Προς το περιεχόμενο

Αγορα νεας ψηφιακης μηχανης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα θα ηθελα την γνωμη σας για την αγορα μια ψηφιακης που να:

  • μην ξεπερναει τα 150€ αλλα ,
  • να εχει απο 16mp αναλυση και πανω ,
  • οπτικο ζουμ γυρο στο 10 κ
  • μπαταρια li-Ιon

Θελω να τραβαω καθαρες εικονες ακομα κ οταν κανω ζουμ κ να εχω καθαρο βιντεο πχ απο χορευτικες εκδηλωσεις με λιγο ζουμ.

Ποια μ προτινετε και γιατι?

Ευχαριστω Αννα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: http://www.skroutz.gr/s/435846/Nikon-Coolpix-S6300.html

Link.png Site: http://www.skroutz.gr/s/423803/Olympus-SH-21.html

 

 

 

Με μια πρόχειρη ματιά, στα λεφτά που διαθέτεις, αυτές οι δύο κάνουν τις δουλειές που θέλεις. Προσωπικά, στον τομέα του video εγώ προτιμώ την Olympus καθαρά και μόνο γιατί γράφει σε MPEG4 και όχι .avi, όπως η Nikon. Κατά τα υπόλοιπα είναι αρκετά κοντά σε χαρακτηριστικά μεταξύ τους ώστε να μην παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. H Olympus προσφέρει και μερικά ενδιαφέροντα πακτερισμένα καλά, όπως HDR στη μηχανή και λήψη 3D εικόνας (για φωτογραφία) που δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρουν καν.

 

Από εκεί και πέρα, όσον αφορά την ποιότητα εικόνας στο zoom, όσο αποφεύγεις το ψηφιακό και μένεις στο οπτικό, πιθανότατα να μην δεις μεγάλη διαφορά. Βέβαια, με το βάρος των σωμάτων αυτών, ακόμα και με αρκετά μικρό zoom, τα μικρά τρεμοπαίγματα των χεριών μεταφράζονται σε σεισμοί στην εικόνα, ακόμα και με τους σταθεροποιητές εικόνας που πλέον ενσωματώνουν οι μηχανές. Με άλλα λόγια, για να κάνεις καλή δουλειά τραβόντας παραστάσεις χωρού, με zoom, θα χρειαστείς κατά πάσαν πιθανότητα τρίποδα. Έστω, έναν μικρό, να το βάζεις πάνω σε ένα τραπεζάκι.

 

Δεν τις έχω χρησημοποιήσεις ο ίδιος, αλλά αυτά λένε και τα χαρακτηριστικά τους και τα συγκριτικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o διπλος σταθεροποιητης της ολυμπους ειναι απολυτα λειτουργικος.στο τερμα ζουμ μισοπατας το κλειστρο ,εστιαζει,και αν του δωσεις και κανα δευτερολεπτο ακομα με μισοπατημενο κλειστρο,αποροφα το 95% των κραδασμων των χεριων σου.ειναι απο τους πιο λειτουργικους που εχω δουλεψει,για φωτο παντα.στο βιντεο ειναι λειτουργικος οσο η εστιακη αποσταση ειναι κατω απο το μισο του ζουμ.αλλα στο βιντεο,ολες θελουν σταθερη βαση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...