Προς το περιεχόμενο

Βιβλίο για java


Bourdoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ξεκινήσω να μάθω Java (δεν γνωρίζω τίποτα για αυτή) με σκοπό αργότερα να μπορώ να προγραμματίζω εφαρμογες για το android. Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο για να αρχίσω; Δεν είναι τελείως άσχετος με τον προγραμματισμό, πριν πολλά χρόνια έφτιαχνα πολύ απλά προγραμματα σε C. Δηλαδή δεν ξεκινώ από το 0 αλλά από το 1 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω τον τίγρη : Απόλυτη Java (http://www.biblionet.gr/book/136719/)

Βέβαια είναι αρκετά ακριβό αλλά πολύ καλό.

Μπορείς επίσης να ψάξεις και στο internet για καμία σελίδα με tutorials σε Java που είναι και δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω το Google!

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βιβλίο; Γράφεις στο google Java tutorial for beginners και θα έχεις 10e009 αποτελέσματα. Παίζει να βρεις και interactive... παίζει να βρεις και κώδικα να κάνεις copy paste... παίζουν ΠΟΛΛΕΣ ευκολίες. 

 

Εντούτοις, αρκετοί θέλουν βιβλίο.... γιατί; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα... εάν δεν λιώσεις να γράφεις συγκεκριμένες κλάσεις (a.k.a. χρησιμοποιείς συγκεκριμένο framework) δεν θα μάθεις που βρίσκονται.

 

Εάν δεν ξέρεις, τι πιο γρήγορο από ένα googling; Ή το να γυρνάς σελίδες είναι πιο γρήγορο; Και το ψάξιμο στο index του βιβλίου; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αναφορά... που βρίσκεται η καθε κλάση και τι μεθόδους έχει.

 

Μάθημα 1 για όποιον ξεκινάει Java.

 

Πας εδώ: hhttp://docs.oracle.com/javase/7/docs/api/

 

 

και το κάνεις Bookmark

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

framework? πχ eclipse , netbeans εννοείς?

 

Αυτά είναι IDEs. 

 

 

Google IS your friend. Ειδικά για τον προγραμματισμό... 

 

ΟΧΙ τα βιβλία. Εκτός από τίποτα τρελά βιβλία που πραγματεύονται θεωρία προγραμματισμού και τρόπο σκέψης... 

 

Και αυτά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ για αρχάριους (ή είναι; δεν έχω αποφασίσει ακόμα... ). Σε κάθε περίπτωση, ΔΕΝ θα σου μάθουν Java, C, C++, Ruby, Python, Lua, Lisp, Haskel, Aiffel, Objective C, C#, D. 

 

Μπορεί να σου μάθουν Assembly όμως... (νομίζω) !

 

Θα τα μάθεις googlάροντας... και διαβάζοντας και κάνοντας. Εκμάθηση γλώσσας προγραμματισμού και βιβλίο = μαθαίνω την γλώσσα όπως ήταν στην προ-προηγούμενη version. 

 

Π.χ., για την C++ θα χάσεις ό,τι υπάρχει εδώ

 

 

 

Χώρια το χάσιμο χρόνου... και την μη εξοικείωση με το αντικείμενο με το οποίο ασχολείσαι... και και και

 

 

Το βιβλίο το χρειάζεσαι για τα πρώτα βήματα και στη συνέχεια κάνεις αυτό που σωστά είπες.

 

 

Για κανένα από τα πρώτα βήματα... 

 

 

Το βιβλίο το χρειάζεσαι για τα τελευταία. Το χρειάζεσαι για να εξερευνήσεις abstract thoughts, ontologies, design & analysis, meta programming κτλ. 

 

Πρώτα βήματα = google.-

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βιβλίο; Γράφεις στο google Java tutorial for beginners και θα έχεις 10e009 αποτελέσματα. Παίζει να βρεις και interactive... παίζει να βρεις και κώδικα να κάνεις copy paste... παίζουν ΠΟΛΛΕΣ ευκολίες. 

 

Εντούτοις, αρκετοί θέλουν βιβλίο.... γιατί; 

 

Πάντα εξαρτάται τι θες να κανεις, σε πιο επίπεδο θες να φτάσεις, τι θεωρείς οτι σημαίνει "μαθαίνω τη γλώσσα", τι σου ταιριάζει καλύτερα κτλ κτλ.

 

 

Το να μάθεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά τις γλώσσας λοιπόν (τη σύνταξη κτλ) μπορείς να το κανεις μια χαρά από το google.
 
Το να μάθεις όμως αντικειμενοστραφή προγραμματισμό είναι μια λίγο διαφορετική ιστορία. Και εκεί δε νομίζω ότι φτάνουν tutorials.
 
Όσο για το βιβλίο λοιπόν.
 
Ένα καλο βιβλίο δεν είναι απλά ένα reference βιβλίο (που υπάρχουν και τέτοια πολλά).
 
Είναι ένας δάσκαλος που σε παίρνει μεθοδικά και αρχίζει και σου μαθαίνει δομημένα και με ιεραρχία τα όσα χρειάζεται προκείμενου να φτάσεις το στόχο.
 
Αυτό εσύ (όταν είσαι στη θέση του μαθητευόμενου) δε το ξέρεις ούτε μπορείς να το καταλάβεις.
 
Δε μπορείς να καταλάβεις ότι σήμερα θα μάθεις το A, B, C γιατί αυτά όλα μαζί θα σε βοηθήσουν στο μεθεπόμενο μάθημα να καταλάβεις και να μάθεις το D.
 

 

Σκέψου το λίγο σαν καθηγητή σε σχολη. Φαντάσου ποσο μηδενικής αξιας θα ήταν το μάθημα αν ο καθηγητής έμπαινε μέσα και περίμενε απλά τους μαθητές να ρωτήσουν (Google) και να τους απαντήσει. 
 

 

Αν μια διαδικασία μάθησης βασιζόταν μονο στις ερωτήσεις του μαθητή τότε το αποτέλεσμα τα ήταν ρηχή πληροφόρηση και όχι γνώση.
 

 

Το καλό βιβλίο λοιπόν σου παρουσιάζει δομημένα όλα αυτά που χρειάζεσαι και που δε μπορείς να ξέρεις οτι τα χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έμαθα Java με αυτό το βιβλίο http://www.wrox.com/WileyCDA/WroxTitle/Ivor-Horton-s-Beginning-Java-Java-7-Edition.productCd-0470404140.html

 

 

Οι ίδιες εκδόσεις έχουν και δίαφορα βιβλία για android Που θα σου χρειαστούν

 

Πάντως αν θές την γνώμη μου , αν θές να φτιάξεις προγραμματα που θα τρέχουν με ευκολία σε όλες τις πλατφόρμες επέλεξε δαγκωτό Javascript+Hmtl5

 

Εκτός αν θές να φτίαξεις κάτι που θα είναι πολύ απαιτητικό σε μνήμη και επεξεργαστική ισχύη (δες πχ 3d games ) , η javascript/hmtl5 θα σε καλύψει πλήρως μιας και ήδη κάνει παπάδες και αναπτύσεται με τόσο γοργούς ρυθμού που σε λίγο γλώσες σαν την java θα φαίνονται απαρχαιομένες. Είναι ξεκάθαρο ότι τα πάντα πάνε προς web technologies άρα αν θές να είσαι μέαα στον παλμό του μέλοντος αυτή για μένα είναι η καλύτερη επιλογή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως άμα καταφύγεις στην λύση του google, πρόσεχε γιατί εγώ την είχα πατήσει κάπως στο παρελθόν, όταν προσπαθούσα να μάθω java μόνη μου. Θυμάμαι είχα καταλήξει να γράφω προγράμματα με λογική C, αλλά με σύνταξη java. Όταν τα πρόγραμμα τρέχει σωστά, δεν ασχολείσαι και τόσο πολύ με το γιατί και πως και αν είναι σωστά γραμμένο.

 

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως θα συμβεί και σε σένα το ίδιο. Απλά το αναφέρω γιατί προερχόμουν κι εγώ απο C, και απέφευγα φανατικά την λύση του βιβλίου, τα tutorials τα ξεπετούσα και πάει λέγοντας. Οπότε αν όχι βιβλίο, ένα καλό tutorial να το διαβάσεις απο την αρχή μέχρι το τέλος και ταυτόχρονα να πειραματίζεσαι με απλά προγραμματάκια είναι must.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα τα μάθεις googlάροντας... και διαβάζοντας και κάνοντας. Εκμάθηση γλώσσας προγραμματισμού και βιβλίο = μαθαίνω την γλώσσα όπως ήταν στην προ-προηγούμενη version. 

 

 

Καλά και JSE 6 να είναι δεν χάθηκε ο κόσμος. Δεν έχει διαφορές η 7 οι οποίες να έχουν σημασία σε αυτό το επίπεδο. Ίσα ίσα και στο Google τα tutorials είναι και αυτά πολλές φορές βασισμένα σε προηγούμενες version. Ιδιαίτερα όταν πας σε εξειδικευμένα frameworks όπως JSF/JPA κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...