Προς το περιεχόμενο

dell 7720 speial edition ή κάτι άλλο?


ad544

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω , απλά το καλύτερο κατά την άποψη μου θα ήταν να κάνεις υπομονή μέχρι αύριο και να σου λύσουν το θέμα από την dell

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2+ μηνες μετα την αγορα ενος 17r 7720 SE εφαγα μια μεγαλη φρικη.

 

Την Κυριακη το λαπτοπ σταματησε να μπουταρει, ουτε απο το HDD ουτε απο DVD.

Ανοιγε, εβλεπα το ασπρο στρογγυλο Dell logo και μετα μαυρη οθονη.

 

Η πλακα ειναι οτι το Diagnostics test εδειχνε κανονικα τον HDD & το DVD, και οτι λειτουργουν κανονικα.

 

Ενα αλλο καινουργιο ηταν οτι με το F12 (που μπαινεις στο boot menu) πλεον εβλεπα και επιλογη για (BIOS) setup, κατι που παλια δεν γινοταν.

Αλλα παιδια ειχαν πει οτι για να τους δωσει την επιλογη να μπουν στο BIOS setup επρεπε να αποσυνδεσουν τον σκληρο δισκο.

Αυτο ταιριαζει απολυτα με το γεγονος οτι και σε εμενα αυτη η επιλογη εμφανιστηκε μετα απο αυτο το προβλημα, που το λαπτοπ εκανε σαν να μην εβλεπε δισκο για να μπουταρει.

 

Η συνεχεια της παρανοιας ηταν οτι μεσα στο BIOS, στο 1ο μενου που λεει το hardware, μου ελεγε οτι εχω κανονικα συνδεδεμενο το σκληρο και το DVD.

 

Η απολυτη τρελα, εως οτου διαπιστωσα οτι χιλιαδες αλλοι επαθαν ακριβως το ιδιο με εμενα:

http://en.community.dell.com/support-forums/laptop/f/3518/t/19510412.aspx

http://en.community.dell.com/support-forums/laptop/f/3518/t/19510417.aspx

http://en.community.dell.com/support-forums/laptop/f/3518/t/19482406.aspx?PageIndex=13

http://en.community.dell.com/support-forums/laptop/f/3518/t/19510740.aspx

 

Εν ολιγοις, υπαρχει καποιο σχεδιαστικο λαθος σε αυτο το μοντελο (και πιθανοτατα και σε αλλα Dell) και κανουν corrupt το UEFI BIOS, και το λαπτοπ συμπεριφερεται σαν να μην βλεπει κανενα δισκο για να μπουταρει (ουτε σκληρο, ουτε dvd, ουτε τιποτα),

ομως στο BIOS και στο Diagnostics test σου λεει οτι υπαρχουν οι δισκοι και δουλευουν κανονικα.

 

Η μονη λυση ειναι αντικατασταση μητρικης.

Ευτυχως η Dell δεν κανει την παπια, αντιθετα οταν καταλαβει οτι οντως αυτο συμβαινει σου αλλαζει αμεσως τη μητρικη.

 

Ετσι εγινε και με εμενα,

αφου πρωτα εμπλεξα με εναν στο τηλεφωνο που μου ελεγε οτι το μηχνημα μου ειναι δηλωμενο ακομα στην Αμερικη

(το ειχα αγορασει refurbished απο ebay reseller στην Αγγλια και ειχα κανει επιτυχως τη μεταφορα εγγυησης στη χωρα που μενω),

με τη 2η τα καταφερα να συνεννοηθω, και αφου πρωτα μου ειπε να δοκιμασω 2-3 πραγματα στο BIOS, μετα μου λεει θα σου στειλω τεχνικο να σου αλλαξει το motherboard.

Του λεω δεν θα το παρετε εσεις? Οχι λεει, στο σπιτι σου, Αυριο ειναι οκ?

τι να κανω, ενταξει, του λεω. LOL

 

ηρθε σημερα το πρωι, ξεκοιλιασε το λαπτοπ πανω στο γραφειο μου, αλλαξε τη μητρικη και εφυγε.

 

Το θεμα ειναι αν τωρα θα ειμαι οκ ή κινδυνευω να ξαναγινει.

Ενας τυπος στο παραπανω thread λεει οτι ηδη 3 φορες εχει αλλαξει motherboard...

Δεν ξερω αν ειναι μονο το μοντελο ή ο συνδιασμος win8 + UEFI Bios + το μοντελο που φταιει.

 

 

προς το παρον το δικο μου λειτουργει παλι κανονικα και επιπλεον λειτουργει και το F2 και μπαινω κανονικα στο BIOS setup, κατι που πριν δεν γινοταν και που πολλοι το ανεφεραν ως προβλημα σε αυτο το μοντελο και το εψαχναν.

 

Δεν ξερω αν πρεπει να λυπαμαι για την περιπτωση που εκατσε ή να χαιρομαι για την αντιμετωπιση απο την Dell.

To μελλον θα δειξει λοιπον...

Αυτα προς ενημερωση των κατοχων και των υποψηφιων αγοραστων.

Επεξ/σία από sattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2+ μηνες μετα την αγορα ενος 17r 7720 SE εφαγα μια μεγαλη φρικη.

 

Κατ αρχήν ελπίζω να μην στο ξανακάνει και ξαναπαιδευτείς. 

 

Μια ερώτηση, οταν το πήρες εκανες clean install ? ή απλα το σεταρες με τα pre installed win 8? 

 

τα της dell software τα αφησες οπως ηρθαν ή τα εκανες unistall ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks, η 1η φορα ειναι η μεγαλη φρικη, τωρα που ξερω τι γινεται θα ξερω και τι να κανω,

αλλα μαλλον πρεπει να κοιταξω να αγορασω εξτρα εγγυηση γιατι εχω μονο 1 χρονο και με αυτη την κατασταση δεν λεει να μην εχεις εγγυηση.

 

 

χμ, αυτη τη στιγμη δεν μπορω να θυμηθω αν την 1η φορα που το ξεκινησα ειχε ηδη τα 8 ετοιμα (μαλλον αυτο εγινε) ή περαστικαν αυτοματα τοτε.

 

παντως clean install δεν εκανα, ουτε εβγαλα τιποτα ιδιαιτερο,

τωρα να σου πω, δεν βλεπω και κατι απο το dell software που να βγαζει ματι και να με ενοχλει,

εκτος απο τα win8 αυτα καθ'αυτα που θελω να βρω την ωρα και την ψυχικη ηρεμια να τα σουταρω και να προσπαθησω να βαλω win7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό θα είναι να κάνεις μια επέκταση εγγύησης για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου, γιατί είχε μόνο 1 χρόνο εγγύηση αρχικά?

τώρα είδα ότι το αγόρασες ανακατασκευασμένο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω, δες και τα λινκ που εχω βαλει, υπαρχουν πολλοι που το εχουν παθει αυτο το συγκεκριμενο.

και νομιζω οτι το εχουν παθει και με αλλα μοντελα Inspiron.

Δε λεω οτι δεν ειναι καλο λαπτοπ, το αντιθετο.

Ουτε λεω οτι βγαζει γενικα ζημιες.

Υπαρχει ομως αυτο το συγκεκριμενο θεμα με το BIOS.

Που κι εγω πρωτα το επαθα και μετα το εμαθα.

Και ειναι και υπαρκτο και συχνο, οπως φαινεται απο τα λινκς που εβαλα.

Επισης, ειναι ηδη στο Α14 ΒΙΟS. Φαινεται οτι η Dell το παλευει το θεμα.

 

Αν για τη δουλεια που το θες, μπορεις να αντεξεις να μεινεις μερικες μερες χωρις λαπτοπ αν σου κατσει, παρτο γιατι κατα τ'αλλα ειναι καλο λαπτοπ.

Αν ομως δεν αντεχεις να μεινεις χωρις μηχανημα για μερικες μερες, τοτε δοκιμασε κανενα αλλο. Τουλαχιστον εκει αν σου τυχει δε θα λες οτι πηγες γυρευοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που διαβασα αυτα ζοριστικα γιατι μου φανηκε παρα πολυ καλο laptop.και απο ολα αυτα που εχω ακουσει για το συγκεκριμενο λενε τα καλυτερα . και μου φανηκε πολυ καλο αυτο to laptop ψαχνω εδω και 4 μηνεσ και μετα απο ολα αυτα που εχω δει κατεληξα σε αυτο και δεν θελω να δωσω 1085 ευρω και να μου βγαλει καποιο προβλημα . εσεισ μου λετε να το παρω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα,μπορεί να είχε κάποιο πρόβλημα σε κάποιες παρτίδες και να το διόρθωσε στις επόμενες σειρές.

μπορεί να έχει κάποιο σχεδιαστικό πρόβλημα το οποίο θα διορθωθεί αργότερα.

σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι η Dell θα σε καλύψει για το οποιοδήποτε θέμα προκύψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το έχω εδώ και λίγο καιρό και είμαι super ευχαριστημένος και στο προτείνω με τα χίλια , απλά για το laptop του φίλου,  νομίζω πως είναι σημαντική λεπτομέρεια πως το πήρε με ένα χρόνο εγγύηση και refurbished από το εξωτερικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...