Προς το περιεχόμενο

Windows Blue: Δημόσια δοκιμαστική έκδοση τον Ιούνιο και πιθανή επιστροφή του πλήκτρου έναρξης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποια στιγμή πρέπει όλες οι εφαρμογές να τρέχουν σε όλα τα OS (τα σύγχρονα εννοείται) και να παψουμε να εξαναγκαζόμαστε σε win ή apple μετά πληρωμής.

Έχω δουλέψει σε όλα τα win από ΧP και πέρα. Κατά τη γνώμη μου υπάρχει βελτίωση. Προβληματικά ήταν τα  Vista με τα ατελείωτα παραθυράκια και τις μεγάλες απαιτήσεις σε ram για να κουνιούνται αξιοπρεπώς.

Θετική εξέλιξη υπάρχει και στο UI ευτχώς, αν και της apple εξακολουθεί να είναι πιο εύχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά θα βάλουν πολλαπλές επιφάνειες εργασίες ή θα είναι ακόμα οι users με μία; Εν έτη 2013; 

 

Real multiuser θα το κάνουν; Π.χ., να είναι συνδεδεμένοι δύο μέσω δικτύου (ο καθένας με τα δικά του personalized desktops) και ένας τρίτος να κάθεται στον Η/Υ και να βλέπει μόνο τα δικά του desktops... και όλα αυτά ταυτόχρονα. 

 

 

Το start button είναι λόγος διαμάχης;

 

Υ.Γ. εγγενής υποστήριξη cloud έχει στο 8; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τελικά θα βάλουν πολλαπλές επιφάνειες εργασίες ή θα είναι ακόμα οι users με μία; Εν έτη 2013; 

 

Όχι γιατί να το κάνουν αυτό σε Desktop?

 

Real multiuser θα το κάνουν; Π.χ., να είναι συνδεδεμένοι δύο μέσω δικτύου (ο καθένας με τα δικά του personalized desktops) και ένας τρίτος να κάθεται στον Η/Υ και να βλέπει μόνο τα δικά του desktops... και όλα αυτά ταυτόχρονα. 

 

Όχι για τον ίδιο λόγο

 

 

Το start button είναι λόγος διαμάχης;

 

(Νο comment)

 

Υ.Γ. εγγενής υποστήριξη cloud έχει στο 8; 

 

Τι εννοείς Cloud? Αυτό που το αλλάζεις απο εδώ και αλλάζει και εκεί που έχει μια εταιρεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "αλλάζεις από εδώ και αλλάζει και εκεί" συν το "όχι, γιατί να το κάνουν αυτό σε desktop"...

 

 

δείχνει ακριβώς τους λόγους που αφενός κάποιοι προτιμούν windows και αφετέρου η MS συνεχίζει αυτή την πολιτική. 

 

 

Q.E.D.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "αλλάζεις από εδώ και αλλάζει και εκεί" συν το "όχι, γιατί να το κάνουν αυτό σε desktop"...

 

 

δείχνει ακριβώς τους λόγους που αφενός κάποιοι προτιμούν windows και αφετέρου η MS συνεχίζει αυτή την πολιτική. 

 

 

Q.E.D.

Για να δω αν κατάλαβα καλά.

Μας λες ότι κάποιοι χρησιμοποιούν win επειδη δεν ξέρουν και πολλά πολλά από υπολογιστές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν απέχει και πολύ απ' την αλήθεια αυτό.

ειναι τοσο αληθεια οσο το να λες οτι μεχρι τον ηλιο ειναι ενα τσιγαρο δρομος επειδη ο κοντινοτερος γαλαξιας ειναι απειρως πιο μακρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, νομίζω πως ο μέσος όρος χρηστών Linux γνωρίζουν περισσότερα απ' το μέσο όρο χρηστών Windows

Για αυτο δεν ειμαι και τοσο σιγουρος. Αλλα πραγματικα αυτο εχει καμια σημασια; Υπαρχει καποιος που δεν εχει υπαρξει χρηστης windows;  Ειναι δυνατον να μπορεις να προσδιορισεις καποιον ως χρηστη windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν απέχει και πολύ απ' την αλήθεια αυτό.

 

Εντάξει, νομίζω πως ο μέσος όρος χρηστών Linux γνωρίζουν περισσότερα απ' το μέσο όρο χρηστών Windows.

 

Συμφωνώ για τον μέσο όρο αλλά δεν είναι αυτό το κριτήριο που κάποιος επιλέγει win. Εκεί διαφωνώ.

 

Τα επιλέγει διότι είναι γνώριμα σε αυτόν. (Ακόμα και ένας linux-ας το ποιο πιθανό - σίγουρο είναι να ξεκίνησε με win).

Από τα σχολεία μέχρι τις επιχειρήσεις η πλειοψηφία των pc τρέχουν win.

Άλλο σημαντικό είναι για την συμβατότητα που του προσφέρουν στον τεράστιο όγκο hardware που έχει πουληθεί όλα αυτά τα χρόνια που τα win κυριαρχούν.

Και τέλος Gaming PC = Windows PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η αλήθεια είναι πως δεν απάντησες σε τίποτα από όσα ρώτησα.  Το αν οι μεν και οι δε ξέρουν περισσότερα δεν είναι της παρούσης. Νομίζω πως δε μπορείς παρά να αποδεχθείς , αφού.είσαι γνώστης , πως αυτή τη στιγμή στον πλανήτη αυτο ,market leader  στο cloud είναι η Ms. Επίσης το κομμάτι του desktop ήταν είναι και θα παραμείνει single user

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η αλήθεια είναι πως δεν απάντησες σε τίποτα από όσα ρώτησα.  Το αν οι μεν και οι δε ξέρουν περισσότερα δεν είναι της παρούσης. Νομίζω πως δε μπορείς παρά να αποδεχθείς , αφού.είσαι γνώστης , πως αυτή τη στιγμή στον πλανήτη αυτο ,market leader  στο cloud είναι η Ms. Επίσης το κομμάτι του desktop ήταν είναι και θα παραμείνει single user

 

 

(Q.E.D.)2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επιλέγει διότι είναι γνώριμα σε αυτόν.

Πιστευω ειναι οπως εχει συνηθισει ο καθενας.

 

Μετα απο περιπου 5 χρονια χρησης GNU/Linux (σοβαρων διανομων = debian στην αρχη και μετα αποκλειστικα arch ως main OS μου παντου), οταν καθομαι σε υπολογιστη με windows, ψαχνομαι.

 

Επίσης το κομμάτι του desktop ήταν είναι και θα παραμείνει single user

 

Οτι να ναι...

 

Μην τα πετατε ετσι αποτομα αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οτι να ναι...

 

Μην τα πετατε ετσι αποτομα αυτα...

 

Ε, μα ναι γμτη μου!

 

Και νόμιζα ότι τα εισιτήρια που είχα πάρει για την ζώνη του λυκόφωτος ενεργοποιήθηκαν αυτόματα και το ταξίδι είχε αρχίσει. 

 

 

Το θέμα είναι πως υπάρχουν άνθρωποι που το πιστεύουν αυτό.. χωρίς να ξέρουν τι σημαίνει multi-user, χωρίς να έχουν δει πραγματικά multi-user μηχάνημα και χωρίς να έχουν δουλέψει multi-user μηχάνημα. 

 

Ή.. που υπερηφανεύονται ότι για αυτούς "Η/Υ = παιχνίδια".... αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα... πώς στην ευχή αυτό το λένε για επιχείρημα; 

 

Ένας-Το <τάδε> εργαλείο είναι καλύτερο από το δικό σου.

Άλλος- Μα το δικό μου κάνει αυτό, το άλλο, το παράλλο, εκείνο κτλ κτλ κτλ

Ένας- Το δικό μου είναι καλό για παιχνίδια. 

 

Τελικά, καλά κάνει η MS και τους έχει ακόμα σε single user mode. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...