badbeat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

Έχω ένα TP-LINK router TD-W8961NB και θέλω να κάνω port forward της θύρας 16000 που είναι του Gameranger ώστε να μπορώ να κανω host σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι.Αυτή τη στιγμή μπορώ να κάνω host για μέχρι 2 άτομα αλλά με έχουν βεβαιώσει πως με 1Mbps upload speed θα μπορούσα να κάνω και παιχνίδια των 8 που είναι και το μέγιστο. Μου είπαν πως η λύση είναι να κάνω port forward.

 

Πήγα στη σελίδα portforward.com και αν και δε βρήκα το router μου, βρήκα ένα με ίδιο interface και ακολούθησα το βήματα που έλεγε. Επίσης φίλοι που έχουν δει τη σελίδα, μου είπαν πως το port forward είναι σωστό. Στατικό ip έχω ορίσει. Το firewall του router το έχω κλείσει. DMZ απενεργοποιημένο. Επίσης απενεργοποιήσα και το firewall των Windows. Antivirus έχω το Windows Security αλλά το απενεργοποίησα και αυτό. Σύνδεση έχω ConX και μου είπανε πως μπορεί να μπλοκάρει αυτή κάποια ports. Τους πήρα ένα τηλ και μου είπανε να απενεργοποιήσω ένα σύστημα ασφαλείας που έχουνε. Το έκανα και με διαβεβαιώσανε πως αυτοί δεν υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρουν κάποια θύρα με κάποιο άλλο τρόπο.

 

Τώρα, στο παιχνίδι συνεχίζω και δεν μπορώ να κάνω host για πάνω από δύο άτομα. Κατέβασα ένα πρόγραμμα που ελέγχει και καλά τη θύρα και το πρόγραμμα αυτό μου λέει Success. Όταν τρέχω telnet από cmd όμως μου λέει connection failed. Επίσης από ένα online port checker μου λέει port is closed.

 

Θα ήθελα επίσης να αναφέρω πως πιάνω ασύρματα σύνδεση από ένα access point αλλά δε νομίζω ότι αυτό παίζει κάποιο ρόλο καθώς το A.P το έχω ρυθμισμένο σαν repeater. Κάποιο firewall λοιπόν δεν έχει.

 

Σας παρακαλώ πείτε μου τι μπορεί να φταίει γιατί πέραν τις ώρες που έχω αφιερώσει και δεν έχω καταφέρει τίποτα, δεν μου αρέσει που ο υπολογιστής είναι χωρίς ασφάλεια και θα ήθελα να επαναφέρω το firewall, βάζοντας του εξαιρέσεις για τη θύρα βέβαια. Για να το κάνω αυτό όμως πρέπει πρώτα να σιγουρευτώ ότι η θύρα έχει ανοίξει.

 

Σας παραθέτω screenshots από το port forward και απο telnet που λέει ότι η θύρα είναι κλειστή.

 

post-265252-0-63134700-1367677796_thumb.png

 

post-265252-0-93507600-1367677800_thumb.png

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.το telnet ειναι στην θυρα 23 οποτε δεν θα παιξει ποτε αφου δεν την εχεις κανει Port forward.οποτε ακυρο το τελνετ.β.το port forward ειναι σωστο.
γ.οταν κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια πρεπει να κανεις Reboot τον ρουτερ.
επισης για να δεις οτι ενα port ειναι ανοιχτο πρεπει εκεινη την στιγμη να χρησιμοποιεις το port αλλιως δεν θα στο βγαλει ανοιχτο.επισης για μενα ανοιξε την και tcp και Udp.
ενα ωραιο test ειναι το www.canyouseeme.org
 



αλλα το τελνετ δεν κολλαει πουθενα.για να συνδεθει καπου α.θα πρεπει να εχεις κανει port forward την 23 και να υπαρχει καποιο service που να σου απανταει στην 23 θυρα και να τρεχει στο Pc σου που ο server δεν εχει καμια σχεση με την 23 αλλιως θα σου ζηταγε Port forward και αυτην οχι μονο την 16000.τωρα να κανεις server για 2 ατομα και για 8 να θελει Port forward δεν μου στεκει.θα μου ηταν πιο λογικο να ηθελε η για ενα η για δυο η για 102 να κανεις port forward.δηλαδη θα μου ηταν πιο λογικο για να στησεις server να θελει port forward και οχι να θελει port forward αναλογως ποσοι συνδεονται.τι να πω.δεν εχω ασχοληθει να στησω server απλα το λογικο σκεφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μπερδεμένο αλλά το έχω διασταυρώσει. Δηλαδή και εμένα το λογικό μου φαίνεται να μην μπορούσα να κάνω host καθόλου. Απλά επειδή είμαι πίσω από router, σε πάνω από δύο άτομα τους βγάζει connection timeout. Ρώτησα και άλλα παιδιά από Gameranger και μου είπανε πως το πρόβλημα μου είναι επειδή χρειάζεται να κάνω port forward στο router. Το site που μου έδωσες το δοκίμασα και μου λέει ότι δε βλέπει τη θύρα λόγω Connection Refused. Reboot στο router κάνω μετά από κάθε αλλαγή. Έβαλα all στο type. Το πρόγραμμα ήταν ανοικτό όταν έκανα τη δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να εισαι σιγουρος οτι  το Port χρησιμοποιειται εγω συνηθως βαζω αυτο το Port sto mtorrent και το ανοιγω και βλεπω αν εχει πετυχει.η αλλη λυση ειναι να κανεις dmz.σου ανοιγει ολα τα Ports για το συγκεκριμενο pc(IP)που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, ενεργοποίησα το DMZ για το ip του υπολογιστή που θέλω. Έκανα επανεκίνηση στο router. Έκανα host σε παιχνίδι την ώρα που έτρεξα το canyouseeme. Μου λέει το ίδιο. Connection Refused. Απόγνωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε την πορτα στο mtorrent και δοκιμασε ξανα.δεν νομιζω οτι φταιει το Port forward.για ip στο dmz θα βαλεις την Ip που εχει το Pc πχ 192.168.1.10.μην βαλεις την wan πχ 193.92..χ.χ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έβαλα στο τορρεντ την θύρα 16000 όπως μου πρότεινες και πλέον μου λέει Port Open στο canyouseeme! Όταν τρέχω το παιχνίδι όμως και προσπαθώ να κάνω host, μου λέει πάλι connection refused. Τι κάνω λάθος; Δυστυχώς δεν μπορώ να έχω το τορρεντ ανοιχτό και να τρέχω και το παιχνίδι παράλληλα γιατί μετά λαγκάρει πολύ... Καμία ιδέα;

 

Ευχαριστώ για τα μέχρι τώρα σχόλια. Με έχεις βοηθήσει πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έβαλα στο τορρεντ την θύρα 16000 όπως μου πρότεινες και πλέον μου λέει Port Open στο canyouseeme! Όταν τρέχω το παιχνίδι όμως και προσπαθώ να κάνω host, μου λέει πάλι connection refused. Τι κάνω λάθος; Δυστυχώς δεν μπορώ να έχω το τορρεντ ανοιχτό και να τρέχω και το παιχνίδι παράλληλα γιατί μετά λαγκάρει πολύ... Καμία ιδέα;

 

Ευχαριστώ για τα μέχρι τώρα σχόλια. Με έχεις βοηθήσει πολύ...

δεν χρειαζεται να εχεις ανοιχτο το τορρεντ.σου ειπα να το κανεις αυτο για να δουμε οτι το Port forward ειναι οκ.εφοσον ειναι οκ τοτε δεν φταιει αυτο που δεν μπορεις να κανεις host και ουτε εχεις κανει κατι λαθος που δεν σου δειχνει το Port ανοιχτο.η κατι με το Host που εχεις φτιαξει η δεν ξερω τι.με το dmz ανοιγουν ολα τα Ports.αφου εκλεισες την αυξημενη ασφαλεια απο το site της Otenet εκανες ελπιζω reboot το ρουτερ για να παρει την αλλαγη.κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω περα απο κατι να τρεχει με το host που εχεις φτιαξει.δεν ξερω απο παιχνιδια και Host οποτε θα σε γελασω.παντως το port παιζει.τωρα αν το παιχνιδι και κατι αλλο δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια και εγω θελω να βαλω τα πορτς για το φιφα αλλα δεν θελω να βαλω stratic I.P μηπως γινεται να το κανω αυτο ???Αν βαλω τα πορτ και δεν γραψω μια i.p δεν το δεχεται!!!Ενω παλια που ειχα Cyta το ρουτερ τους για τα πορτ δεν ζητουσε καποια i.p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως μπορείς να βάλεις το dynamic ip που έχεις (μπορείς να το δεις από το ipconfig στο cmd) και να κάνεις port forward απλά κάθε φορά που θα κάνεις επανεκίνηση στο router, ή κάθε φορά που θα κάνει μόνο του π.χ. διακοπή ρεύματος, θα σου αλλάζει το ip και θα πρέπει να το ξαναβλέπεις από το ipconfig και να το αλλάζεις στο router σου. Δεν αξίζει τον κόπο νομίζω...

 

Κάποιος άλλος καμία ιδέα με το πρόβλημα μου;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αφασια ειναι οτι το εχοι ανοιξει και του το βγαζει ανοιχτο στο canyouseeme.org.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...