Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα ήχου σε Lifebook 530GFX.


cyberrobot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Είχα την ατυχία να χαθεί ο ήχος μου από το Lifebook AH530GFX E5 (λαπτοπ μου). Χωρίς καμία προφανής αιτία, έτσι ξαφνικά δεν παίζει ήχο από τα ενσωματωμένα ηχεία. Το βύσμα που υπάρχει λειτουργεί κανονικά. Ήχος δεν βγαίνει ούτε από Windows ούτε από Linux (ubuntu) παρόλο το ψάξιμο στις ρύθμισες που έκανα και το live usb που δοκίμασα. 

 

Επίσης το έλυσα (με προίκα μία βίδα, όπως συμβαίνει πάντα άλλωστε) και δοκίμασα τα ηχεία τα οποία λειτουργούν μια χαρά με εξωτερική πηγή..

 

Μήπως έχει κάποιος καμιά αντίστοιχη εμπειρία να με συμβουλεύσει τι να κάνω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην **διαχείρηση συσκεύων βλέπεις θαυμαστικό/ερωτηματικό;

δοκίμασε επαναφορά συστήματος(εαν είναι εφικτό να γίνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν βλέπω κάτι σχετικό το βλέπει κανονικά σαν συσκευή και όταν παίζει μουσική από κάποιον browser το "δείχνει" στην μπάρα. Επαναφορά δεν είναι εφικτό να κάνω διότι δεν κρατάω restore point γιατί τα windows τα ανοίγω σπάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είχες χρησιμοποιήσει ακουστικά πριν το πάθεις?  Αν ναι, δοκίμασε να βάλεις και να βγάλεις κάποιες φορές το βύσμα των ακουστικών, μήπως έχει μπλοκαριστεί κάτι εκεί και κόβει τον ήχο από τα ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα και αυτό στα Windows με τους drivers φορτωμένους και το έβλεπε κανονικά πότε συνδεόταν και αποσυνδεόταν το jack των ακουστικών.

 

Απορώ τι θα μπορούσε να έχει πάθει και να έχει λαγκάρει τόσο άσχημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από 4-5 ώρες κατασταβιδιάσματος και πολλά κοσμητικά επίθετα το λαπτοπ αποφάσισε να μιλήσει ξανά ως δια μαγείας! Το μόνο που αποκόμισα την εμπειρία να ανοίγω τα Lifebook AH530 laptop. Όποιος χρειαστεί κάτι ας μου στείλει pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...