Προς το περιεχόμενο

Windows Blue: Δημόσια δοκιμαστική έκδοση τον Ιούνιο και πιθανή επιστροφή του πλήκτρου έναρξης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά δεν υπάρχει σωστό και λαθος , αν σε καποιον δεν αρέσουν τα 8 και οπως ειναι στημένα μένει στα 7 και οταν και αν τα 8 αποκτήσουν τα features που θέλει παει στα 8 και όμορφα, ειναι καθαρά τι βολεύει τον καθενα.

 

Το ποιο paradigm αρεσει και βολευει οντως ειναι προσωπικο ζητημα και δεν χωραει σωστο και λαθος.

 

Σωστο η λαθος ομως χωραει και παραχωραει σε θεματα στρατηγικης. Αν υποθεσουμε οτι η MS θελει να εχει ικανοποιημενους πελατες, η αποφαση που πηρε για τον περιορισμο της επιλογης (οχι για την κυκλοφορια του modernUI) ηταν εκ των πραγματων λανθασμενη.

 

Σε αρθρα και fora τις τελευταιες μερες και μετα απο τις προσφατες ανακοινωσεις, παρομοιαζουν το σκηνικο με κατι αναλογο που ειχε κανει η coca cola το 1985.

Αλλαξε σημαντικα τη γευση του βασικου της αναψυκτικου και το μετονομασε σε new coke, σταματωντας το παλιο.

Λιγοτερο απο 3 μηνες μετα, οι πωλησεις ειχαν πεσει τοσο και η κατακραυγη ηταν τοσο εντονη που ξαναγυρισανε στην παλια συνταγη (coke classic). Η new coke μετονομαστηκε σε coke II και συντομα αποσυρθηκε τελειως λογω ελλειψης ενδιαφεροντος.

Η coca cola, στην προσπαθεια της να ανταγωνιστει την pepsi που συνεχως ανεβαινε, προσπαθησε να της κλεψει πελατες, θεωρωντας το πιστο της κοινο δεδομενο.

 

Φανταζει τοσο απιθανο μια εταιρια τετοιου μεγεθους να κανει κατι τοσο fail που κυκλοφορησαν και θεωριες συνωμοσιας οτι ολα αυτα ηταν σχεδιασμενα απο την αρχη. Οποιος ενδιαφερεται για λεπτομερειες μπορει να ψαξει στο snopes.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Δε νομίζω ότι ήταν θέμα aero.

Τα 7αρια ήταν αισθητά πιο ελαφριά από τα vista αλλά aero είχαν και τα 2.

σε hardware της προκοπής διαφορά δεν καταλαβαίνεις πάντως...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι πριν από λίγο καιρό ήμουν κατά των windows 8 , αλλά πλέον τα χρησιμοποιώ και μπορ΄ψ να πω ότι έιμαι γοητευμένος όσο δεν πάει , μου αρέσει το στυλ και το modern ui  μου είναι αρκετά εύχρηστο , μιας και βρήκα μερικές πραγματικά χρήσιμες εφαρμογές που μου έλυσαν τα χέρια χωρίς πάρα πολύ κόπο, το μόνο που θέλω έιναι να μπορώ να παραμετροποιήσω παραπάνω το modern ui , αν και είδα ότι επιτέλος με το blue  θα μπορώ να χωρίσω 50-50 την οθόνη για να τρέχω της εφαρμογές.. Επίσης αν προσθέσουν ένα πλήκτρο για να τις κλέινω κίόλα , χωρίς alt & F4 θα ήταν και οι πρώτοι... Δεν ξέρω , αλλά αν και δεν έιναι τοσο ασταθές όσο τα 7 , προσωπικά μου αρέσει η διαχείρηση των πόρων όπως την κάνει και η αμεσότητα εκτέλεσης των εφαρμογών.. έχει αρκετά κενάκια ακόμη , αλλά ελπίζω  σύντομα  να φτιαχτούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε hardware της προκοπής διαφορά δεν καταλαβαίνεις πάντως...

Το θέμα είναι τα tablet που είναι γενικά αδύναμα σε σχέση με τα desktop. Για αυτό και το aero πάει... Ακόμα κι έτσι όμως, το αποτέλεσμα ήταν πολύ ωραίο. (κατά τη γνώμη μου πάντα) Το aero, στα 7 που έχω στον άλλον υπολογιστή, είχε αρχίσει να με κουράζει και να με ζαλίζει...

 

Και μην ξεχνάτε, everything goes flat...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι ηδη συνταγμα με την windows blue φατσουλα μου και...... σας περιμενω...... κοτουλες

Ειμαι απο πατρα ρε μαγκες, δεν βρισκομαστε κορινθο?

:P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθεις να εισαι φανατισμενος και να μην ξερεις τι λες. Ο κοσμος κρινει βαση των δικων του αναγκων. Μπορει για εσενα να ηταν η στιγμη που περιμενες ολη την ζωη σου αλλα δεν ειναι ετσι για ολους μας.

Δεν θα σου επιστρεψω τον χαρακτηρισμο, εισαι θολωμενος και δεν ξερεις τι γραφεις.

 

Ο Still_Shady είναι φανατισμένος  που σου λέει ότι αν δεν σου αρέσει μην τα χρησιμοποιείς ή εσύ είναι ενοχλητικός που λες συνέχεια ότι  τα 8άρια είναι αηδία  . Αν σου κάνουν τι δουλειά τα 7άρια , και καλύπτουν τις δικές σου ανάγκες ,ποιος ο λόγος να διαμαρτύρεσαι για τα 8άρια.

Σου είπαν να τα παντρευτείς. Το ότι δεν σου αρέσουν το έχουμε εμπεδώσει , τι πρέπει να κάνουμε τώρα. 

Εμένα μ΄ αρέσει να τρώω πατσά , αν εσένα δεν σ΄ αρέσει τι πρέπει να κάνω να σταματήσω να τρώω και γω ;

Αν εμένα μου αρέσουν τα 8άρια και εσένα όχι , τι πρέπει να κάνω να στήσω τα 7άρια επειδή αρέσουν σε σένα ;

Τι δεν καταλαβαίνεις ;;;;;;;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τελική ,έχουμε την βούληση να χρησιμοποιήσουμε όποιο λειτουργικό μας αρέσει.

 

Όπως και να σχολιάζουμε και να διαμαρτυρόμαστε για ό,τι θέλουμε.

 

Και φυσικα εχουμε βουληση να πειραζουμε τα φανατισμενα fan boyz. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε hardware της προκοπής διαφορά δεν καταλαβαίνεις πάντως...

 

Σίγουρα αλλά σε παλιά μηχανήματα, ειδικά αν η RAM είναι λίγη, μιλάμε για πολύ μεγάλη διαφορά.

 

Το θέμα είναι τα tablet που είναι γενικά αδύναμα σε σχέση με τα desktop. Για αυτό και το aero πάει... Ακόμα κι έτσι όμως, το αποτέλεσμα ήταν πολύ ωραίο. (κατά τη γνώμη μου πάντα) Το aero, στα 7 που έχω στον άλλον υπολογιστή, είχε αρχίσει να με κουράζει και να με ζαλίζει...

 

Και μην ξεχνάτε, everything goes flat...

 

Εδώ είναι ίσως η ουσία της "διαφωνίας".

Για πολύ κόσμο, ελπίζω για τον περισσότερο, τα tablet δεν είναι καθόλου θέμα. Μια χαρά είσαι εκει με το android.

Το desktop είναι desktop και το tablet είναι tablet.

Μένει μόνο να το καταλάβει η MS :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι ίσως η ουσία της "διαφωνίας".

Για πολύ κόσμο, ελπίζω για τον περισσότερο, τα tablet δεν είναι καθόλου θέμα. Μια χαρά είσαι εκει με το android.

Το desktop είναι desktop και το tablet είναι tablet.

Μένει μόνο να το καταλάβει η MS :-)

 

Η Microsoft, όπως θα έκανε και κάθε άλλη εταιρία στη θέση της, κοιτάει να μπει σε μια άκρως ανεπτυσσόμενη αγορά, αυτή των tablets.

Πώς θα το κάνει λοιπόν αυτό; Χρησιμοποιώντας την κυριαρχία της στα desktop. Λογικό. Πολύ λογικό. Ο καθένας θα την εκμεταλλευότανε, ό,τι κι αν λέμε.

Και το υβριδικό OS εμένα προσωπικά, δε με έχει ξεβολέψει ποτέ. Μια χαρά είναι, και απίστευτα γρήγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...