Προς το περιεχόμενο

Κάνει η Radeon 3850 για το σύστημά μου?


ssnap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα την βοήθειά σας και την συμβουλή σας.
Έχω ένα gaming pc κοντά μια 6ετία.
Αποτελείται από:
Μοbo: Gigabyte 946gmx-s2
CPU: Intel Core 2 Quad Q6600

Ram:2 Gb

Τροφοδοτικό: Power Man IP-P460Q3-2

Graphics Card: Nvidia 8500Gt
Os:Windows 7 86bit

 

Η κάρτα γραφικών έχει αρχίσει και τα παίζει εδώ και καιρό και θέλω να την αλλάξω.
Με μια πρόχειρη ματιά που έριξα στο ιντερνετ, είδα ότι μια καλή λύση θα ήταν μια Radeon 3850.
Ποια η άποψή σας?
Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα συμβατότητας για τον οποιονδήποτε λόγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο την βρήκες (μεταχειρισμένη θεωρώ); Είναι λίγο παλιά καρτούλα και δεν έχει ούτε DirectX 11! Θα σου συνιστούσα να βάλεις κάτι πιο καινούργιο, υπάρχουν λύσεις ακόμη και με 50 ευρώ. Σίγουρα δεν είναι τόσο δυνατές αλλά παράλληλα δεν θα είναι και τόσο ενεργοβόρες. Π.χ. Nvidia 630, ATI 6570, ATI 6670 και πάει λέγοντας.

 

Για την εν λόγο κάρτα (3850) δεν νομίζω να έχεις θέμα ασυμβατότητας με την μητρική αλλά με το τροφοδοτικό, κάτι το οποίο δεν το αναφέρεις κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
Το pc το χρησιμοποιώ και για gaming, αλλά όχι για υπεραπαιτητικά παιχνίδια.Pro,Nba,κανά Assasins Creed κλπ.
Με την 8500gt το μόνο που δεν μπορούσα να τρέξω ήταν assasins creed 2.
Ψάχνω για μεταχειρισμένη με γυρω στα 30 ευρώ, μιας κι είδα ότι μπορώ να βρω κάτι αξιόλογο και σε αυτά τα χρήματα.

Φίλε cyberrobot το σκέφτηκα για το τροφοδοτικό, για αυτό άλλωστε και ρώτησα για ασυμβατότητα για οποιονδήποτε λόγο ;)
Τι προτείνετε εσείς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή επιλογή http://www.skroutz.gr/s/342663/Gigabyte-Radeon-HD6570-1GB-OC.html

αλλά λίγο ακριβή πλην όμως καινούργια.

 

Τι τροφοδοτικό έχεις, πόσα Watt και πόσα Ampere βγάζει σε κάθε έξοδο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικό: Power Man IP-P460Q3-2

 

http://www.madshrimps.be/articles/article/450#axzz2SpGdSIl8

 

Αυτό είναι? FSP είναι.

 

 

Κοίτα για 4850 μεταχειρισμένη με 35€.Καλή θα'ταν και λίγη παραπάνω ram αν δε σκοπεύεις να πας σε ολική αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τροφοδοτικό είναι αυτό που λέει ο Millenium.
Θα είχα κάνει από καιρό  αναβάθμιση στη ραμ, αν δεν την είχα πατήσει με την mobo που υποστηρίζει μέχρι 2gb ram!
Με την 4850 δεν πρόκειται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα ούτε με το τροφοδοτικό, ούτε με τη mobo εε?
Όσον αφορά την 6570, δεν θα ήταν καλύτερο αν αποφασίσω να πάω σε αυτά τα χρήματα να πάρω την 6670??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα την 6670 γιατί είναι πιο σύγχρονη κάρτα. Η 4850 είναι μία 3ετία ++ στην αγορά και σιγά σιγά δεν θα υποστηρίζετε. Στο Linux π.χ. σταμάτησαν να βγάζουν drivers. Η 6670 θα σε κρατήσει σαν κάρτα γραφικών (χωρίς τρελό gaming) για κάνα 3άρι χρόνια ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες και την gt 640 σε επιδοσεις σαν της 4850 ισως κ λιγο καλυτερες

καλυτερα να παρεις μια καινουργια γυρω στα 50-70 παρα μεταχειρισμενη των 30...8α σου κρατησει παραπανω κ θα χεις υποστηριξει σε drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τις απαντήσεις σας.
Εν τέλει πήρα μια 5670, καθότι είδα πως είναι αρκετά κοντά στην 6670 και την βρηκα μεταχειρισμένη σε πολύ καλή τιμή, και προς το παρόν είμαι πολύ ικανοποιημένος και βλέπω διαφορά (λογικότατο σε σχέση με τη 8500gt που είχα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...